MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oglądają operacje na żywo, by uczyć się tajników chirurgii laparoskopowej

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
– Niedobór chirurgów to bolączka wielu szpitali. A spotkania na żywo na bloku operacyjnym to najlepsza i najciekawsze forma nauki i wymiany doświadczeń – podkreśla prof. Jacek Dadan, szef I Kliniki Chirurgii Ogólnej USK, a zarazem główny organizator spotkania.
– Niedobór chirurgów to bolączka wielu szpitali. A spotkania na żywo na bloku operacyjnym to najlepsza i najciekawsze forma nauki i wymiany doświadczeń – podkreśla prof. Jacek Dadan, szef I Kliniki Chirurgii Ogólnej USK, a zarazem główny organizator spotkania. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Od ośmiu do nawet 10 operacji laparoskopowych w ciągu dwóch dni przeprowadzą chirurdzy z USK. Ich pracy – w ramach warsztatów, przyglądają się studenci medycyny i lekarze z innych ośrodków.

W środę rozpoczęła się cykliczna, 16. już, konferencja organizowana przez lekarzy z I Kliniki Chirurgii Ogólnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Przez dwa dni białostoccy lekarze przeprowadzają pokazowe operacje metodą laparoskopową. Operują doświadczeni chirurdzy z USK: prof. Piotr Myśliwiec, prof. Hady Razak Hady, dr Jerzy Łukaszewicz, dr Mikołaj Czerniawski, a ich pracy przygląda się około 30 osób: lekarzy z podlaskich ośrodków oraz studentów medycyny.

Operacje na żywo w USK: 13 operacji pokazowych w dwa dni. Bo białostoccy chirurdzy robią to dobrze

– Niedobór chirurgów to bolączka wielu szpitali. A spotkania na żywo na bloku operacyjnym to najlepsza i najciekawsze forma nauki i wymiany doświadczeń – podkreśla prof. Jacek Dadan, szef I Kliniki Chirurgii Ogólnej USK, a zarazem główny organizator spotkania.

Część z uczestników warsztatów asystuje w sali operacyjnej, pozostałym zabiegi wyświetlane są w czasie rzeczywistym w sali konferencyjnej.

Dzięki nim pacjent będzie słyszał. Lekarze z kliniki otolaryngologii USK wszczepili nowatorski implant ucha środkowego

– Operujemy w dwóch salach, planujemy po cztery, pięć zabiegów w ciągu dnia. Staraliśmy się wybrać interesujące przypadku. Zaplanowaliśmy więc operacje otyłości rewizyjnej, bo coraz częściej dochodzi do takich sytuacji, że po latach pacjent po operacji bariatrycznej wymaga kolejnej, której przeprowadzenie jest dla lekarza dużo trudniejsze – mówi prof. Dadan.

I opowiada o kolejnych operacjach:

– To zaawansowane operacje laparoskopowe guzy nadnerczy, przepuklin rozworu przełykowego, nowotworów jelita czy uchyłkowatości jelita.

W czwartek wieczorem i w piątek przyjdzie czas na część naukową tegorocznego spotkania, w której weźmie udział około 150 osób.

– Będziemy mówić o niepożądanych sytuacjach podczas operacji, bo najlepiej jest uczyć się, wiedząc, jakie niepowodzenie może nas czekać podczas pracy – opowiada prof. Jacek Dadan.

Podczas sesji naukowej zaplanowane jest też spotkanie białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Chirurgów, sesja młodych chirurgów, wykłady związane z chirurgią przepuklin, sesja gastroenterologiczna, bariatryczna, ale też wykłady z dziedziny prawa.

– To potrzebne, ponieważ coraz więcej takich problemów się pojawia. To znak naszych czasów – podkreśla prof. Jacek Dadan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny