Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycie w kościele Świętego Ducha, czyli skarby z kościelnego schowka (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Niezwykle cenne miedziane matryce, datowane na 1677 rok, leżały w kościelnym schowku. W miejscu, do którego trafiają niepotrzebne już dewocjonalia: zniszczone chorągwie procesyjne, świeczniki i krucyfiksy.
Niezwykle cenne miedziane matryce, datowane na 1677 rok, leżały w kościelnym schowku. W miejscu, do którego trafiają niepotrzebne już dewocjonalia: zniszczone chorągwie procesyjne, świeczniki i krucyfiksy. Katarzyna Tur-Marciszuk/Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
Niezwykłe znalezisko w kościele pw. Świętego Ducha. Odkryto miedziane matryce z końca XVII wieku, inspirowane przekazami o cudzie z 1642 roku.

Niezwykle cenne miedziane matryce, datowane na 1677 rok, leżały w kościelnym schowku. W miejscu, do którego trafiają niepotrzebne już dewocjonalia: zniszczone chorągwie procesyjne, świeczniki i krucyfiksy.

Wśród przedmiotów z pierwszej połowy XX wieku znalazły się też starsze skarby, m.in. wspomniane już dwie miedziane matryce z końca XVII wieku. Wykonano je na wzór obrazów namalowanych w 1672 oraz 1673 roku, które do dziś wiszą w prezbiterium kościoła Świętego Ducha.

Odbite na matrycach grafiki opowiadają o cudzie, który miał się wydarzyć w tej świątyni w 1642 roku. Jakub Lenczowski, student kolegium jezuickiego, miał wtedy zobaczyć łzy na obrazie Najświętszej Marii Panny Świętoduskiej. Na matrycach zostały pokazane dwa momenty tej historii. Historycy sztuki doszukują się w bohaterach tych przedstawień konkretnych osób, które według przekazów miały być świadkami cudu w kościele świętoduskim.

- To jest absolutnie wyjątkowe odkrycie, bo tylko nieliczne płyty przetrwały, a w tym wypadku są one także związane z konkretnym miejscem - komentuje lubelskie znalezisko dr hab. Jolanta Talbierska, dyrektorka Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i szefowa tamtejszego Gabinetu Rycin.

O miedzianych matrycach wiedzą przedstawiciele lubelskich służb konserwatorskich, m.in. wojewódzki oraz miejski konserwator zabytków.

- Oglądałem już pierwsze odbitki wykonane z tych matryc. Są świetnej jakości - podkreśla Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

To niejedyne skarby, jakie znalazły się w schowku kościoła Świętego Ducha. Były tam także przechowywane szklane negatywy fotografii przedstawiających m.in. wnętrze kościoła pw. Św. Ducha oraz bryłę tej świątyni widzianą z zewnątrz.

Najnowsze odkrycia zostaną uwzględnione w planowanej właśnie, nowej książce o dziejach, mającego średniowieczny rodowód, kościoła Świętego Ducha.

- W tej świątyni jest sporo obiektów z XVII i XVIII wieku, m.in. barokowa ambona i ołtarze - przypomina Barbara Stolarz, szefowa Wydziału Inspekcji Zabytków Ruchomych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Lublinie.

O historii kościoła Świętego Ducha i przyległego do niego przez wieki szpitala oraz niezwykłych miedzianych matrycach już teraz przeczytają Państwo w najnowszym, marcowym numerze miesięcznika Kuriera „Nasza Historia”.

"Nasza Historia". Marcowy numer już w kioskach

W najnowszym, marcowym numerze miesięcznika Kuriera „Nasza Historia” napisaliśmy nie tylko o historii kościoła Świętego Ducha. Przeczytają w nim Państwo także o tym, co się działo w Lublinie w marcu 1968 roku. Artykuł ilustrują zdjęcia robione przez bezpiekę w czasie studenckiej manifestacji z 11 marca 1968 roku. Czytelnicy dowiedzą się także z „Naszej Historii”, komu zawdzięczamy wybudowanie gmachu Teatru Osterwy. Przeczytają też o ceremonii pogrzebowej sprzed 5,5 tysiąca lat.

Mistrzostwa Fryzjerstwa w Lublinie: Grzebienie poszły w ruch
Pochodzą z naszego regionu, zna ich cała Polska. Sprawdź, co wiesz na ich temat (TEST)
Człowiek Roku 2015. Ks. Kralka zwyciężył w naszym plebiscycie (ZDJĘCIA, WIDEO)
Kobiety poszukiwane przez lubelską policję. Kto je rozpoznaje? (ZDJĘCIA), cz. III
Stroiki na Wielkanoc. Jak ozdobić dom na święta? Jak zrobić pisanki? (POMYSŁY, ZDJĘCIA, WIDEO)


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski