Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród w donicach – pomysł na małą przestrzeń. Jak go założyć, jakie ma zalety i jakie rośliny warto w nim sadzić

Katarzyna Józefowicz
Jeśli nie mamy dużego ogrodu, dobrym pomysłem jest posadzenie roślin w donicach. Dzięki temu można ciekawie i praktycznie wykorzystać przestrzeń.
Jeśli nie mamy dużego ogrodu, dobrym pomysłem jest posadzenie roślin w donicach. Dzięki temu można ciekawie i praktycznie wykorzystać przestrzeń. Congerdesign (pixabay.com)
Jeśli nie dysponujemy dużym ogrodem, ale posiadamy taras, niewielką działkę lub skrawek wolnej przestrzeni na zewnątrz, także możemy stworzyć dla siebie kawałek zielonego raju. W takiej sytuacji z pomocą przyjdą nam różnego rodzaju pojemniki i donice, które możemy umieścić niemal wszędzie i w razie potrzeby z łatwością przestawić.

Spis treści

Rośliny w donicach – praktyczne rozwiązanie do małego ogrodu

Ogród w donicach to rozwiązanie bardzo praktyczne, które cieszy się popularnością zwłaszcza w miastach, gdzie przestrzeni dla roślin brakuje, a także w miejscach, gdzie rośliny trudno jest uprawiać bezpośrednio w gruncie ze względu na niesprzyjające warunki, słabą glebę lub trudny klimat. Uprawy doniczkowe kojarzą się głównie z roślinami balkonowymi lub pokojowymi, ale mogą mieć też znacznie szersze zastosowanie.
Donice idealne nadają się na kamienne patio, betonowy placyk, ogrodowe schody, pustą ścianę domu, ceglany murek, skrawek gruntu pod oknem czy inne dostępne miejsca, znajdujące się na świeżym powietrzu.

Polecamy też:

Zalety ogrodu w donicach

Ogród w donicach ma wiele zalet, związanych zarówno z aranżacją przestrzeni, jak i pielęgnacją roślin. Oto najważniejsze z nich:

  • sposób na kącik wypoczynkowy - w nim miarę możliwości ogrodowe krzesełko ze stolikiem lub hamak, nawet na niewielkiej przestrzeni wygospodarujemy miejsce, które da nam wytchnienie po ciężkim dniu;
  • dzięki ograniczonej pojemności donic, łatwo możemy wymieniać w nich ziemię, dobierając ją do potrzeb konkretnej rośliny, dlatego na niewielkiej przestrzeni możemy uprawić wiele gatunków mających całkiem inne wymagania względem podłoża;
  • donice pozwalają też wybrać dla roślin jak najlepsze stanowisko i w razie potrzeby je zmienić, co w przypadku uprawy gruntowej nie jest już takie proste;
  • kolejna zaleta ogrodu w donicach to możliwość uprawy roślin, które nie mogą spędzać zimy na zewnątrz. Jeśli tylko dysponujemy garażem, piwnicą lub klatką schodową, delikatne gatunki możemy przechować tam do wiosny i w kolejnym sezonie ponownie cieszyć się ich urodą;
  • jeśli jakaś roślina w donicy zachoruje, szybko możemy też odseparować ją od pozostałych, zanim patogen się rozprzestrzeni.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że ogrody w donicach dają duże pole do popisu dla naszej kreatywności i wyobraźni.

Do uprawy w donicach nadaje się wiele drzewek i krzewów - liściastych, iglastych oraz kwitnących. Zobacz, co warto mieć na balkonie i tarasie.

Drzewka i krzewy do donicy. Zobacz, co urośnie na balkonie i tarasie

Doniczkowe aranżacje w różnych stylach

Małym kosztem możemy stworzyć na niewielkiej przestrzeni ogród naszych marzeń, inspirując się różnymi ogrodami świata. Dzięki właściwemu doborowi pojemników i roślin, łatwo uzyskamy klimat słonecznej Grecji (donice w białych i niebieskich barwach z oleandrami, oliwkami, bugenwillą i lantaną), romantycznej Prowansji (białe donice z niebieskimi i filetowymi akcentami, wypełnione lawendą, perowskią i ostnicą cieniutką) czy egzotycznej Afryki (donice z naturalnej terakoty z brązowymi i pomarańczowymi akcentami, wypełnione palmami, dracenami, agapantami i kaktusami).
Jeśli wolimy chłodną elegancję, doskonałym pomysłem będzie ogród monochromatyczny np. biało-szary (np. białe donice z trawami, białymi kwiatami i roślinami o biało-srebrzystych liściach), kiedy natomiast preferujemy klimaty rustykalne, możemy wykorzystać rozmaite pojemniki z recyklingu, terakotowe donice i wielobarwne rośliny.

Sprawdź:

Warzywa i zioła w donicach

Bez problemu stworzymy też ogród użytkowy, uprawiając w pojemnikach zioła (np. tymianek, bazylia, mięta, oregano, cząber, rozmaryn), owoce (poziomki, truskawki) i warzywa (np. pomidory, papryka), tym bardziej, że istnieje sporo odmian, stworzonych specjalnie do uprawy pojemnikowej. Bez przeszkód możemy też spróbować bardziej eksperymentalnych upraw mało znanych warzyw takich jak np. ogórek meksykański, batat czy pepino.

O czym pamiętać, zakładając ogród w donicach

Kiedy coś nam się nie uda, wiele nie stracimy i będziemy mogli dalej próbować. Jeśli jednak taki ogród ma nas cieszyć przez kolejne lata, musimy przestrzegać podstawowych zasad uprawy roślin w pojemnikach. Pozostające przez cały rok na zewnątrz donice, powinny być mrozoodporne i wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Trzeba je też solidnie zabezpieczyć na zimę, aby uprawiane w nich rośliny nie przemarzły.
Pojemniki powinny mieć też w dnie otwory odpływowe, inaczej już po pierwszych opadach uprawiane w nich rośliny mogą gnić. Rośliny w pojemnikach trzeba też systematycznie podlewać i nawozić, gdyż mają do dyspozycji niewielką ilość podłoża, które szybko wysycha i łatwo wyjaławia się ze składników odżywczych.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogród w donicach – pomysł na małą przestrzeń. Jak go założyć, jakie ma zalety i jakie rośliny warto w nim sadzić - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski