Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oskarżeni w głośnej sprawie będą mogli wyjechać z kraju. Jarosław Kaczyński był przeciwny

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Proces dotyczący afery GetBack, który w grudniu 2022 r. rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Lublinie może potrwać nawet kilka lat. Oskarżonych jest dziesięciu pracowników Idea Banku, z kolei pokrzywdzonych aż 194 osoby, którzy łącznie stracili 30,4 mln zł. W środę sąd zniósł wobec trójki oskarżonych środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju.

Wnioskowali o to ich pełnomocnicy. - No tak, przecież są ferie trzeba wyjechać na narty – komentowała ironicznie jedna z pokrzywdzonych. - Pojadą za nasze pieniądze – wtórował jej inny pokrzywdzony. Prokurator Przemysław Ścibisz z Prokuratury Regionalnej w Warszawie nie wyraził jednak sprzeciwu wobec tych wniosków. - Są wobec nich stosowane inne środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i w mojej ocenie, na tym etapie postępowania, są one wystarczające – argumentował Ścibisz. Inny pogląd wyraził pełnomocnik pokrzywdzonych mec. Jarosław Kaczyński: - Nie widzę powodu, by te wnioski uwzględnić. Nie wystąpiły żadne okoliczności, które by uzasadniały zniesienie tego zakazu, bo opuszczanie kraju wiąże się z możliwością utrudniania postępowania w sposób niezgodny z procedurami – przekonywał mecenas.

Sąd przychylił się do wniosku pełnomocników oskarżonych i uchylił wspomniany środek zapobiegawczy uznając, że ewentualny wyjazd oskarżonych za granicę nie będzie utrudniał postępowania w tej sprawie.

Proces pracowników Idea Banku ma charakter ogólnopolski, a w „lubelskim wątku” sprawy na ławie oskarżonych zasiedli pracownicy oddziałów z Lublina, Rzeszowa i Białegostoku. W liczącym kilkaset stron akcie oskarżenia możemy przeczytać, że oskarżeni mieli świadczyć doradztwo inwestycyjne, oferując i sprzedając obligacje emitowane przez GetBack S.A., mimo że ich bank nie miał zgody Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie takiej działalności. Zdaniem śledczych bankierzy wprowadzali także klientów w błąd m.in. co do właściwości oferowanych instrumentów finansowych, gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestowania, podkreślali również ekskluzywność i krótką dostępność czasową oferty. Ponadto, oskarżeni mieli podrabiać elektroniczne dokumenty (tj. „Formularz przyjęcia propozycji nabycia obligacji GetBack”) i używali ich jako autentycznych, a także ujawniali Polskiemu Domowi Maklerskiemu dane klientów banku łamiąc tym samym tajemnicę bankową. Oskarżonym grozi do 12 lat więzienia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski