Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orliki w Lublinie. Czy boiska są toksyczne? Ratusz sprawdza

Agata Wójcik, Patryk Drabek
Sztuczna trawa uzupełniana jest granulatem. Na pokrycie całego boiska potrzeba ok. 20-30 ton. Niektórzy administratorzy szukając oszczędności, decydują się więc na zakup tańszego zamiennika, który nie ma atestu
Sztuczna trawa uzupełniana jest granulatem. Na pokrycie całego boiska potrzeba ok. 20-30 ton. Niektórzy administratorzy szukając oszczędności, decydują się więc na zakup tańszego zamiennika, który nie ma atestu MICHAL GACIARZ / POLSKA PRESS
Popularne w całym mieście obiekty sportowe są od środy pod lupą urzędników.

To reakcja na to, co się stało w Puławach. Po treningu na jednym z boisk wysypki dostał ośmioletni Wiktor. - W ubiegły piątek, gdy wróciliśmy do domu, syn bardzo źle się poczuł. W okolicy pach i kolan pojawiło się zaczerwienienie. Zaczął gorączkować i narzekał na pieczenie w przełyku i płucach - opowiadał w środę Zbigniew Masternak, były piłkarz i ojciec chłopca.

Lekarz pierwszego kontaktu skierował dziecko do szpitala. - Specjaliści stwierdzili, że to alergia na granulat ze zużytych opon. Syn dwa tygodnie wcześniej przeszedł kompleksowe badania. Był całkowicie zdrowy. Alergii musiał się nabawić po treningu na Orliku szkolnym - przekonywał w środę ojciec Wiktora.

Po nagłośnieniu sprawy w mediach, do Zbigniewa Masternaka odezwało się kilkoro rodziców, których dzieci, jak twierdzą, po treningach na Orliku miały także zaczerwienione oczy oraz zapuchnięte powieki. Jedna z kobiet stwierdziła nawet, że jej syn zachorował na astmę. - To jakaś tragedia. Coś, co miało być przyjemnością, stało się poważnym problemem. Mam nadzieję, że skutki tej alergii nie wpłyną w jakimś większym stopniu w przyszłości na zdrowie mojego syna - podkreślał Zbigniew Masternak.

Wszystko zgodnie z przepisami
W związku z powielanymi w mediach informacjami, Urząd Miasta Puławy przygotował oświadczenie w którym zapewnia, że wszystkie boiska ze sztuczną nawierzchnią będące własnością gminy są wykonane zgodnie z przepisami. - A granulaty, których użyto do uzupełnienia sztucznej trawy posiadały atesty higieniczne wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego- Państwowy Zakład Higieny - czytamy w piśmie. Miasto zapewnia też, że do tej pory nikt nie zgłosił żadnego przypadku alergii powstałej w wyniku zetknięcia się z wymienionymi granulatami.

Lubelski ratusz sprawdza
Ratusz w Lublinie woli dmuchać na zimne. Dlatego od środy sprawdza, czy dzieci grające w piłkę na lokalnych Orlikach są bezpieczne.

W tym celu już w środę magistrat rozpoczął rozsyłanie zapytań do dyrektorów szkół, którzy są obecnie odpowiedzialni za administrowanie boiskami i utrzymują je ze swoich budżetów.

- Ostatnie Orliki zostały oddane do użytku w 2012 roku. Wówczas zostały wyposażone w granulaty najwyższej jakości - wyjaśniała w środę Olga Mazurek z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin. - Chcemy się dowiedzieć, czy dalej tak jest. Tzn. czy dyrektorzy szkół wciąż używają do uzupełnienia sztucznej trawy granulatu z odpowiednim atestem, czy może stosują jakieś tańsze zamienniki - tłumaczyła Mazurek.

Kiedy będzie wiadomo, czy dzieci bawiące się na lubelskich Orlikach są bezpieczne? - Mamy w mieście trzynaście takich Orlików. Jednak trwa sezon urlopowy. Na odpowiedzi od wszystkich dyrektorów trzeba będzie trochę poczekać - stwierdziła Olga Mazurek.

Ile? W środę nie potrafiła powiedzieć.

Dlaczego teraz zamiast granulatu najwyższej jakości stosuje się jego tańszy zamiennik? Czytaj na następnej stronie

- Murawa musi być regularnie uzupełniana granulatem, a decyzja o zakupie tańszego, ze zużytych opon, to spora oszczędność - podkreśla pragnący zachować anonimowość animator Orlika. - My nadal korzystamy z droższego, ale wiem od znajomych odpowiedzialnych za Orliki w mniej zamożnych gminach, że się go stosuje. Nikomu do tej pory jednak nic się nie stało. Nie powinny więc być niebezpieczne.

Innego zdania jest Zbigniew Masternak, którego syn trafił do szpitala po grze na Orliku w Puławach. Jak mówi, lekarze zdiagnozowali u chłopca alergię na granulat, którym uzupełniona była sztuczna murawa.

- Mali piłkarze wdychają kadm, który zawierają opony. Producenci granulatu zasłaniają się atestami. Ale czy sprawdzono, jak zachowuje się on podczas wysokich temperatur? - bulwersuje się ojciec Wiktora. Rodzina zastanawia się nad wyprowadzką z Puław.

- W tym mieście nie ma boisk z naturalną trawą, a ja nie chcę marnować talentu syna - tłumaczy pan Zbigniew. - Trenuje od kilku lat i ma na koncie pierwsze sukcesy.

Na początku rządowego programu "Moje boisko - Orlik 2012" sztuczna trawa była uzupełniana kauczukowymi granulatami, a obecnie częściej stosowany jest tańszy zamiennik - granulat ze zużytych opon.

Granulaty powstają podczas produkcji pierwotnej lub recyklingu. Granulaty z recyklingu dzielimy na granulaty EPDM, które powstają z recyklingu gumy technicznej, a surowcem bazowym jest oporny m.in. na wysokie temperatury kauczuk EPDM. W przypadku granulatów SBR powstają one z recyklingu opon lub gumy technicznej i nie wiadomo, skąd pochodzą. Badaniem granulatów, które są stosowane na Orlikach, zajmuje się m.in. dr inż. Małgorzata Piaskiewicz, kierowniczka Laboratorium Badawczego "Labgum".

Laboratorium sprawdza granulaty m.in. pod kątem obecności metali ciężkich, takich jak cynk, ołów, rtęć, chrom, cyna czy też kadm.

- Gminy zwracały się o tego typu badania, gdy dopiero zaczęto budować Orliki. Teraz to zainteresowanie osłabło - mówi Piaskiewicz. - Tymczasem zdarzało się tak, że wykonawca deklarował, że skorzystał z innych granulatów niż wykazywały to badania.

Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało nas, że zgodnie z założeniami programu "Moje boisko - Orlik 2012" wypełnienie nawierzchni ze sztucznej trawy na boisku piłkarskim powinno posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny lub równoważny. System sztucznej murawy musiał posiadać określone w założeniach parametry, a także dokumenty potwierdzające ich spełnianie.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski