Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orędzie Ursuli von der Leyen: o walce z koronawirusem, wspomaganiu rynków pracy i łamaniu praw człowieka i sankcjach

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Pool EPA/Associated Press/East News
Ursula von der Leyen, która w grudniu ubiegłego roku została szefowa Komisji Europejskiej wygłosiła orędzie. Mówiła o Unii po pandemii i kierunkach działań KE.

W swoim pierwszym orędziu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawia wizję Europy po skończeniu pandemii koronawirusa i nakreśliła kierunki działań Komisji Europejskiej.

Bardzo dużo miejsce poświęciła sprawom zdrowotnym oraz obrony miejsc pracy. Przypomniała, że to nie koniec walki z pandemią, to dopiero początek,

Doceniła ogrom pracy wykonany w tym trudnym dla całego świata okresie przez służbę zdrowia poszczególnych krajów. Wyraziła zadowolenie z tego, że Parlament Europejski chce zwiększać środki na służbę zdrowia właśnie.

Stąd pomysł wzmocnienia Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz powołania Europejskiej Agencji Badań i Rozwoju Biomedycznego (BARDA).

Na przyszły rok zapowiedziała globalny szczyt w sprawie zdrowia i wspomniała o konieczności posiadania strategicznych zapasów leków.

Szefowa Komisji Europejskiej skupiła się też na gospodarce, podkreślając, że nadal potrzebuje ona wsparcia. Zwróciła uwagę na to, że w tym trudnym okresie po raz pierwszy Europa wprowadziła własne narzędzia, które uzupełniają krajowe instrumenty fiskalne. To niezwykły moment w historii Unii – mówiła.

Ursula von der Leyen wsparła plan KE wprowadzenia ram dla płacy minimalnej w Europie. Jej zdaniem, każdy musi mieć dostęp do płacy minimalnej. Minimalna płaca działa i nadszedł czas, aby praca była opłacana – mówiła.

Ważne były jej słowa o konieczności zburzenia przez Unię barier jednolitego rynku, ograniczenia biurokracji i przywrócenia czterech fundamentów swobody: przepływ towarów, usług, kapitału i osób, które napotykają ograniczenia w czasie pandemii.

Unia powinna przywrócić pełne funkcjonowanie swobodnego przepływu. Zaproponujemy nową strategię na rzecz przyszłości Schengen, powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

Padło wiele słów o klimacie, że przyspieszenie ws. ochrony środowiska jest celem Unii, aby Europa stała się neutralnym klimatycznie kontynentem do 2050 roku.

Dlatego Komisja Europejska chce zwiększyć z obecnych 40 proc. cele redukcji emisji do 2030 r. do co najmniej 55 proc.
Von der Leyen mówiła też, że 20 proc. z 750 mld euro funduszu odbudowy gospodarki po koronawirusie przeznaczy się na inwestycje cyfrowe Jej zdaniem, to idealny czas na inwestowanie w technologie w całej UE.

Powiedziała, że nie może być tak, że 40 proc. mieszkańców na obszarach wiejskich nie ma dostępu do internetu szerokopasmowego.

Skrytykowała też szefowa Komisji Europejskiej stolice państw członkowskich za spowalnianie UE w zakresie oświadczeń dotyczących polityki zagranicznej, w tym krytyki i reakcji na naruszenia praw człowieka, nalegając na jednomyślność w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki zagranicznej.

Dlaczego nawet proste oświadczenia o wartościach UE są opóźniane, rozwadniane? Kiedy państwa członkowskie mówią, że Europa jest zbyt powolna, mówię: jestem odważna i nadejdzie przejście do głosowania większością kwalifikowaną, przynajmniej w zakresie praw człowieka i wdrażania sankcji – mówiła Ursula von der Leyen

W UE należy przejść do głosowania większością kwalifikowaną, przynajmniej jeśli chodzi o prawa człowieka i wprowadzanie sankcji – zaapelowała szefowa KE.

Orędzie o stanie Unii Europejskiej to najważniejsze przemówienie w Parlamencie Europejskim i każdego roku wygłasza je osoba sprawująca urząd przewodniczącego Komisji Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski