MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olimpijczycy na start! W piątek ceremonia otwarcia igrzysk (PLAN STARTÓW POLAKÓW)

Tomasz Biaduń
W piątek o godz. 22 rozpocznie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Londynie. Tak, jak na wielu poprzednich IO, już wcześniej rywalizację rozpoczęli piłkarze oraz piłkarki. Co ciekawe, impreza nie rozpoczęła się jeszcze na dobre, a już mieliśmy pierwszy mały skandal...

Organizatorzy nieopatrznie dobrali flagi podczas wyjścia na boisko zawodniczek Korei Północnej i Kolumbii. Zamiast barw tego pierwszego państwa, na telebimie pojawiła się flaga Korei Południowej. Azjatki wgeście protestu zeszły z boiska i pojawiły się na nim dopiero 50 minut później. Mecz wygrały (2:0), przeprosiny ze strony organizatorów przyjęły, jednak jak twierdzi ich szkoleniowiec, nie były one wystarczającą rekompensatą.

Wracając na ziemię z politycznych uniesień; przed oficjalną ceremonią otwarcia zobaczymy jeszcze w akcji łuczników. W zawodach kwalifikacyjnych, które zaplanowano na g. 10 i g. 14 wezmą udział Polacy: Rafał Dobrowolski i Natalia Leśniak.

Wioska olimpijska coraz bardziej tętni życiem, choć nie wszyscy sportowcy jeszcze się tam zadomowili. Dopiero w sobotę igrzyska wystartują pełną parą. Tego dnia poznamy aż dwunastu nowych mistrzów olimpijskich. W sumie na igrzyskach zaplanowano 302 konkurencje. To tyle samo co przed czterema laty w Pekinie i jedna więcej niż osiem lat temu w Atenach. Co ciekawe, w Londynie zostanie rozdanych tyle samo medali co w Chinach, mimo że teraz doszło kilka nowych konkurencji (m.in. boks kobiet, w którym wystartuje lublinianka Karolina Michalczuk). Niektórych zawodów się jednak pozbyto, stąd brak zmian w ogólnym rozrachunku.

Pierwszego dnia igrzysk kilku Polaków będzie miało okazję walczyć o medale. Zostaną rozegrane finały w kolarstwie (z udziałem rewelacji ostatniego Tour de Pologne Michała Kwiatkowskiego), pływaniu (400 m stylem dowolnym, gdzie startuje Mateusz Sawrymowicz), strzelectwie (Paula Wrońska, Sylwia Bogacka) i szermierce (floret kobiet - Sylwia Gruchała, Małgorzata Wojtkowiak, Martyna Synoradzka).

W sobotę, a także w niedzielę zobaczymy również bialskiego gimnastyka Romana Kuleszę, który będzie walczył w eliminacjach wieloboju. Pierwszą szansę medalową, w razie awansu do finału, Kulesza dostanie w środę 1 sierpnia (wielobój), a także w dniach 5-6 sierpnia (finały ćwiczeń wolnych, konia z łękami oraz kółek).

31 lipca igrzyska rozpoczną się dla naszego pływackiego mistrza, Konrada Czerniaka. Wtedy zaplanowano eliminacje 100 m stylem dowolnym. Koronna konkurencja puławianina, 100 m "motylkiem", odbędzie się dwa dni później, ewentualny finał natomiast 3 sierpnia.

Pozostali reprezentanci Lubelszczyzny wkroczą do boju: 3 sierpnia (Paweł Fajdek), 5 sierpnia (Karolina Michalczuk) i 6 sierpnia (Przemysław Czajkowski).

Igrzyska potrwają do niedzieli, 12 sierpnia. Ceremonię zakończenia będziemy oglądać od godz. 20.30.

PLAN STARTÓW NASZYCH SPORTOWCÓW

ROMAN KULESZA (GIMNASTYKA SPORTOWA):
28 lipca (eliminacje wieloboju, g. 12, 16.30, 21); 29 lipca (el. wieloboju, g. 15.45, 21); 1 sierpnia (finał wieloboju, g. 17.30); 5 sierpnia (finał ćw. wolne, g. 15.45, finał koń z łękami, g. 16.40); 6 sierpnia (finał kółka, g. 15, finał poręcze, g. 15.50, finał skok, g. 16.40); 7 sierpnia (finał poręcze, g. 15, finał drążek, g. 16.35).

KONRAD CZERNIAK (PŁYWANIE):
31 lipca (el. 100 m dowolnym, g. 11, półfinał 100 m dowolnym, g. 20.30); 1 sierpnia (finał 100 m dowolnym, g. 21.15); 2 sierpnia (100 m motylkowym, el. g. 12.10, półfinały g. 21.45); 3 sierpnia (el. 4x100 m zmiennym, g. 13.25, finał 100 m motylkiem, g. 20.35); 4 sierpnia (finał 4x100 m zmiennym, g. 21.25).

EWA MIZDAL (PODNOSZENIE CIĘŻARÓW):
1 lub 3 sierpnia: finał A kat. 68 lub 75 kg (nie zdecydowano jeszcze, w jakiej kategorii wagowej wystartuje).

PAWEŁ FAJDEK (RZUT MŁOTEM):
3 sierpnia (eliminacje, godz. 12.20); 5 sierpnia (finał, godz. 21.20).

KAROLINA MICHALCZUK (BOKS):
5 sierpnia (1/8 finału); 6 sierpnia (1/4); 8 sierpnia (1/2); 9 sierpnia (finał).

PRZEMYSŁAW CZAJKOWSKI (RZUT DYSKIEM):
6 sierpnia (eliminacje, g. 11); 7 sierpnia (finał, g. 19.45).

NIE WSZYSCY SĄ JUŻ W LONDYNIE
Czterech z sześciu reprezentantów Lubelszczyzny jest już w Londynie. Jako pierwszy ślubowanie olimpijskie złożył gimnastyk z Białej Podlaskiej Roman Kulesza, który startuje już pierwszego dnia igrzysk. Jako drugi - prosto z Madrytu - do Anglii poleciał pływak Wisły Puławy, Konrad Czerniak. W środę z kolei ślubowała sztangistka Ewa Mizdal i dzień później wyruszyła w podróż. Pierwotnie dopiero w przyszłym tygodniu do Londynu miała polecieć Karolina Michalczuk, jednak jej plany zostały zweryfikowane i "Karola" już od wczoraj jest w Anglii. Dwójka pozostałych przedstawicieli województwa jeszcze szlifuje formę i dopina przygotowania na ostatni guzik. Paweł Fajdek uda się do Wielkiej Brytanii w poniedziałek, 30 lipca, Czajkowski natomiast w sobotę, 4 sierpnia.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski