- Lubelska branża restauratorska, jak wiele innych, potwornie odczuła skutki pandemii, w związku z tym pomoc ze strony samorządu jest po prostu naszą powinnością
– podkreśla Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublina. W najbliższy czwartek radni będą debatować nad obniżeniem stawek za zajęcie terenów pod ogródki letnie. Chodzi o te położone na terenie Starego Miasta, bo znajdują się one w pasach drogowych.
Stawka za zajęcie metra kwadratowego terenu to 70 groszy na dobę. - Zarząd Dróg i Mostów wydając zgodę na zajęcie pasa drogowego na Starym Mieście chce aby od razu uiścić opłatę za cały sezon. To wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych. A skąd je mamy wziąć? – pyta menedżer lokalu na Starym Mieście.
Pod koniec maja lubelscy restauratorzy przyszli do ratusza po pomoc. Kilka dni wcześniej otworzyli swoje lokale po tym, jak rząd poluzował rygory związane z epidemią koronawirusa. Przy czym muszą przestrzegać restrykcyjnych warunków co zmniejsza liczbę klientów od 50 do 70 proc. w porównaniu z „normalnymi czasami”.
Ratusz obiecał pomoc. - Wprowadzamy obniżenie o 50 procent stawek za ogródki gastronomiczne – zapowiedziała wówczas Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.
Hot dog według autorskiego przepisu i sznycel na dowóz. Tak ...
Zmiana stawki wymaga zmiany uchwały w tej sprawie. To mogą zrobić tylko radni. Ci spotykają się na sesji w najbliższy czwartek. Prezydent Lublina proponuje zmniejszenie stawki opłat z 70 do 35 groszy. Ma to obowiązywać do końca roku. A do tego zmiany wejdą w życie z datą wsteczną, czyli od 1 czerwca.
Ile pieniędzy zostanie w kieszeniach restauratorów? Kwota sięgnie kilkuset tysięcy złotych. – Obniżenie wysokości stawek spowoduje przejściowe zmniejszenie dochodów miasta Lublin z tytułu opłat za zajęcie pasa drogowego, szacowane na około 300 tys. zł przy założeniu, że liczba obiektów umieszczanych w pasie drogowym i ich powierzchnia będą na poziomie zbliżonym do dotychczasowego – informuje ratusz.
Mimo trwającej pandemii koronawirusa lublinianie chętnie prz...
W innej sytuacji niż staromiejscy restauratorzy, są ci którzy działają przy deptaku. Tam umowy są podpisywane na innych zasadach, bo deptak nie jest pasem drogowym. W tym przypadki restauratorzy indywidualnie negocjują obniżenie stawek czynszów.
- Nasze propozycje nie odbiegają od programów pomocowych innych miast i stanowią znaczące wsparcie dla lubelskich restauratorów –przekonuje Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.
- Ranking stomatologów w Lublinie. Polecają sami pacjenci
- Na którym przystanku w Lublinie stoisz? Sprawdź się
- Tak fani żużla kibicowali nad Zalewem. Mamy dużo zdjęć
- Zaskoczenie u Vetterów. Co znaleziono na poddaszu?
- „Nie pamiętamy takiej tragedii". Po wybuchu gazu w Chodlu
- Kadry niczym z horroru. Burzowe niebo nad Lublinem
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?