Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ofiary komunizmu będą upamiętnione. Na pl. Singera stanie pomnik. Zobacz, jak ma wyglądać

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Zwycięski projekt, autorzy: Michał Dąbek i Jan Kuka
Dziewięciu projektantów stanęło w szranki w konkursie na projekt pomnika ofiar komunizmu. Monument stanie na pl. Singera. Ma być wybudowany w 2020 r.

- To minimalna rekompensata dla ofiar komunizmu: życia i zdrowia im nie przywrócimy, ale pamięć o tych wydarzeniach jest niezwykle ważna – podkreślała Stanisław Brzozowski, radny miejski i przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Komunizmu.

W poniedziałek rozstrzygnięty został konkurs na projekt pomnika. W szranki stanęło ostatecznie dziewięciu projektantów. Przy czym chęć udziału w nim deklarowało 25 osób.

- Celem budowy Pomnika Polskich Ofiar Komunizmu jest przekazanie następnym pokoleniom prawdy historycznej na temat ogromu ofiar komunistycznego systemu totalitarnego – podkreślali w wytycznych do konkursu jego organizatorzy.

Konkurs wygrał zespół projektantów: Michał Dąbek i Jan Kuka (nagroda 12 tys. zł). – To rodzaj kratownicy z krzyży, z których odradza się nowe życie symbolizowane przez drzewa – opisuje Brzozowski. Przyznaje jednocześnie, że projekt nie spełnia „kryterium monumentalności” wskazanego w konkursie. – Ale nad tym można popracować – stwierdził Brzozowski.

Pomnik stanie na pl. Singera. Tę lokalizację wskazali miejscy radni jeszcze w 2016 r., kiedy zgodzili się na budowę monumentu. – Pojawił się jednak problem, bo o zwrot części terenu gdzie ma stanąć pomnik, wystąpił były właściciel gruntu. Niewykluczone, że monument trzeba będzie troszeczkę przesunąć, ale pozostanie na pl. Singera – mówił Brzozowski.

Budowa pomnika ma zacząć się wiosną przyszłego roku. – I chcemy go odsłonić jeszcze w 2020 r. – zapowiedział Brzozowski.
Budowa może kosztować 300 tys. euro (ok. 1,3 mln zł). Pieniądze mają pochodzić ze składek. Przy czym 40 tys. zł na zorganizowanie konkursu przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo deklaruje dorzucenie kolejnych 300 tys. zł do samej budowy. Pieniądze na budowę mają też dać m.in. Bogdanka, PKN Orlen.

Co znajdzie się na pomniku

Główna inskrypcja, która znajdzie się na pomniku, będzie brzmieć „Polskim ofiarom komunizmu 1917-1989”. Ale to nie koniec. Na monumencie znajdą się też informacje dotyczące okresów represji komunistycznych: rewolucja bolszewicka w Rosji i „czerwony terror” 1917-1922; wojna polsko–bolszewicka 1919-1921; kolektywizacja i wielki głód w ZSRR 1932-1933; wielki terror w ZSRR i operacja polska 1937-1938; agresja sowiecka 1939; terror pod okupacją sowiecką 1939-1941, zbrodnia katyńska 1949; deportacje i obozy pracy przymusowej 1941-1956; terror komunistyczny w Polsce 1944-1956, protesty społeczne w PRL: w Poznaniu 1956, na Wybrzeżu 1970, w Radomiu 1976; stan wojenny 1980-1983; morderstwa polityczne 1944-1989.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski