Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedle w miejscu byłej fabryki. Drugie podejście „lex deweloper” do działki przy ul. Gospodarczej w pobliżu skrzyżowania z Mełgiewską

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca/archiwum
Cztery bloki chce wybudować przy ul. Gospodarczej spółka z Jasła. Budynki mają stanąć na terenie, gdzie kiedyś działała fabryka „Prefabet”. To drugie podejście do budowy. Decydujący głos w sprawie będą mieli miejscy radni, bo inwestor chce skorzystać z „lex deweloper”.

Chodzi o działkę przy ul. Gospodarczej w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Mełgiewską. Parcela ma 2,1 hektara powierzchni. Do 1998 r. działała tu wytwórnia prefabrykatów „Prefabet”. Firma BIK z Jasła, która jest właścicielem terenu, chce wybudować tam osiedle mieszkaniowe korzystając z procedury „lex deweloper”. Złożyła do ratusza (31 stycznia) komplet dokumentów dotyczących inwestycji.

- Przedmiotem opracowania jest projekt koncepcyjny zespołu zabudowy mieszkaniowej, składającego się z czterech budynków – wskazuje Bartłomiej Kożuchowski, architekt.

W budynkach ma powstać 289 mieszkań, o średniej powierzchni 52 m kw. - Nowoczesną architekturę podkreśla stopniowanie wysokości budynków, najniższe moduły mają wysokość VI kondygnacji, natomiast najwyższe zaprojektowano o wysokości X kondygnacji nadziemnych – opisuje Kożuchowski.

W parterach budynków – od strony ul. Gospodarczej - mają się mieścić lokale usługowe. Łącznie ma ich powstać 15. Zaplanowano budowę 496 miejsc parkingowych, z czego 380 w parkingu podziemnym. - Daje to 1,5 miejsca parkingowego na mieszkanie – wylicza Kożuchowski. I dodaje, że w przypadku parkingów uwzględniono oczekiwania Rady Dzielnicy Tatary.

- Zaprojektowano naziemne miejsca postojowe dla samochodów osobowych (poza garażami podziemnymi), które nie będą sprzedawane osobom prywatnym, będą ogólnodostępne, bez opłat za parkowanie – przekonuje architekt.

Takich postojówek ma być 116, z czego 10 zarezerwowanych dla niepełnosprawnych.

Od strony torów ma powstać pas zieleni. – Zaprojektowano ekran akustyczny (pochłaniający dźwięk pochodzący od strony trakcji kolejowej) na całej długości działki – uzupełnia Kożuchowski.

To drugie podejście do budowy osiedla

Ostateczne słowo w sprawie inwestycji będzie należeć do miejskich radnych. Dlaczego? Chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Obecne zapisy nie dopuszczają na działce… zabudowy mieszkaniowej. To teren przeznaczony na „aktywizację gospodarczą”. Aby pokonać tę przeszkodę BIK chce skorzystać ze specustawy zwanej „lex deleloper”. Raz już próbował.

We wrześniu 2020 r. nad budową bloków na działce przy Gospodarczej debatowali miejscy radni. Wówczas plany spółki z Jasła były bardziej rozbudowane: mówiły o budowie sześciu bloków, w których łącznie powstałoby od 380 do 398 mieszkań. Na osiedlu miało zamieszkać 721 osób (obecne wyliczenia mówią o 572 osobach).

Radni powiedzieli „nie” inwestycji. Wskazywali m.in. na linię kolejową, której sąsiedztwo mogłoby utrudniać życie przyszłym mieszkańcom osiedla.

W obecnej koncepcji sąsiedztwo linii kolejowej zostało „wytłumione”. O inwestycji pochlebnie wypowiedział się też prezydent Lublina Krzysztof Żuk. - Właściciel tego terenu przygotował zdecydowanie lepszą koncepcję – ocenił projekt Żuk, podczas grudniowego spotkania z mieszkańcami Kalinowszczyzny i Tatar.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski