Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni ratują życie. Honorowi krwiodawcy odebrali wyróżnienia prezydenta RP i ministra zdrowia (FOTO)

MS
Uroczystość odbyła się w sobotę na Zamku Lubelskim. - Jestem pewien, że krwiodawca nie liczy na żadne przywileje i zaszczyty. Dzisiejsze spotkanie jest wyjątkiem - mówił Eugeniusz Toruń, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Jako pierwszy został wywołany pan Henryk, który od 1980 roku oddał już 90 litrów krwi.

W Galerii Malarstwa Polskiego XVIII-XIX wieku zebrali się w sobotę wyróżnieni honorowi krwiodawcy oraz ich rodziny. Symboliczne nagrody za wieloletnie oddawanie krwi zostały przyznane 134 osobom.

- Obecnie krwiodawstwo schodzi na dalszy plan, chociaż ja osobiście uważam, że każda zdrowa osoba powinna przynajmniej raz w życiu oddać krew. Ja robię to od 1983 roku, do tej pory oddałem 43 litry. Jestem na 100 procent pewien, że pomogłem komuś potrzebującemu - mówił w rozmowie z Kurierem Janusz Kuca z Radzynia Podlaskiego, który został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Trzem osobom przyznano Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, trzydziestu ośmiu krwiodawców dostało z kolei tytuł Honorowego Dawcy Krwi Zasłużonego dla Zdrowia Narodu, przyznawany przez ministra zdrowia. Pozostali otrzymali krzyże zasługi - złote, srebrne lub brązowe.

- Krew ratuje życie i zdrowie ofiar wypadków, pozwala na wykonywanie skomplikowanych operacji. Część społeczeństwa świadomie marginalizuje znaczenie tego, co zawdzięczamy krwiodawcom. Niektórzy opowiadają bajki o negatywnych skutkach oddawania krwi - mówił w sobotę na Zamku Lubelskim dyrektor Eugeniusz Toruń. I dodawał: - Na szczęście coraz więcej młodych ludzi zostaje krwiodawcami. Niekiedy jednego dnia kończą 18 lat, a już następnego przychodzą do nas.

Obecnie na Lubelszczyźnie jest 26 318 honorowych krwiodawców.

Chcę zostać honorowym dawcą krwi. Od czego zacząć?

Krew może oddać tylko osoba zdrowa, jednorazowo pobierane jest 450 ml tzw. krwi pełnej. "Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, ponieważ do pobierania krwi używany jest wyłącznie jałowy sprzęt jednorazowego użytku. Przed każdym oddaniem krwi u dawcy wykonywane są badania laboratoryjne i badanie lekarskie, na podstawie których dawca kwalifikowany jest do oddania krwi." - czytamy na stronie internetowej www.rckik.lublin.pl.

Osoba, która oddała krew może liczyć na dzień wolny w pracy, dostaje też osiem czekolad. Gdy odda w sumie więcej niż 20 litrów krwi, w przypadku Lublina, za darmo jeździ miejską komunikacją.

Rejestracja dawców w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy I Armii Wojska Polskiego 8 odbywa się w następujących godzinach: poniedziałek, środa, czwartek, piątek 7.30-14, wtorek 7.30-18. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonu: 81-442-10-40, 81-532-62-75 w. 38.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski