Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Operacje z robotem da Vinci w Lublinie – to ogromy postęp w medycynie. Zobacz wideo

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Wideo
od 16 lat
Pierwszym szpitalem w województwie, który wykorzystuje robota do operacji jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie. Robot pojawił się w nim w kwietniu br.

Aktualnie są wykonywanie zabiegi w trzech zakresach: urologii, chirurgii i ginekologii. Szpital planuje rozszerzyć operatywę o laryngologię i torakochirurgię. Dotychczas zostało wykonanych 64 operacji z wykorzystaniem robota da Vinci i przygotowywane są kolejne zabiegi.

- Fenomenem wykorzystania da Vinci-ego w operacjach jest dużo mniejsza ingerencja w ciało pacjenta niż przy klasycznej operacji. Zabiegi przeprowadzane są na zasadzie wykonywania minimalnych nacięć, do których wprowadzane są zminiaturyzowane narzędzia. Wykorzystanie robota zmniejsza ryzyko wystąpienia krwawień oraz zakażeń okołooperacyjnych. Dzięki temu pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia i sprawności. Podsumowując okres pobytu pacjenta w ośrodku medycznym ulega maksymalnie skróceniu, a skutki uboczne są zminimalizowane - powiedziała Dorota Cichocka, koordynator pracowni robotyki operacyjnej w szpitalu wojewódzkim w Lublinie.

Robot zapewnia lepsze dotarcie do ciężko dostępnych miejsc

- Operacja z wykorzystaniem da Vinci-ego gwarantuje precyzyjne dotarcie do trudnodostępnych miejsc. A dzięki technologii 3D chirurg uzyskuje kilkukrotne powiększenie obrazu pola operacyjnego – dodaje Dorota Cichocka.

Jak wygląda proces szkolenia?

- Robot został kupiony przez szpital i po zakupie mógł zostać uruchomiony proces certyfikacji lekarzy specjalistów chirurgii, urologii i ginekologii. Do momentu zakupu robota nie było w Lublinie lekarzy wyspecjalizowanych, mogących wykonywać zabiegi robotyczne. W związku z tym, aby jak najszybciej pacjenci mogli korzystać z tej nowoczesnej specjalistycznej metody operacyjnej, dyrekcja zdecydowała się zatrudnić wysokiej klasy specjalistów, mających wieloletnie doświadczenie w operatywnie robotycznej: dr. n. med. Jerzego Drausa, dr. n. med. Janusza Freya - na co dzień pracujących w Szwecji oraz dr. hab. n. med. Andrzeja Nowakowskiego, mającego trzy letnie doświadczenie w operatywie robotycznej na systemie da Vinci w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

Zespół tworzą: chirurg dr n. med. Jerzy Draus, urolog dr n. med. Janusz Frey i ginekolog dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski. Niedawno do tego grona dołączyli urolodzy: dr n. med. Gabriel Surdacki i dr n. med. Ewa Niezabitowska oraz dr hab. n. med. Jerzy Mielko, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz lek. med. Wojciech Górski, specjalista chirurgii ogólnej.

Czy robot jest też w innych szpitalach w Lublinie?

W tym roku robot da Vinci pojawił się też w drugim ośrodku w Lublinie i był to Szpital Wojskowy.

Szpital SPSK nr 4 w Lublinie nie ma da Vincie-go, ale - jak podkreśla Alina Pospischil, rzeczniczka SPSK Nr 4 - dysponuje innym rodzajem nowoczesnego robota, przy użyciu którego wykonywane są zabiegi z zakresu urologii i ginekologii.

- Obecnie dysponujemy wolnymi terminami na nowoczesne, małoinwazyjne robotyczne zabiegi prostatektomii. Osoby, które w najbliższym czasie zgłoszą się do zabiegu i przejdą pomyślnie proces kwalifikacji, będą mogły skorzystać ze świadczenia jeszcze w tym roku - mówi Alina Pospischil.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski