MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oprócz placu Teatralnego w centrum Bydgoszczy może zmienić się również ul. Stary Port

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Część ulicy jest dziś zamknięta dla ruchu aut, ale zmiany mogą być większe.
Część ulicy jest dziś zamknięta dla ruchu aut, ale zmiany mogą być większe. Arkadiusz Wojtasiewicz
W debacie dotyczącej przyszłości placu Teatralnego w Bydgoszczy kilka osób zwróciło uwagę na sąsiedni teren – ulicę Stary Port, dopytując czy możliwe jest, aby rozszerzyć planowany konkurs realizacyjny o ten obszar.

Od kilku lat mówi się o przekształceniu ulicy w deptak i o zniknięciu z niej samochodów. Taki pomysł zgłaszała jeszcze w 2021 r. Rada ds. Estetyki Miasta. Trzy lata temu pojawiły się tam słupki, uniemożliwiające wjazd aut na część terenu, ale docelowo zmiany mogłyby być większe. Otwarte pozostaje pytanie czy konkurs dotyczący placu Teatralnego będzie dotyczył również Starego Portu.

– Rada jeszcze przed powstaniem wstępnej koncepcji wyraziła konieczność rozszerzenia terenu objętego koncepcją o teren przy dawnym Savoyu, ul. Stary Port i ul. Focha (z przejściem dla pieszych włącznie) – przekazuje „Expressowi Bydgoskiemu” prof. dr hab. Dariusz Markowski, przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta.

Chodzi o koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania terenu placu Teatralnego, przedstawionej radzie przez Wydział Inwestycji Miasta. Członkowie gremium odnieśli się do niej w listopadzie 2023 r. Zaznaczyli, że koncepcja powinna mieć charakter otwarty, a teren placu powinien być miejscem prestiżu miasta o wysokiej kulturze z wykorzystaniem terenu, zieleni i bulwarów. Podkreślono, że obszar powinien być w przeszłości związany z funkcją kulturalną.

Jednym z oczekiwań rady jest równoległa budowa atrakcyjnych bulwarów, tworzących ikonę miasta. Zmian w tym zakresie można byłoby oczekiwać także przy Starym Porcie. – Docelowo chcielibyśmy, aby cały ten obszar stał się deptakiem. To powinno być miejsce otwarte dla ludzi – uważa Dariusz Markowski. Zwraca uwagę, że można tam np. stworzyć strefę gastronomiczną. Dziś na ul. Stary Port istnieje ogródek letni prowadzony przez jedną z restauracji, ale nie wszystkim to rozwiązanie się podoba. Czytelniczka zwraca uwagę, że zastawiono tam schody prowadzące w kierunku Brdy, a gdy jest tam pełne obłożenie, przejście, zwłaszcza z wózkiem, jest niemożliwe.

O to, czy planowany konkurs będzie dotyczył również ul. Stary Port oraz jakie są wobec niej plany zapytaliśmy bydgoski ratusz, w imieniu, którego odpowiedzi udzieliła Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Zauważyła, że zainicjowana przez architektów i urbanistów publiczna debata na temat zagospodarowania placu Teatralnego ma na celu włączenie do dyskusji na temat przyszłości tego terenu szerszego grona zainteresowanych i poznanie oczekiwań mieszkańców.

– Z propozycjami, które były przedstawiane przez uczestników debaty, będziemy chcieli zapoznać nową Radę Miasta Bydgoszczy. Bardzo ważne, by wszyscy zgłaszający swoje propozycje przekształceń placu Teatralnego mieli świadomość historii tego miejsca i wszystkich uwarunkowań, w tym lokalizacji nieistniejącego dziś teatru, w kontekście zaistniałych zmian przestrzennych – stwierdza Anna Rembowicz-Dziekciowska.

Rozważamy opcję, aby sam konkurs objął również część ul. Stary Port. Jednak sukcesywne zmiany na tej ulicy mogą być wprowadzane również niezależnie od konkursu. Zmierzamy w kierunku, by była to przyjazna przestrzeń przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów, która spinać będzie odcinki zrewitalizowanych już bulwarów – ocenia dyrektor MPU. Anna Rembowicz-Dziekciowska przypomina, że w poprzednich latach ograniczona została możliwość parkowania na części ulicy Stary Port i zamknięto dla ruchu Mostową.

– Jednocześnie zmiany wprowadzamy zwracając uwagę na potrzeby mieszkańców przyległych budynków. Miasto zrealizowało i realizuje szereg inwestycji, które docelowo pomogą w lepszej obsłudze komunikacyjnej tego obszaru transportem publicznym (parking wielopoziomowy, system P+R, przebudowa przystanków i węzłów komunikacyjnych w centrum – by były dostępne także dla osób starszych, z niepełnosprawnościami) co będzie sprzyjać w kolejnych latach dalszemu ograniczeniu ruchu samochodowego na Starym Mieście i w jego otoczeniu – uważa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo