Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród Botaniczny w Lublinie. Zioła niejedno mają oblicze i imię

Gabriela Bogaczyk
Podczas niedzielnego spaceru w Ogrodzie Botanicznym, ciekawscy mogli zobaczyć z bliska trujące rośliny, które mogą doprowadzić do śmierci.

- Granica między lekiem, a trucizną jest często umowna. W zależności od dawki, zawarte w nich związki chemiczne, mogą wywoływać pożądane skutki terapeutyczne lub wręcz przeciwnie, zaburzać funkcje życiowe organizmu, włącznie z doprowadzeniem do śmierci - ostrzegała Dorota Misiurek, przewodnik z Ogrodu Botanicznego w Lublinie. I dodawała: - Należy się ich wystrzegać i korzystać tylko w porozumieniu z lekarzem. Nawet popijanie herbatek z tych ziół w nadmiarze może nam zaszkodzić - wyjaśniała w niedzielę Misiurek.

O tym, że zioła niekoniecznie wyłącznie leczą nasze dolegliwości, mogli przekonać się uczestnicy specjalnego spaceru w Ogrodzie Botanicznym. Bohaterem cyklicznego spotkania były rośliny trujące, którym można było się z bliska przyjrzeć. Jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin leczniczych jest rącznik pospolity. Z jego nasion wytwarza się olej rycynowy. Działa przeczyszczająco, jest składnikiem maści, past, leczy wrzody skóry i oparzenia. - W Polsce jest często uprawiany jako roślina ozdobna, bo ma duże ładne liście w kolorze czerowono-bordowym. Jest jednak bardzo silnie toksyczny. Śmierć wywołuje w ciągu kilkudziesięciu godzin od spożycia jego owoców - podkreślała przewodnik.

Kolejnym niebezpiecznym ziołem jest bieluń dziędzierzawa, który rośnie najczęściej w lasach. Ma piękne białe duże kwiaty. Z wyciągu jego liści i nasion leczy się dychawicę oskrzelową i choroby neurologiczne.

- Nasiona działają pobudzająco i są silnie halucynogenne. Wiele młodych osób eksperymentuje z tą rośliną, bo działa podobnie jak narkotyk - tłumaczyła Dorota Misiurek. Objawami zatrucia są omamy, dezorientacja, napady złości i szału, drgawki.

Śmiertelna dawka wynosi 5-10 nasion dla dziecka, a około 20 nasiona dla dorosłego. Należy uważać też na popularny bluszcz w naszych ogródkach.

Zjedzenie czarnozielonych jagódek powoduje bóle głowy, oszołomienia, wymioty, problemy z oddychaniem. Z kolei, dziurawiec osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych, a pięknie pachnąca lawenda jest niebezpieczna dla przyszłych mam i kobiet karmiących piersią, bo działa rozkurczająco i może wywołać poronienie.

Alarm bombowy na Granitowej. Podejrzany pakunek w autobusie
Ewakuacja przy Daszyńskiego w Lublinie. Trwa usuwanie szkód. Mieszkańcy mają już gaz (WIDEO)
IKEA w Lublinie. Wyrównują teren pod centrum handlowe [ZDJĘCIA]
Taco Hemingway w Lublinie. Tłumy na otwarciu klubu Radość przy Bernardyńskiej (ZDJĘCIA)
Carnaval Sztukmistrzów 2016 w Lublinie. Jak pięknie wygląda nocą (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski