Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odzyskasz długi od najbliższych

Barbara Majewska
Polskapresse
Już za miesiąc każdy, kto jest nam winien ponad 200 złotych, będzie mógł trafić do rejestru dłużników. Nowe przepisy, które wejdą w życie, pozwolą wpisywać dłużników na tzw. czarną listę także osobom prywatnym. Dzięki temu ma być łatwiej odzyskać pieniądze od sąsiada, kolegi, a nawet rodziny.

Problem z odzyskaniem długów od najbliższych ma aż 200 tys. mieszkańców naszego regionu. Gdy nowe przepisy zaczną obowiązywać, każda z tych osób, jeśli tylko posiada wyrok sądu stwierdzający należność, będzie mogła umieścić nieuczciwego pożyczkobiorcę w biurach informacji gospodarczej. - W ten sposób konsument utrudni swoim dłużnikom m.in. dostęp do kredytów, zakupu internetu, telefonów komórkowych na abonament i nawiązania nowych relacji biznesowych - wylicza Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor.

Do tej pory wpisywać dłużników do rejestru mogły tylko firmy i instytucje publiczne. Od lat robi to np. lubelski Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Do tej pory wpisał już na listę ok. 3 tys. lublinian, którzy nie płacą alimentów na dzieci. W wielu przypadkach z sukcesem. - Zdarza się, że po umieszczeniu danej osoby w rejestrze, natychmiast spłacała ona całe zadłużenie, nawet gdy sięgało ono kilkudziesięciu tysięcy złotych - podkreśla Dorota Gąsior, zastępca dyrektora MOPR w Lublinie.

Krajowy Rejestr Długów BIP szacuje, że dzięki nowym przepisom, w ich zbiorze znajdzie się ok. 3 milionów nowych osób. - Wpis dłużnika na listę jest bardzo łatwy. Wystarczy zalogować się na naszej stronie internetowej, przesłać nam skan swojego dowodu osobistego, a następnie wpisać do rejestru dane osoby, która zalega pieniądze - tłumaczy Andrzej Kulik, rzecznik prasowy KRD BIP.

Do rejestru już na początku czerwca każdy będzie mógł wpisać dłużnika, który zalega z zapłatą należności co najmniej 60 dni na kwotę nie mniejszą niż 200 zł brutto w przypadku konsumentów lub 500 zł w przypadku nieuczciwej firmy. Przy wprowadzaniu danych należy wpisać sygnaturę akt i wydział sądu, który wydał wyrok w sprawie naszej należności. Za podanie błędnych informacji grozi odpowiedzialność karna i grzywna do 30 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski