Sławinek, Kalinowszczyzna, Felin, Głusk – to dzielnice, gdzie pojawią się kamery monitoringu ulicznego miasta. Ratusz już szuka firmy, która dostarczy i zamontuje urządzenia.
- Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Lublina, to jeden z naszych priorytetów. Obecnie najbardziej newralgiczne miejsca w mieście są pod stałą kontrolą kamer. Przez całą dobę nad bezpieczeństwem Lublinian czuwają pracownicy Centrum Monitoringu Wizyjnego – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
I dodaje: - Stale rozbudowujemy również system miejskiego monitoringu poprzez instalowanie nowych urządzeń do rejestracji audiowizualnej.
Obecny etap rozbudowy to montaż 14 kolejnych urządzę. 9 z nich pojawi się na Sławinku. Zostaną zainstalowane przy:
- Żołnierskiej 7,
- na skrzyżowaniu Zajączka z Warszawską,
- na skrzyżowaniu Czeremchowej z Warszawską,
- przy przejściu dla pieszych na Warszawskiej (przy kościele),
- przy Jaśminowej 14,
- Warszawskiej 61 A,
- Czeremchowej 20,
- Botanicznej 42,
- Warszawskiej 49.
Kamery mieszkańcy wywalczyli w ramach budżetu obywatelskiego na 2020 r. Projekt poparło 155 głosujących. - Życie pokazuje, że monitoring zapobiega różnego rodzaju wykroczeniom i przestępstwom. Funkcjonowanie kamer ma znaczenie zarówno prewencyjne, jak i uspokajające mieszkańców – argumentowali autorzy projektu. Jego wartość oszacowano na 300 tys. zł.
Po dwie kamery pojawią się na Kalinowszczyźnie (przy Kleeberga 12A oraz Motorowej 3) i Felinie (przy K. Jagiellończyka 6 i Zygmunta Augusta 34), a jedna w Głusku (przy Nektarowej 22). – Przy parku dzielnicowym. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa i utrzymanie porządku – mówi Jerzy Wojciechowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Głusk.
- Nowe kamery pojawią się do końca 2020 roku – informuje Justyna Góźdź, z biura prasowego ratusza.
Miejski system monitoringu składa się obecnie z 236 kamer. Obraz przez nie rejestrowany trafia do Centrum Monitoringu Wizyjnego. Ale to nie jedyne kamery do których dostęp na centrum. Do tego dochodzi jeszcze 300 kamer znajdujących się w miejskich obiektach sportowych: Arena Lublin (118), Aqua Lublin (143) i na stadion lekkoatletyczny przy al. Piłsudskiego (39).
W 2019 r. dyżurni monitoringu zgłosili do Straży Miejskiej 3 516 zdarzeń związanych z łamaniem prawa. 863 dotyczyło wykroczeń drogowych a 2 653 wykroczeń porządkowych.
40. rocznica Lubelskiego Lipca. W Świdniku i Lublinie powied...
- Precyzyjne dotarcie do miejsca, wskazanego przez dyżurnego monitoringu, następuje w relatywnie szybkim czasie – podkreśla Jacek Kucharczyk, komendant Straży Miejskiej w Lublinie. I dodaje: - W przypadku ujawnienia przestępstwa lub wykroczenia, na twardym dysku komputera zostaje zabezpieczony materiał, który może służyć w celu ustalenia sprawcy oraz okoliczności złamania prawa, a także być wykorzystany jako dowód w toku prowadzonego postępowania sądowego.
Monitoring ulic działa w Lublinie od 2004 r.
- Wysyp grzybów w Lubelskiem. Oto zdjęcia Czytelników
- TOP 20 najpopularniejszych lubelskich ortopedów wg pacjentów
- Do trzech razy sztuka. Park wodny Avia otwarty! Sprawdź ceny
- Tak się odpoczywa w Okunince! Tłumy nad Jeziorem Białym
- Kibice dobrze się bawili na meczu żużlowców. Zobacz zdjęcia
- Haracze, strzelaniny, bomby. Kiedy gangi opanowały Lublin
Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?