Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okno życia dla małych zwierząt w Lublinie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
W Lublinie przy azylu Hemma działa okno życia dla małych zwierząt domowych. Trafiają tam niechciane chomiki, szczurki, świnki morskie, a czasem nawet i koty. – Jeśli masz zamiar wyrzucić gryzonia(-e) do lasu/na ulicę/na śmietnik -nie rób tego! Zadzwoń do nas, umówimy się, przyjedziemy, zabierzemy, bez pytań – apelują założyciele okna życia.

Od czterech lat w naszym mieście funkcjonuje dom tymczasowy dla małych zwierząt Hemma, który od niedawna organizuje okno życia dla porzuconych gryzoni domowych.

– Bardzo wiele gryzoni jest porzucanych w Lublinie i okolicach, aby ułatwić sobie pracę i nie przesiadywać przy łapkach dniami i nocami, postanowiliśmy otworzyć takie internetowe okno życia – tłumaczy Weronika Gawełczyk z Hemma – domu tymczasowego dla małych zwierząt.

Okno ze względu na trwającą pandemię działa na razie tylko przez Internet. Aby z niego skorzystać trzeba zadzwonić do Hemmy, podać miejsce i umówić się na konkretny termin. A z tym raczej nie ma problemu – Dostosowujemy się z odbiorem. Jeśli jest daleko od Lublina to organizujemy transport dla takich zwierzaczków – mówi Gawełczyk.

Do okna życia trafiają głównie gryzonie i małe ssaki, takie jak chomiki, szczurki, myszki, świnki morskie, a nawet jeże. Zdarzały się też koty, ale to już w sytuacjach bardzo wyjątkowych i skrajnych, bo okno skierowane jest przede wszystkim do tych najmniejszych.

– Sporo osób korzysta z naszej pomocy, w ciągu tygodnia przybywa do nas średnio kilka zwierzątek. Czasami zdarzają się też większe akcje, np. w grudniu jedna pani oddała 50 szczurków. Wszystko zależy od miesiąca – tłumaczy Gawełczyk i dodaje, że ludzie najczęściej oddają chore zwierzątka: – Rzadko kiedy zdarzają się klinicznie zdrowe okazy, bo mało kto wie, że gryzonie należy leczyć. Najczęściej cierpią one na zapalenie płuc, mają guzy, zarobaczenia – wymienia.

Przybywające zwierzęta w azylu dla gryzoni Hemma można również przygarnąć, po pozytywnym przejściu procedury adopcyjnej.

– To wszystko działa teraz internetowo, bo z racji pandemii nie możemy przeprowadzić wizyt przedadopcyjnych. Rozmawiamy drogą online lub telefoniczne, przede wszystkim wymagamy odpowiednich warunków dla danego gatunku – mówi Weronika Gawełczyk.

Dla opiekunów adopcyjnych zwierzątek organizacja założyła specjalną grupę na Facebooku, dzięki której mogą kontaktować się ze sobą i wymieniać zdjęciami, spostrzeżeniami i poradami dot. swoich podopiecznych.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski