Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiadamy na potrzeby rolników i firm

PN
Dr inż. Henryk Łucjan jest prezesem Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny od 1996 r.
Dr inż. Henryk Łucjan jest prezesem Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny od 1996 r. Anna Kurkiewicz
- Ziemia nie jest w stanie odtworzyć tego, co zużywamy. Chodzi też o to, żeby zachować warunki dobrego życia dla przyszłych pokoleń. Staramy się to wdrażać w skali lubelskiej - mówi dr inż. Henryk Łucjan. Prezes Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny zaprasza do współpracy.

Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny działa od 1990 r. Obecnie skupia się na trzech dziedzinach: żywności, odnawialnych źródłach energii i innowacjach. Jak zmieniała się misja Fundacji na przestrzeni lat?
Kiedyś zajmowaliśmy się rolnictwem, grupami producenckimi. Fundacja organizowała lubelską giełdę rolno-ogrodniczą. Wdrażaliśmy systemy bezpieczeństwa żywności. Mieliśmy wiele programów, które miały na celu wspieranie tego sektora. A także działaliśmy komercyjnie. Organizowaliśmy konkurs, w ramach którego promowaliśmy dobre produkty. Obecnie udzielamy pożyczek na prowadzenie biznesu, wspieramy tworzenie klastrów i wynajmujemy powierzchnię w Inkubatorze Przedsiębiorczości dla innowacyjnych firm. Stałym elementem naszej działalności jest realizacja projektów na bazie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego na aktywizację osób bezrobotnych poprzez szkolenia, rozpoczynanie działalności gospodarczej i rozwój ekonomii społecznej.

Dlaczego właśnie żywność, OZE i innowacje są ważne dla Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny?
Biogospodarka stanowi bardzo istotną część działalności firm i rolników z naszego regionu. Fundacja odpowiada na ich potrzeby wspierając ich rozwój. Natomiast energetyka jest ważna w kontekście wymogów dotyczących emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Chodzi o to, żeby wdrażać rozwiązania, które ograniczają zużycie źródeł konwencjonalnych, czyli technologie energooszczędne w przemyśle, rolnictwie i budownictwie. Ważne jest także szukanie nowych źródeł energii. Odnawialnych, ale także alternatywnych, które mogą uzupełnić podstawowy składnik – węgiel. Musimy ograniczać emisję, bo żyjemy na długu ekologicznym. Ziemia nie jest w stanie odtworzyć tego, co zużywamy. Chodzi też o to, żeby zachować warunki dobrego życia dla przyszłych pokoleń. Staramy się to wdrażać w skali lubelskiej. Pomagamy też tworzyć lokalne powiązania, małe klastry, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do sytuacji, że gminy i miasta będą wytwarzać energię na własny użytek. Mało realne jest zapewnienie samowystarczalności, ale należy dążyć do wytwarzania energii ze źródeł lokalnych. Zwłaszcza tych, które mają charakter odnawialny. To w dużej mierze wynika z naszych przekonań. Uważamy, że to jest ważne, dlatego tym się zajmujemy.

W jaki sposób wspieracie biznes?
Udzielamy pożyczek na zakładanie firm w ramach programu rządowego „Pierwszy biznes. Wsparcie na starcie”. Pożyczki o niskim oprocentowaniu (0,44 proc. rocznie) sięgają ok. 80 tys. zł. Pomagamy przygotować wniosek, weryfikujemy sens biznesowy i szansę na spłatę przedsięwzięcia. Dotychczas z naszego wsparcia skorzystało 112 przedsiębiorców na kwotę 6,63 mln zł. Ponadto realizujemy dwa projekty: „Pracuję u siebie” i „Droga do sukcesu” z dotacjami na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Przygotowujemy wnioski dla firm i jednostek sektora finansów publicznych w zakresie pozyskania funduszy europejskich. Odnosimy w tym zakresie spore sukcesy, ponieważ nasze opracowania są dobre. Mamy doświadczenie w tworzeniu klastrów i chcemy tę wiedzę przekazać na poziom lokalny. Jesteśmy też partnerem LPNT dla platformy Connect, w ramach którego zapewniamy kompleksowe wsparcie dla 9 innowacyjnych startupów. Wśród nowo utworzonych spółek jest firma Plantalux. Startup wdraża wydajną technologię oświetlenia szklarni, która umożliwia zmniejszenie zużycia energii. Firmy i samorządy korzystają z naszych doświadczeń, jeśli chodzi o energetykę. Dobrym przykładem współorganizowane przez nas są Targi ENERGETICS. Uczestniczymy w projekcie EmpInno w ramach programu Interreg Morza Bałtyckiego promującym dobre praktyki transferu innowacji w partnerstwie z firmami z Niemiec, Danii i Szwecji.

Wspieraniu firm służy też Inkubator przy Drodze Męczenników Majdanka.
Warto przypomnieć, że na dachach i dwóch fasadach Inkubatora mamy własną elektrownię słoneczną o mocy 30 kW. Prowadzimy stały monitoring energii, którą wytwarzamy. Elektrownia obniża nam koszty eksploatacji budynku, ale też sprzyja edukacji. Każdy może zapoznać się z wynikami osiąganymi przez instalację i sprawdzić, czy to mu się opłaca. Oferujemy też pomieszczenia dla młodych firm i takich, które chcą się rozwijać. Już dziś w Inkubatorze mieszczą się firmy informatyczne oferujące usługi dla biznesu i medycyny, do tego usługi medyczne i salon odnowy biologicznej. Przy nich łatwiej mogą się rozwijać startupy. Dla nich prowadzimy biuro wirtualne i rachunkowe. Mamy też nowoczesną pracownię komputerową i sale konferencyjne. Chcemy przyciągać biznes, bo warunki mamy doskonałe.

Co jest kluczem do rozwoju Lubelszczyzny?
Uważam, że kluczem do rozwoju jest edukacja. Mamy za niski poziom edukacji, a to właśnie wykształcone kadry są czynnikiem, który może dać nam przewagę dzisiaj i w przyszłości. To właśnie kapitał ludzki będzie świadczyć o jakości naszego życia i zdolności wpływania na wzrost PKB. Bez tego czynnika nie będzie też innowacji.

Gdzie w tym wszystkim jest miejsce Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny?
Pierwotnie Fundacja była miejscem, które inicjowało różne procesy w rolnictwie i produkcji żywności. Teraz musimy być bardziej subtelni w sferach, które wymagają wsparcia natury organizacyjnej i merytorycznej. Żeby wyszukiwać specjalistów, którzy będą mogli rozwiązywać różne zagadnienia, np. w biznesie. Musi mieć misję, ale też bazę materialną. Stąd też aktywność w sferze projektów europejskich i działalność komercyjna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski