Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ósma edycja Sezonu Lublin. W tym roku motywem przewodnim jest Unia Lubelska

jaxa
280 wydarzeń, miejsca dla około 8,6 tysięcy uczestników: lublinian i turystów. Ósma edycja „Sezonu Lublin” potrwa 10 dni. Motywem przewodnim będzie 450 rocznica podpisania Unii Polsko – Litewskiej.

Na początek kluczowa informacja: wszystkie wydarzenia Sezonu Lublin są bezpłatne. Ale niech to nie uśpi czujności potencjalnych uczestników, że dostaną się na nie bez problemu.

Na wiele z nich trzeba będzie się zapisać. A liczba miejsc jest ograniczona.

- Z zapisami ruszamy 16 kwietnia. Jest jeszcze trochę czasu aby zastanowić się nad wyborem w czym chcemy uczestniczyć – podkreślała Iwona Haponiuk, z-ca dyrektora Wydz. Sportu i Turystyki UM Lublin.

W tym roku – podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach – tematyka jest wyznaczona przez obchody rocznicowe: po 700 - leciu Lublina w 2017 r., 100 - leciu odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 r., naszedł czas na 450 rocznicę podpisania Unii Lubelskiej.

- Lublin ma okazję przypomnieć o swojej istotnej roli w kształtowaniu europejskiej wspólnoty narodów. Uczestnicy odwiedzą zarówno najsłynniejsze, jak i te mniej znane obiekty turystyczne miasta oraz wezmą udział w licznych spotkaniach, prelekcjach tematycznych, warsztatach, spacerach i aktywnościach – wskazuje Beata Stepaniuk – Kuśmierzak, z-ca prezydenta Lublina.

W ramach Sezonu Lublina zaplanowano 280 wydarzeń.

– Ci, którzy wezmą udział w tegorocznej imprezie, będą mieli możliwość wyboru spośród wielu różnorodnych atrakcji połączonych tematycznie motywem Unii Lubelskiej. Rozwiązywanie zagadek Lublina jagiellońskiego z audioprzewodnikiem, łamanie kodu Jana Matejki w jednym z escape roomów, warsztaty kuchni litewskiej, zajęcia z XVI-wiecznego piśmiennictwa – wylicza Haponiuk.

Oferty przygotowało ok. 40 instytucji, stowarzyszeń, organizacji, firm.

- Do wyboru będzie m. in. Baby Tour, podczas którego rodzice z maluchami będą mogli zwiedzać Lublin we własnym tempie. Starsze dzieci zapraszamy do podróży w czasie do epoki jagiellońskiej oraz na kulinarne warsztaty dla całych rodzin - dodaje Haponiuk.

- Proponujemy wycieczki po naszej bazylice, gdzie odprawiono z udziałem króla Zygmunta Augusta i posłów pierwsze dziękczynne nabożeństwo po podsianiu aktu unii. Będzie można też obejrzeć zbiory przechowywane w skarbcu m.in. krzyż, na który składana była przysięga podczas podpisywania Unii Lubelskiej – zapowiada ojciec Krzysztof Modras, przeor dominikanów.

Zapisy na wydarzenia Sezonu Lublin za pomocą stany internetowej (www.sezon.lublin.eu) zaplanowano w dwóch terminach 16 oraz 23 kwietnia.

Tradycyjne zapisy – w LOIKiT przy ul. Jezuickiej – rusza 16 kwietnia.

– Jedna osoba będzie mogła uczestniczyć maksymalnie w dwóch wydarzeniach i zapisać maksymalnie dwóch uczestników – dodaje Haponiuk.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski