Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opole Lubelskie: Lekarze odeszli. Starosta do odwołania - chce opozycja

Paweł Żurek
- Władze nie podjęły działań mających na celu poprawę sytuacji ekonomicznej centrum zdrowia w Opolu Lubelskim. To doprowadziło do odejścia z pracy wykwalifikowanego personelu medycznego - tłumaczą radni w uzasadnieniu.
- Władze nie podjęły działań mających na celu poprawę sytuacji ekonomicznej centrum zdrowia w Opolu Lubelskim. To doprowadziło do odejścia z pracy wykwalifikowanego personelu medycznego - tłumaczą radni w uzasadnieniu. archiwum
Starosta i zarząd powiatu są odpowiedzialni za złą sytuację opolskiego Centrum Zdrowia - grzmią radni z opozycji i domagają się odwołania władz.

Najpierw próba odwołania przewodniczącego Rady Powiatu, teraz wniosek o to, by pozbawić stanowiska starostę i członków zarządu - tak radni klubów opozycyjnych chcą ukarać rządzących powiatem polityków PSL za złą sytuację w Powiatowym Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim.

- Wniosek wpłynął do starostwa 30 czerwca. Przewodniczący rady ma obowiązek rozpatrzyć go w ciągu miesiąca - mówi sekretarz powiatu Anna Nowaczek. Sesja w tej sprawie najprawdopodobniej odbędzie się dopiero we wrześniu.

Pod wnioskiem o odwołanie starosty podpisało się 9 radnych. W radzie łącznie zasiada ich 19, a większość stanowi klub PSL. Na poprzedniej sesji specjalnej, radnym klubów PiS, Mała Ojczyzna i Czas na zmiany udało się odwołać przewodniczącego Rady Powiatu Bogdana Kutę. Problem w tym, że na tej samej sesji jego kandydaturę na „nowego” przewodniczącego wysunął mający większość w radzie PSL, i dzięki głosom radnych ze swojego klubu, Kuta wrócił na stanowisko.

Teraz opozycja chce odwołania starosty i zarządu. - Władze nie podjęły działań mających na celu poprawę sytuacji ekonomicznej PCZ w Opolu Lubelskim. To doprowadziło do odejścia z pracy wykwalifikowanego personelu medycznego - tłumaczą radni w uzasadnieniu.

Do odwołania starosty potrzeba będzie jednak nie dziesięciu, a dwunastu radnych. - Wymagana jest większość kwalifikowana, czyli trzy piąte wszystkich radnych- tłumaczy przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Kuta.

Starostwo zarzuty opozycji uznaje za bezpodstawne.

- Powiat w 2013 roku przekształcił ZOZ w spółkę, dzięki czemu udało się otrzymać ponad 6 mln złotych dotacji. Po roku starostwo przejęło wszystkie udziały w spółce, dzięki czemu udało się „przejąć” kolejne 6 mln długów, które zostały zaciągnięte na spłatę kredytów. W ten sposób z 20 milionów długu, który miał ZOZ, spłaciliśmy ponad 13 mln - tłumaczą w oświadczeniu władze powiatu.

1 lipca ze szpitala w Ponia-towej, który jest częścią PCZ odeszło 16 specjalistów. To, czy pozostaną w pracy uzależniali od decyzji starostwa w sprawie prezesa opolskiego PCZ Roberta Lisa. Zarzucali mu niewłaściwe kierowanie szpitalem, czyli m.in. nieprawidłowości organizacyjne i brak współpracy z białym personelem. Władze nie zdecydowały się odwołać Lisa, a lekarze specjaliści zgodnie z zapowiedzią odeszli z Poniatowej.

Szpital zatrudnił do tej pory nowego chirurga i ratowników medycznych, lecz dalej poszukuje lekarzy chorób wewnętrznych i pediatrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski