Odwołanie wydarzeń religijnych, więcej mszy i modlitwa. To odpowiedź Kościoła na koronawirusa w Lublinie

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Odwołana Ekstremalna Droga Krzyżowa, Droga Krzyżowa na Majdanku i rekolekcje w szkołach. Pod znakiem zapytania stoi udział lubelskich wiernych w narodowej pielgrzymce do Włoch w maju. Więcej ma być natomiast mszy świętych w lubelskich kościołach. - Priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie naszych wiernych - podkreśla ks. Adam Jaszcz, rzecznik kurii.

- Kościół będzie realizował wytyczne sanitarne przedstawione przez władze - zapowiada ks. Adam Jaszcz. Rzecznik kurii apeluje do wiernych o odpowiedzialność.

- Pada pytanie, czy będzie grzechem jeśli osoba, która odczuwa jakieś dolegliwości, nie weźmie udziału w niedzielnej mszy świętej.

Chciałbym zaapelować do osób, które mają kaszel, gorączkę, aby pozostały w domach i uczestniczyły we mszy świętej za pośrednictwem mediów. Pojawianie się w takim stanie zdrowia w kościele może być złamaniem piątego przykazania

- przestrzega ks. Adam Jaszcz.

Osoby starsze i schorowane mogą śledzić transmisje niedzielnych mszy świętych np. o godz. 7 w TVP 1, o godz. 9 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o godz. 13 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

Księża przypominają, że podczas mszy świętych wierni nie mają obowiązku podawania sobie dłoni na znak pokoju, nie muszą korzystać z wody święconej. Komunię świętą mogą przyjmować na rękę.

Główny Inspektor Sanitarny zalecił, żeby nie organizować dużych zgromadzeń osób. Z tego powodu odwołana została Ekstremalna Droga Krzyżowa (pierwotnie planowana na 20 marca) i Droga Krzyżowa na Majdanku (miała się odbyć 3 kwietnia).

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zalecił, aby zwiększyć liczbę mszy świętych. O wprowadzenie dodatkowych nabożeństw w niedzielę poproszeni zostali także proboszczowie z archidiecezji lubelskiej. To ma zapobiec kumulowaniu się wiernych.

Na czas zagrożenia proboszczowie mają wystawiać w kościołach Najświętszy Sakrament. Wierni mają się modlić suplikacjami, czyli uroczystymi modlitwami błagalnymi. Część parafii wprowadziła je już wcześniej.

- Będziemy się modlić do Pana Boga, aby ten czas próby, pewnego niebezpieczeństwa, zakończył się jak najszybciej. Będziemy się modlić o zdrowie dla osób chorych, modlimy się za ich rodziny, prosimy o uspokojenie emocji, żeby nie pojawiały się niepotrzebne oskarżenia i negatywne emocje. Jeśli zadziałamy solidarnie, na pewno poradzimy sobie z tym wyzwaniem - przekonuje rzecznik kurii. Apeluje, żeby wzajemnie troszczyć się o siebie. Wyklucza zamykanie kościołów, jak to wydarzyło się we Włoszech. Wzywa do modlitwy.

- Kiedy prześledzimy historię cywilizacji europejskiej, to zawsze w sytuacji klęsk żywiołowych, wojen, epidemii to był czas wytężonej modlitwy. My też chcemy pójść tą drogą – mówi ks. Adam Jaszcz.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 87

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dawaj

Nie chodzi o tacę tylko o zdrowie jest apel żeby pozostaćw domu i uczestniczyć w nabożeństwach w mediach.

D
Dawaj

Chodzi o tacę nie o zdrowie ludzi .

G
Gada

W diecezji w Gliwicach biskup odwołał wszystkie msze i nabożeństwa to prawdziwy Pasterz który troszczy się o swe owce.

G
Gość
14 marca, 9:40, Gość:

Zwiększyli liczbę mszy? To jest idiotyzm. Przecież Ci ludzie, nawet jak przyjdą w mniejszych grupach, to i tak będą klękać w tych samych ławkach i dotykać tych samych klamek. Zamknijcie ten kościół. To czy opuszczenie mszy jest grzechem, nie jest najbardziej krytyczna sprawa w tej chwili. Jeśli Ci księża dalej udzielają komunii, to to będzie największe ognisko zakażeń. Narażają siebie i wiernych.

Więcej kasy z pogrzebów będzie.

Pewnie dlatego nie chcą zamknąć

K
Kaja
12 marca, 3:03, Gosia:

Lekarze mówią wyraźnie !!! Nie chodzimy do kin , teatrów, kościoła.!!!!

12 marca, 14:38, Ja:

A co z centrami handlowymi, środkami transportu publicznego, restauracjami, barami, siłowniami?

Pozamykane juz

G
Gość

Zwiększyli liczbę mszy? To jest idiotyzm. Przecież Ci ludzie, nawet jak przyjdą w mniejszych grupach, to i tak będą klękać w tych samych ławkach i dotykać tych samych klamek. Zamknijcie ten kościół. To czy opuszczenie mszy jest grzechem, nie jest najbardziej krytyczna sprawa w tej chwili. Jeśli Ci księża dalej udzielają komunii, to to będzie największe ognisko zakażeń. Narażają siebie i wiernych.

G
Gość

Apeluje żeby osoby z podejrzanym samopoczuciem pozostały w domach.Jednak kościoły to też duże zgromadzenie ludzi i powinien obowiązywać ich jak wszystkich wynikający ze zdrowego rozsądku -zakaz zgromadzeń.Ewangelicki narcyzm i taca są ważniejsze dla tych imbecyli niż zdrowy rozsądek.Państwo powinno wyciągnąć konsekwencje w tej wyjątkowej sytuacji ,za narażanie zdrowia i życia obywateli.A ciemne owieczki i tak tam pójdą.Brak słów.

T
Też katoliczka

Powinniście sami tam siedzieć. Ludzie w domach przebywać, a nie łazić i roznosić wirusa.

G
Gość
12 marca, 16:05, Gość:

Kościołowi chodzi tylko o tacę , owieczki się nie liczą. Strzygą żywych, martwych , chorych i zdrowych bez skrupułów.

Dokładnie tak, w punkt

M
Michał

Co za imbecyl ,ręce opadają To ich trzeba izolować z naszego środowiska i ukrucić ich działania bo za bardzo sobie pozwalają Ciekawe co zrobi jakby na jego mszy (odpukać) zostaną zarażone osoby uzdrowi ich modlitwą? Szkoda że Kurier jest taki słaby i nie potrafi odpowiedzieć na coś takiego, bo pismaki z kuriera boją się tych w czarnych sutannach Zaczyna mi to przypominać sektę

G
Gość

Regres

D
Darek

Co za średniowiecze!!!! Aż żal czytać! I oni dbają i drugiego człowieka? Już dawno trzeba było pogonić tą czarną zarazę!

G
Gość
12 marca, 11:04, GOŚĆ:

Poniatowa, średnia wieku na mszy 55-60, wody święconej po brzegi, wszyscy zanurzają dłonie. Komunia święta prosto do ust(!) O zgrozo!A potem oczywiście uściski dłoni. Włos na głowie się jeży.

Może księża uświadomili by wiernych. Wszak oglądają tam TVP1?

Komunia na rękę to grzech ciężki. Tak wiec brawo Poniatowa.

G
Gość
12 marca, 16:05, Gość:

Kościołowi chodzi tylko o tacę , owieczki się nie liczą. Strzygą żywych, martwych , chorych i zdrowych bez skrupułów.

To nie idz. Nikt ci nie każe.

G
Gość

Kościołowi chodzi tylko o tacę , owieczki się nie liczą. Strzygą żywych, martwych , chorych i zdrowych bez skrupułów.

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie