Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Okno życia daje alternatywę”. Miejsce powstało w Łęcznej

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Okno życia będzie się mieścić w budynku nowej plebanii kościoła św. Marii Magdaleny przy ul. Świętoduskiej 2 w Łęcznej
Okno życia będzie się mieścić w budynku nowej plebanii kościoła św. Marii Magdaleny przy ul. Świętoduskiej 2 w Łęcznej mat. nadesłane
Jedyne okno życia w województwie lubelskim powstało w Łęcznej. Będzie działać przy jednej z tamtejszych parafii. - Takie miejsca są potrzebne - uważa pomysłodawca.

- To reakcja na straszne doniesienia o śmierci noworodków. Decyzja o uśmierceniu własnego dziecka to chwila. Życia nie da się zwrócić. Okno życia daje rodzicom alternatywę - mówi Mirosław Tarkowski, przewodniczący Stowarzyszenia „Okno życia” w Łęcznej. W skład stowarzyszenia wchodzą parafianie z powiatu łęczyńskiego oraz pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodziny w Łęcznej.

Organizacja powstała dwa tygodnie temu. Jej misją jest pomaganie matkom i ojcom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej oraz edukowanie dzieci, młodzieży i dorosłych o roli ochrony życia. To właśnie członkowie stowarzyszenia stoją za utworzeniem okna życia.

- Chcemy promować nasze okno życia w szkołach, kościołach. Im więcej będzie się o tym mówić, tym większa szansa, że rzeczywiście komuś uda się pomóc – wyjaśnia Mirosław Tarkowski.

- Każda inicjatywa, która pozwala pomóc dziecku czy dorosłemu jest cenna. Tym bardziej, że to jedyne takie okno w województwie – mówi Agnieszka Korzeniewska, dyrektor PCPR w Łęcznej. To pracownicy tej instytucji będą pomagać w znalezieniu rodziny dzieciom pozostawionym w oknie życia.

Okno życia będzie się mieścić w budynku nowej plebanii kościoła św. Marii Magdaleny przy ul. Świętoduskiej 2 w Łęcznej. Miejsce ma zapewnić dyskrecję rodzicom, którzy zdecydują się pozostawić tam swoje dziecko. Pomieszczenie będzie wentylowane i ogrzewane. Zgodę na jego funkcjonowanie wydał ks. proboszcz Janusz Rzeźnik i abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Rodzina amiszów opowiada o życiu w czasie epidemii: „Ludzie ...

Łóżeczko zamiast okna
W całej Polsce jest około 60 okien życia. Przez 11 lat jedyne takie miejsce w województwie lubelskim funkcjonowało w domu pomocy przy klasztorze Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Zamościu. Pierwsze dziecko odnaleziono tam osiem lat temu. W lutym 2020 r. siostry zawiesiły działalność okna na czas remontu. Od tego czasu najbliższe okno życia mieści się w Sandomierzu i Tarnobrzegu.

- Takie miejsca są potrzebne – podkreśla Mirosław Tarkowski. - W dniu kiedy rejestrowaliśmy nasze stowarzyszenie w KRS dostaliśmy informację, że w oknie życia w Częstochowie znaleziono pięciomiesięczne dziecko.

Łęczyńskie okno życia ma zacząć funkcjonować w poniedziałek. Wcześniej, bo w niedzielę o godz. 18 ma zostać poświęcone przez bp. Mieczysława Cisłę.

Termin wznowienia zamojskiego okna życia nie jest znany. Jego odpowiednikiem jest „Łóżeczko nadziei” znajdujące się na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. „Łóżeczko nadziei” mieści się w korytarzu na drugim piętrze przy oddziale ginekologiczno-położniczym i patologii ciąży.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski