Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwołanie wydarzeń religijnych, więcej mszy i modlitwa. To odpowiedź Kościoła na koronawirusa w Lublinie

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Odwołana Ekstremalna Droga Krzyżowa, Droga Krzyżowa na Majdanku i rekolekcje w szkołach. Pod znakiem zapytania stoi udział lubelskich wiernych w narodowej pielgrzymce do Włoch w maju. Więcej ma być natomiast mszy świętych w lubelskich kościołach. - Priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie naszych wiernych - podkreśla ks. Adam Jaszcz, rzecznik kurii.

- Kościół będzie realizował wytyczne sanitarne przedstawione przez władze - zapowiada ks. Adam Jaszcz. Rzecznik kurii apeluje do wiernych o odpowiedzialność.

- Pada pytanie, czy będzie grzechem jeśli osoba, która odczuwa jakieś dolegliwości, nie weźmie udziału w niedzielnej mszy świętej.

Chciałbym zaapelować do osób, które mają kaszel, gorączkę, aby pozostały w domach i uczestniczyły we mszy świętej za pośrednictwem mediów. Pojawianie się w takim stanie zdrowia w kościele może być złamaniem piątego przykazania

- przestrzega ks. Adam Jaszcz.

Osoby starsze i schorowane mogą śledzić transmisje niedzielnych mszy świętych np. o godz. 7 w TVP 1, o godz. 9 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o godz. 13 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

Księża przypominają, że podczas mszy świętych wierni nie mają obowiązku podawania sobie dłoni na znak pokoju, nie muszą korzystać z wody święconej. Komunię świętą mogą przyjmować na rękę.

Główny Inspektor Sanitarny zalecił, żeby nie organizować dużych zgromadzeń osób. Z tego powodu odwołana została Ekstremalna Droga Krzyżowa (pierwotnie planowana na 20 marca) i Droga Krzyżowa na Majdanku (miała się odbyć 3 kwietnia).

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zalecił, aby zwiększyć liczbę mszy świętych. O wprowadzenie dodatkowych nabożeństw w niedzielę poproszeni zostali także proboszczowie z archidiecezji lubelskiej. To ma zapobiec kumulowaniu się wiernych.

Na czas zagrożenia proboszczowie mają wystawiać w kościołach Najświętszy Sakrament. Wierni mają się modlić suplikacjami, czyli uroczystymi modlitwami błagalnymi. Część parafii wprowadziła je już wcześniej.

- Będziemy się modlić do Pana Boga, aby ten czas próby, pewnego niebezpieczeństwa, zakończył się jak najszybciej. Będziemy się modlić o zdrowie dla osób chorych, modlimy się za ich rodziny, prosimy o uspokojenie emocji, żeby nie pojawiały się niepotrzebne oskarżenia i negatywne emocje. Jeśli zadziałamy solidarnie, na pewno poradzimy sobie z tym wyzwaniem - przekonuje rzecznik kurii. Apeluje, żeby wzajemnie troszczyć się o siebie. Wyklucza zamykanie kościołów, jak to wydarzyło się we Włoszech. Wzywa do modlitwy.

- Kiedy prześledzimy historię cywilizacji europejskiej, to zawsze w sytuacji klęsk żywiołowych, wojen, epidemii to był czas wytężonej modlitwy. My też chcemy pójść tą drogą – mówi ks. Adam Jaszcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski