MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oprzędnica jesienna zaatakowała Hrubieszów. W mieście ruszyły opryski

Bogdan Nowak
Wikipedia
W Hrubieszowie pojawiła się plaga gąsienic. Mieszkańcy byli tym bardzo zaniepokojeni, bo – jak uznali – zagrożone są m.in. drzewa owocowe czy przydomowe ogródki. W efekcie pracownicy hrubieszowskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie przeprowadzili wizję lokalną. Stwierdzono, że tym szkodnikiem jest oprzędnica jesienna. Już w mieście ruszyły opryski.

Potrzebna jest pomoc mieszkańców i zarządców

„W związku z plagą gąsienic informujemy, że Urząd Miasta Hrubieszów oraz Miejska Służba Drogowa w dniu 3 września br. rozpoczynają oprysk przeciwko gąsienicom na terenach miejskich. Oprysk zostanie przeprowadzony insektycydami biologicznymi i obejmie wyłącznie tereny, których zarządcą jest Gmina Miejska Hrubieszów” – czytamy w komunikacie UM w Hrubieszowie.

Akcja trwa. Urzędnicy proszą, aby włączyli się do niej mieszkańcy miasta oraz zarządcy nieruchomości na których stwierdzono obecność gąsienic. Można do tego użyć preparatów mikrobiologicznych, które są dostępne w sprzedaży.

Obcy

Czy są powody do niepokoju? Oprzędnica jesienna (Hyphantria cunea) to gatunek obcy w polskiej faunie. Przywędrował do nas z Ameryki Północnej. Jak? Szkodnik rozprzestrzenia się głównie dzięki „naturalnym przelotom dorosłych motyli”. Można go także „zawlec” na nowe żerowiska różnymi środkami transportu.

Jest to motyl o rozpiętości skrzydeł 25-30 mm. Jego przednie skrzydła mają barwę białą z ciemnymi plamkami, ułożonymi w kilku rzędach. Natomiast skrzydła tylne także są białe z małą czarną plamką w części przedniej.

Koszmar drzew owocowych

Gąsienice oprzędnicy jesiennej są natomiast silnie owłosione, ubarwione żółto-pomarańczowo. Osiągają ponad 3 cm długości. Żerują na wielu roślinach uprawnych, a także drzewach i krzewach. Są żarłoczne (czasami określa się je jako „koszmar drzew owocowych”). Najbardziej jednak upodobały sobie klon jesionolistny, klon zwyczajny, jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Nie pogardzą także orzechem włoskim czy m.in. winoroślą.

W sumie żerują na ponad 630 gatunkach roślin

Można domniemywać, że ten owad zaatakował nie tylko Hrubieszów, ale także inne tereny naszego regionu. Walka z nim będzie w takiej sytuacji bardzo trudna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski