Olga Tokarczuk ma Nagrodę Nobla. Za co? Znamy uzasadnienie. Akademia Noblowska ogłosiła laureatów Literackiej Nagrody Nobla

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (7 zdjęć)
Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok! - Radość i wzruszenie odebrały mi mowę - tak zareagowała szczęśliwa laureatka Nagrody Nobla. To najwięszy sukces polskiej literatury od 23 lat, kiedy tę samą nagrodę przyznano Wisławie Szymborskiej. Po ubiegłorocznej Nagrodzie Bookera, najbardziej prestiżowej nagrodzie literackiej w Wielkiej Brytanii, przyznawanej za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku, Literacka Nagroda Nobla to kolejna bardzo ważna nagroda dla Olgi Tokarczuk.

Nagroda Nobla: Olga Tokarczuk

Pisarka jest piątą laureatką Literackiej Nagrody Nobla z Polski. Wcześniej tę najważniejszą dla pisarzy i poetów nagrodę otrzymali: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Stanisław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996). Tokarczuk jest więc także drugą Polką z tą prestiżową nagrodą światowej literatury.

Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok dla Olgi Tokarczuk - uzasadnienie
Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla "za narracyjną wyobraźnię połączoną z encyklopedyczną pasją, co sprawia, że prezentuje, że przekraczanie granic jest formą życia" - uzasadniała Akademia Szwedzka.

- Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje! - napisała na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Olga Tokarczuk.

Członkowie komisji noblowskiej podkreślali również ponadczasowe znaczenie i przesłanie "Ksiąg Jakubowych", monumentalnego dzieła Olgi Tokarczuk, które zostało przetłumaczone na wiele języków obcych, m.in. w Skandynawii, a w 2020 roku zostanie wydane w Stanach Zjednoczonych.

- Jesteśmy szczęśliwi. Ta nagroda jest w pełni zasłużona, Olga Tokarczuk bardzo ciężko na nią pracowała i świat to docenił - mówi Marcin Baniak, dyrektor ds. promocji w Wydawnictwie Literackim, które jest polskim wydawcą książek Noblistki. - Członkowie Akademii Szwedzkiej docenili między innymi "Księgi Jakubowe", które stały się klasyką już w momencie wydania - dodaje Marcin Baniak.

Olga Tokarczuk i Szczepan Twardoch Ambasadorami Polszczyzny....

Ciekawostką jest fakt, że w tym roku po raz pierwszy Literacką Nagrodę Nobla przyznano podwójnie. Do tego w składzie dziewięcioosobowego Komitetu Noblowskiego znalazło się pięciu ekspertów zewnętrznych. Ma to związek z próbą odnowienia zaufania do Akademii Szwedzkiej po zeszłorocznej decyzji o nieogłoszeniu Nagrody Nobla w 2018 roku, która była efektem skandalu seksualnego. Akademia Noblowska chciała odbudować zaufanie. Nie zmieniło się jednak to, że nominacje do nagród Nobla oraz przebieg głosowania członków Akademii była i są tajne od 50 lat.

Członkowie Akademii Szwedzkiej docenili między innymi "Księgi Jakubowe", które stały się klasyką już w momencie wydania

Olga Tokarczuk była "pewniakiem" do Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok
Olga Tokarczuk była wymieniana jako „pewniak” do nagrody przez krytyków i recenzentów literackich w Europie, zwłaszcza w Skandynawii. O tym, że najważniejsza nagroda w dziedzinie literatury należy się polskiej pisarce szeroko rozpisywały się również najważniejsze szwedzkie, norweskie i fińskie gazety. „Pisarka transgranicza i ważny demokratyczny głos we współczesnej Polsce” - pisała gazeta „Sydsvenskan", podkreślając, że Polka zasługuje na nagrodę. Dziennik „Aftonbladet”: „Jej książki są literaturą światową i ta nagroda po prostu jej się należy”. Podobnie pisał największy szwedzkojęzyczny dziennik w Finlandii „Hufvudstadsbladet": „Polka Olga Tokarczuk powinna otrzymać Nobla".

Warto zaznaczyć, że również rok 2018 na długie lata zapadnie w pamięci czytelników jako rok Olgi Tokarczuk. Pisarka, wraz z tłumaczką Jennifer Croft, odebrała Międzynarodową Nagrodę Bookera za powieść „Bieguni", przetłumaczoną na język angielski jako „Flights". Niedługo później powieść znalazła się w finale National Book Award w kategorii „Translated Literature”. Tokarczuk to pierwszy w historii autor z Polski, któremu udało się tego dokonać.

Międzynarodowy sukces sprawił, że również w Polsce po książkę sięgnęli nowi czytelnicy. Powieść „Bieguni" — wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2007 roku, a w 2008 uhonorowana Nagrodą Literacką Nike — błyskawicznie powróciła na listy bestsellerów, towarzysząc „Opowiadaniom bizarnym", które ukazały się nieco ponad miesiąc wcześniej. Nakład polskiego wydania Biegunów dawno przekroczył 100 tys. egzemplarzy! A sprzedaż wszystkich wydanych w naszym kraju książek noblistki zbliża się do miliona egzemplarzy.

Olga Tokarczuk była wymieniana jako „pewniak” do nagrody przez krytyków i recenzentów literackich w Europie, zwłaszcza w Skandynawii.

To druga bardzo ważna nagroda literacka dla Olgi Tokarczuk
Książka „Flights" ukazała się na Wyspach Brytyjskich w maju 2017 roku nakładem wydawnictwa Fitzcarraldo Editions. Międzynarodowy sukces powieści, która w 2008 roku została uhonorowana Nagrodą Literacką Nike, zbiegł się w czasie z polską premierą „Opowiadań bizarnych". Książka uhonorowana Nagrodą Bookera ukazał się również w USA.

- Nie posiadamy się ze szczęścia. 10 lat po polskiej premierze Bieguni trafiają do kolejnych czytelników, którzy swoją lekturą nadają tej książce nowe znaczenia i sensy. Dowodzi to ponadczasowości i uniwersalności pisarstwa Olgi Tokarczuk – mówił rok temu Marcin Baniak, dyrektor ds. promocji w Wydawnictwie Literackim.

Literacki Nobel to olbrzymi sukces autorki i dowód na to, jak wielka moc, zdolna poruszać czytelników w różnych krajach i na różnych szerokościach geograficznych, drzemie w prozie Tokarczuk.

- To wyraz tego, że czytelnicy w innych krajach odnajdują w prozie Olgi Tokarczuk ważne sprawy dla współczesnego świata: troskę o środowisko naturalne, o stosunek do zwierząt, do roślin. To bardzo ważny głos w literaturze i świecie w ogóle - podkreśla Marcin Baniak.

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Debiutowała w 1989 roku tomem poetyckim "Miasto w lustrach". Potem ukazały się jej ważne książki: "Podróż ludzi księgi", "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny", "Bieguni", "Prowadź swój pług przez kości umarłych" i "Księgi Jakubowe".

Warto podkreślić, że niedawno Tokarczuk otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny podczas gali w Katowicach.

Dodajmy, że Literacka Nagroda Nobla została ustanowiona testamentem Alfreda Nobla z 1895 roku i jest przyznawana od 1901. W latach 1901–2017 wyróżnionych zostało 114 osób.

Materiał oryginalny: Olga Tokarczuk ma Nagrodę Nobla. Za co? Znamy uzasadnienie. Akademia Noblowska ogłosiła laureatów Literackiej Nagrody Nobla - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 października, 21:37, Gość:

Porównajcie tę ukrainkę do np. Reymonta. Nagroda Nobla już nic nie znaczy, poza kasą oczywiście.

Nie czytałeś pewnie ani Reymonta ani Tokarczuk. To co się p opisujesz.

G
Gość
10 października, 21:56, JudeoNobel:

Masońskie zydolewactwo znowu promuje swoich marksistow i bolków, jak zawsze.

Zabolało😁

G
Gość
10 października, 19:43, Gość:

Niedawno minister kultury u Olejnik powiedzial ze nigdy nie doczytal ksiazek Tokarczuk do konca a tu Nobel,ale wstyd!

10 października, 20:09, Gość:

Polityczny Nobel

10 października, 20:56, Gość:

Politycznego Nobla to powinien dostac prezes,to co on zrobil i nadal robi to niezly majsztersztyk.

a kiedy Nobel dla Vincenta PinindzyNiMaiNieBedzie Rostowskiego ?

G
Gość
10 października, 19:43, Gość:

Niedawno minister kultury u Olejnik powiedzial ze nigdy nie doczytal ksiazek Tokarczuk do konca a tu Nobel,ale wstyd!

10 października, 20:09, Gość:

Polityczny Nobel

ja tez chłamu nie czytam, tak jak moj dziadek nie czytał Main kampf mimo ze Hitler był nominowany do nagrody Nobla

G
Gość
11 października, 01:08, tyle w temacie:

„Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”

I cyk, nobel. Ciekawe kiedy jakiś polskojęzyczny reżyser wpadnie na genialny pomysł nakręcenia filmu o żydach uciekających przed morderczymi Polakami - oskary posypią się jak z worka.

Piękna woda na młyn pod antypolską narrację o "p*lskich obozach" czy ustawę 447, która już w poniedziałek, po wyborach, wróci z przytupem.

11 października, 08:04, Gość:

idiota i tyle !!!

chyba idiotka, rodzaj żeński to mimo LGBT i gender nadal idiotka

G
Gość
11 października, 10:49, Gruby:

Co tam leszcze z forum? Chcecie mój adres?

a co zarabiasz du.ą ? i szukasz klientów ?

G
Gość

Tłumaczka przyznaje w rozmowie z RMF FM, że bardzo trudno jest przekonać angielskich wydawców, by wydawali polską literaturę. Polska literatura nie jest znana po angielsku, nie tak jak chciałabym, żeby była znana, więc jest kilka starych książek, które chciałabym przetłumaczyć. Jennifer Croft tłumaczy teraz "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk, jej przekład ukaże się w 2021 roku.

Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/kultura/news-tlumaczka-tokarczuk-na-angielski-olga-to-stanley-kubrick-swi,nId,3270905#utm_source=paste

S
Szalom alejkum

Idę do księgarni kupić książki Olgi Tokarczuk bo skończył mi się papier toaletowy...

G
Gruby

Co tam leszcze z forum? Chcecie mój adres?

G
Gość
11 października, 09:10, NN:

czy ktoś orientuje się gdzie można kupić wydanie w oryginale w jidysz?

na pewno w Telawiwie

G
Gość

Brawo Pani Olgo jest Pani wielka!!!!! Trollkami proszę się nie przejmować, widać zubożałe przez tą władzę społeczeństwo musi na chleb jakoś zarabiać. Żenada. Więcej honoru trolle, możecie jeszcze patrzeć w lustro? A może go po prostu nie macie>

N
NN

czy ktoś orientuje się gdzie można kupić wydanie w oryginale w jidysz?

G
Gość
11 października, 01:08, tyle w temacie:

„Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”

I cyk, nobel. Ciekawe kiedy jakiś polskojęzyczny reżyser wpadnie na genialny pomysł nakręcenia filmu o żydach uciekających przed morderczymi Polakami - oskary posypią się jak z worka.

Piękna woda na młyn pod antypolską narrację o "p*lskich obozach" czy ustawę 447, która już w poniedziałek, po wyborach, wróci z przytupem.

idiota i tyle !!!

t
tyle w temacie

„Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”

I cyk, nobel. Ciekawe kiedy jakiś polskojęzyczny reżyser wpadnie na genialny pomysł nakręcenia filmu o żydach uciekających przed morderczymi Polakami - oskary posypią się jak z worka.

Piękna woda na młyn pod antypolską narrację o "p*lskich obozach" czy ustawę 447, która już w poniedziałek, po wyborach, wróci z przytupem.

G
Gość
10 października, 17:45, nagielski:

To nie polka to ukrainka, chyba pomylka.

Pomyłka to ty jesteś drogi internauro😁

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3