Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oko kamery zajrzy w kolejne miejsca Lublina. Które dzielnice „włączą” się do systemu monitoringu?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Al. Warszawska, Czeremchowa, Zygmunta Augusta, Motorowa – to miejsca, gdzie jeszcze w tym roku pojawią się kamery monitoringu miejskiego
Al. Warszawska, Czeremchowa, Zygmunta Augusta, Motorowa – to miejsca, gdzie jeszcze w tym roku pojawią się kamery monitoringu miejskiego Łukasz Kaczanowski
Al. Warszawska, Czeremchowa, Zygmunta Augusta, Motorowa – to miejsca, gdzie jeszcze w tym roku pojawią się kamery monitoringu miejskiego. Rozbudowa obejmie montaż 14 urządzeń. Obecnie ratusz ma wgląd do obrazu z kilkaset kamer.

Sławinek, Kalinowszczyzna, Felin, Głusk – to dzielnice, gdzie pojawią się kamery monitoringu ulicznego miasta. Ratusz już szuka firmy, która dostarczy i zamontuje urządzenia.

- Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Lublina, to jeden z naszych priorytetów. Obecnie najbardziej newralgiczne miejsca w mieście są pod stałą kontrolą kamer. Przez całą dobę nad bezpieczeństwem Lublinian czuwają pracownicy Centrum Monitoringu Wizyjnego – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

I dodaje: - Stale rozbudowujemy również system miejskiego monitoringu poprzez instalowanie nowych urządzeń do rejestracji audiowizualnej.

Obecny etap rozbudowy to montaż 14 kolejnych urządzę. 9 z nich pojawi się na Sławinku. Zostaną zainstalowane przy:

  • Żołnierskiej 7,
  • na skrzyżowaniu Zajączka z Warszawską,
  • na skrzyżowaniu Czeremchowej z Warszawską,
  • przy przejściu dla pieszych na Warszawskiej (przy kościele),
  • przy Jaśminowej 14,
  • Warszawskiej 61 A,
  • Czeremchowej 20,
  • Botanicznej 42,
  • Warszawskiej 49.

Kamery mieszkańcy wywalczyli w ramach budżetu obywatelskiego na 2020 r. Projekt poparło 155 głosujących. - Życie pokazuje, że monitoring zapobiega różnego rodzaju wykroczeniom i przestępstwom. Funkcjonowanie kamer ma znaczenie zarówno prewencyjne, jak i uspokajające mieszkańców – argumentowali autorzy projektu. Jego wartość oszacowano na 300 tys. zł.

Po dwie kamery pojawią się na Kalinowszczyźnie (przy Kleeberga 12A oraz Motorowej 3) i Felinie (przy K. Jagiellończyka 6 i Zygmunta Augusta 34), a jedna w Głusku (przy Nektarowej 22). – Przy parku dzielnicowym. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa i utrzymanie porządku – mówi Jerzy Wojciechowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Głusk.

- Nowe kamery pojawią się do końca 2020 roku – informuje Justyna Góźdź, z biura prasowego ratusza.

Miejski system monitoringu składa się obecnie z 236 kamer. Obraz przez nie rejestrowany trafia do Centrum Monitoringu Wizyjnego. Ale to nie jedyne kamery do których dostęp na centrum. Do tego dochodzi jeszcze 300 kamer znajdujących się w miejskich obiektach sportowych: Arena Lublin (118), Aqua Lublin (143) i na stadion lekkoatletyczny przy al. Piłsudskiego (39).
W 2019 r. dyżurni monitoringu zgłosili do Straży Miejskiej 3 516 zdarzeń związanych z łamaniem prawa. 863 dotyczyło wykroczeń drogowych a 2 653 wykroczeń porządkowych.

40. rocznica Lubelskiego Lipca. W Świdniku i Lublinie powied...

- Precyzyjne dotarcie do miejsca, wskazanego przez dyżurnego monitoringu, następuje w relatywnie szybkim czasie – podkreśla Jacek Kucharczyk, komendant Straży Miejskiej w Lublinie. I dodaje: - W przypadku ujawnienia przestępstwa lub wykroczenia, na twardym dysku komputera zostaje zabezpieczony materiał, który może służyć w celu ustalenia sprawcy oraz okoliczności złamania prawa, a także być wykorzystany jako dowód w toku prowadzonego postępowania sądowego.

Monitoring ulic działa w Lublinie od 2004 r.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski