Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród Saski w Lublinie, czyli miejski park w nieustającej budowie

Małgorzata Szlachetka
Ogród Saski w Lublinie, czyli miejski park w nieustającej budowie
Ogród Saski w Lublinie, czyli miejski park w nieustającej budowie Małgorzata Genca
Kosztujący 13 mln zł remont Ogrodu Saskiego już dawno za nami, ale po zakończeniu przeglądów gwarancyjnych konieczne są poprawki.

Dużym problemem jest przeciekająca niecka dolnego stawu. Miasto dało wykonawcy, czyli firmie Henbud, czas do 20 czerwca na usunięcie usterki.

Poza tym firma ma miesiąc na wykonanie innych poprawek w ramach gwarancji. Okazuje się, że na ogrodzeniu parkowym pojawiły się już drobne ubytki farby. W niektórych miejscach rusza się granitowa kostka, którą wybrukowało alejki, ponieważ deszcze wypłukały piasek ze spoin. Trzeba też poprawić odwodnienie na rogu ul. Długosza i Al. Racławickich, żeby nie tworzyła się tam kałuża. Ponownego malowania wymaga również postument niedawno odnowionej kapliczki, bo już widać na nim zacieki.

- Firma wykonała już natomiast wszystkie poprawki na placu zabaw - informuje Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Poprawiony został za wysoki fundament ślizgawki dla dzieci, który był niezgodny z normą. Na plac zabaw wrócił po naprawie uszkodzony bujak-huśtawka dla maluchów.

Zakończyły się także odbiory nasadzeń, które w ramach remontu parku wykonywała firma Garden Designers.
26 maja ratusz podpisał dwuletnią umowę z Konsorcjum Remondis z Warszawy, które zajmuje się pielęgnacją zieleni w Ogrodzie Saskim. Umowa obowiązuje od niedzieli, czyli od 1 czerwca.

- W zależności od potrzeb będziemy zlecać wykonywanie prac i rozliczać miesięcznie - stwierdza Beata Krzyżanowska.

Ratusz za bieżące utrzymanie parku zapłaci Remondisowi 1,17 mln złotych brutto.

Może się jednak okazać, że zapłacimy więcej za utrzymanie zieleni w Ogrodzie Saskim, przekraczając kwotę wynikającą z postępowania przetargowego. - Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Jeśli w ciągu dwóch lat obowiązywania umowy konieczne będą większe nakłady na przykład na koszenie trawy, to ogłosimy kolejny przetarg - podkreśla rzeczniczka Urzędu Miasta.

Do obowiązków firmy, która zajmie się najstarszym parkiem Lublina, będzie należeć m.in. przycinanie żywopłotów, pielęgnacja drzew, podlewanie, nawożenie i koszenie trawników. Wpisany do rejestru zabytków Ogród Saski remontowany był przez ponad 1,5 roku. Najstarszy park w Lublinie jest znowu dostępny dla spacerowiczów od grudnia 2013 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski