Zbigniew Czyż
Zdjęcia organizatora
Zakończył się ORLEN Wyścig Narodów. Ostatni etap z Sanoka do Arłamowa zwyciężył Portugalczyk Antonio Morgado. Drugie miejsce zajął Słoweniec Gal Glivar, trzeci był Francuz Jordan Labrosse. Cały wyścig wygrał reprezentant Słowenii Gal Glivar. Drugie miejsce na podium zajął Włoch Davide Piganzoli, trzecie Niemiec Hannes Wilksch.

Ostatni i decydujący etap wystartował z Sanoka i liczył 145 kilometrów, bez choćby jednego metra płaskiego terenu. Etap przerywany był stromymi podjazdami i zjazdami, aż do mety na wysokości 581 metrów w Hotelu Arłamów. To właśnie tutaj, w lasach kurortu, rozstrzygnęła się końcowa klasyfikacja ORLEN Wyścigu Narodów 2023.

Od początku ostatniego etapu aktywni byli Polacy, Michał Kapela i Mateusz Gajdulewicz, którzy na niektórych fragmentach malowniczej trasy nawet przewodzili stawce. Jedna z prób ucieczki Gajdulewicza zakończyła się niepowodzeniem.

Po 40 kilometrach ukształtowała się czołówka wyścigu w której znaleźli się Michael Nuytten z Belgii, Nicolas Vinokurov z Kazachstanu, Mateusz Gajdulewicz, Alekss Krasts z Łotwy i Włoch Alessandro Romele. Szóstka kolarzy miała niewielką przewagę nad Serhiijem Sydorem z Ukrainy, Łukaszem Juszczakiem i Belohvosciksem 50 sekund nad peletonem.

Na około 60 kilometrze specjalną premię górską w Ustrzykach Dolnych wygrał Jelle Nuytten. Przewaga uciekającej piątki kolarzy rosła z każdą minutą. Po 66 kilometrach różnica nad Ukraińcem i Polakiem wynosiła 2 minuty i 40 sekund, a nad peletonem 5 minut i 40 sekund. Wtedy nastąpił jednak zwrot wydarzeń na trasie. Grupa goniąca liderów wkrótce została dogoniona, a 40 kilometrów przed metą peleton zmniejszył straty do uciekinierów zaledwie do 2 minut i 20 sekund. Rozciągnięta grupa pościgowa dyktowała coraz większe tempo aż w końcu dogoniła uciekających kolarzy.

Na 6 kilometrów przed metą utworzyła się nowa czołowa grupa licząca dwudziestu zawodników, która na ostatnich trzech kilometrach została jeszcze podzielona. Ostatecznie najszybszy na mecie był reprezentant Portugalii Antonio Morgado. Drugie miejsce zajął reprezentant Słowenii Gal Glivar, trzeci był Francuz Jordan Labrosse.

ORLEN Wyścig Narodów wygrał Słoweniec Gal Glivar. Drugie miejsce na podium zajął Włoch Davide Piganzoli, trzeci w klasyfikacji generalnej był Niemiec Hannes Wilksch.

ORLEN Wyścig Narodów po raz pierwszy odbył się w trzech krajach i na pięciu etapach: Węgrzech, Słowacji i Polsce. W rywalizacji wzięło udział 25 drużyn kolarskich z 22 krajów m. in. Węgier, Łotwy, Portugalii, Słowenii i USA oraz trzy polskie drużyny zaproszone przez Lang Team: Lubelskie Perła Polski Cycling Team, GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier oraz Klub Kolarski Tarnovia.

Zawody rozegrane zostały w dniach od 24 do 28 maja. Tegoroczna edycja była najliczniejszą ze wszystkich organizowanych do tej pory. Wyścig U23 rozszerza swoje granice i staje się wydarzeniem światowej klasy. Sponsorem tytularnym wydarzenia był PKN ORLEN.