18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycie w byłym obozie zagłady w Sobiborze. To miał być tunel do wolności?

Katarzyna Sobczuk
Prace archeologiczne na terenie obozu w Sobiborze
Prace archeologiczne na terenie obozu w Sobiborze archiwum
Archeolodzy, którzy od 2007 r. prowadzą wykopaliska na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze, odkryli zasypany tunel, którym być może chcieli uciec więźniowie. Jest to, jak mówią, historyczne odkrycie.

Archeolodzy są pewni, że znaleźli pozostałości budynku Sonderkommando. Zasypany piaskiem tunel prowadził z niego w kierunku ogrodzenia. - Znaleźliśmy pozostałości dwóch rzędów drutu kolczastego, wkopanego w ziemię. Pierwszy dość płytko, drugi, kłębiasty, był na głębokości 140 cm, a sam wykop na głębokości 160 cm. To może sugerować, że miał on umożliwić ucieczkę z obozu - wyjaśnia archeolog Wojciech Mazurek, który kieruje pracami.

Obóz zagłady funkcjonował w latach 1942-1943, w lasach, około 4 km od wsi Sobibór. - Mała wiedza o obozie wynika z tego, że było bardzo mało ocalonych. Ludzie, którzy mieszkają obecnie w miejscowościach położonych blisko obozu, przenieśli się tam już po wojnie i nie wiedzą, co tam się działo - wyjaśnia Robert Kuwałek, historyk z Działu Naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku.

Historycy twierdzą, że w Sobiborze mordowano głównie Żydów. Liczbę ofiar podaje się w szacunkach, bo nie zachowały się oryginalne archiwa obozu. Wyliczono, że mogło tam zginąć około 250 tys. Żydów. Większość pochodziła z Lubelszczyzny, ale do Sobiboru trafiały też transporty z Europy Zachodniej.

Pierwszych więźniów przywieziono w maju 1942 r. 14 października 1943 r. w Sobiborze wybuchło powstanie, po nim Niemcy zdecydowali się całkowicie zlikwidować obóz, niszcząc wszystkie budynki i zabijając więźniów.

Ostatnio o obozie zrobiło się głośno w połowie maja. Wtedy archeolodzy znaleźli tam 6 ludzkich szkieletów. Sprawą zajmuje się IPN. 14 października minie 70. rocznica wybuchu powstania w Sobiborze. Z tej okazji w obozie zostanie zorganizowana wystawa plenerowa. Będzie można zobaczyć zdjęcia osób, które go przeżyły.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski