MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orszak św. Mikołaja. Każdy uczestnik dostanie prezent

Piotr Nowak [email protected]
Po sobotniej zbiórce wierni porównają wagę swoich datków i św. Mikołaja. Od naszej ofiarności zależy, co przeważy
Po sobotniej zbiórce wierni porównają wagę swoich datków i św. Mikołaja. Od naszej ofiarności zależy, co przeważy Anna Kurkiewicz/archiwum
Wielobarwny orszak św. Mikołaja przejdzie przez miasto w najbliższą sobotę. Świętego w Lublinie będziemy gościć przez trzy kolejne dni.

Radosny festyn, kolorowy orszak, kiermasz charytatywny, koncerty i prezenty. Lista atrakcji związanych ze wspomnieniem św. Mikołaja i odpustem parafialnym w kościele na Czwartku jest długa. Organizatorzy zamierzają w ten sposób zdjąć komercyjną otoczkę z postaci św. Mikołaja.

- Chcemy przybliżyć sylwetkę świętego, który odznaczał się wyjątkową wrażliwością na ludzi ubogich i chorych. Ten święty biskup wychodził naprzeciw zarówno ich potrzebom materialnym, jak i duchowym - opowiada ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Mikołaja.

Głównym punktem obchodów będą festyn i przemarsz lublinian w Orszaku św. Mikołaja. Jego uczestnicy spotkają się w sobotę o godz. 12 na pl. Katedralnym, gdzie pobłogosławi ich abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. O godz. 13 barwny korowód przejdzie ulicami: Królewską, Lubartowską, Czwartek i Szkolną przed kościół św. Mikołaja. Tam odbędą się jarmark, kiermasz i zbiórka na cele charytatywne. Organizatorzy zapewniają, że każdy uczestnik wydarzenia otrzyma prezent. Pierwszy dzień uroczystości zakończy msza święta o godz. 18.

- Chcemy pobudzić do refleksji i zachęcić do wspólnego świętowania. Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i regionu - zachęca ks. Kawałko.

Dwa kolejne dni upłyną pod znakiem koncertów. W niedzielę o godz. 12.30 Chór Filharmonii Lubelskiej wystąpi w kościele z koncertem „Lutnia Lubelska - Papież Słowianin Zwiastun Nadziei”. W poniedziałek o godz. 18 organizatorzy zapraszają do filharmonii na koncert „Tango argentyńskie” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Lubelskiej i Chóru Akademickiego UMCS.

Święty, którego katolicy i prawosławni wspominają 6 grudnia, żył na przełomie III i IV w. na terenie dzisiejszej Turcji. Znany był z dobroczynności i silnej wiary. W rocznicę jego śmierci w wielu krajach świata ludzie wręczają sobie prezenty. Przypomnijmy, że relikwie świętego znajdują się też w kościele na Czwartku.

- Św. Mikołaj uczy nas, jak być wrażliwymi i otwartymi. Zachęca do dobroczynności i modlitwy. Był ostoją dla tych, którzy tracą wiarę - wylicza ks. Kawałko, proboszcz jednej z najstarszych lubelskich parafii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski