Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN świętuje 25. urodziny

Małgorzata Szlachetka
Ekipa Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN na tle swojej głównej siedziby, czyli Bramy Grodzkiej znajdującej się na Starym Mieście w Lublinie.
Ekipa Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN na tle swojej głównej siedziby, czyli Bramy Grodzkiej znajdującej się na Starym Mieście w Lublinie. Anna Kurkiewicz
Teatr NN obchodzi dziś 25. rocznicę swojego powstania. To ważne miejsce na mapie naszego miasta. W dzisiejszym wydaniu Kuriera Lubelskiego znajdą Państwo specjalny dodatek o tym, co od ćwierć wieku dzieje się w Ośrodku Brama Grodzka.

W poniedziałek, 11 maja Teatr NN świętuje swoje 25. urodziny. Początek o godz. 17. Oczywiście w Bramie Grodzkiej, która jest główną siedzibą tej instytucji.

Jakim miejscem jest Teatr NN? Na progu wita nas dźwięk nagrania szumu ulicy. Trzeba się w niego wsłuchać, żeby uświadomić sobie, że nie jest to ulica dzisiejsza, a wizja głosów sprzed kilkudziesięciu lat. Bo Brama Grodzka przed wojną była wejściem do dzielnicy żydowskiej - dla osób, które teraz w tym miejscu pracują ma to wymiar symboliczny.

Teatr NN od 25 lat stoi na straży pamięci o lubelskich Żydach. Wiele z jego działań sprzed 15 czy 20 lat otwierało nowe drzwi, pokazując kierunek, w jakim powinno się iść, jeśli chce się w sposób nowoczesny opowiadać o lokalnej historii, skupiając się na pamięci konkretnego miejsca i konkretnych osób.

Chodząc po kolejnych zakamarkach Bramy Grodzkiej (to tak naprawdę trzy, połączone ze sobą, kamienice), mimochodem zauważamy na ścianach rzędy zdjęć sprzed II wojny światowej. Reprodukcje nie są duże, trzeba podejść bliżej, żeby dostrzec szczegóły.

Każda z tych fotografii mogłaby być pretekstem do odrębnej opowieści tak fascynujących jak historia odnalezienia, kilkadziesiąt lat po wojnie, 2700 szklanych negatywów sprzed 1939 roku. Były starannie ułożone w pudełkach i ukryte w konstrukcji dachu kamienicy Rynek 4. Być może fotograf schował je tam, bo kamienica będąca poza granicą stworzonego przez Niemców getta, miała większe szanse na przetrwanie?

Teatr NN po zeskanowaniu negatywów umieścił zdjęcia w internecie. Dzięki temu wzrosła szansa na zdobycie nowych informacji o osobach, które się na nich znajdują. Ośrodek udowadnia, że dziś przechowywanie zbiorów to za mało, trzeba jeszcze umieć o nich ciekawie opowiedzieć.

Serce Teatru NN to sala czarna, do której zapraszani są goście. Tutaj odbywają się premiery kolejnych przedstawień i gorące dyskusje, niekoniecznie na łatwe tematy.

Teatr NN to instytucja, która jest już marką samą w sobie. Ocalanie pamięci o historii Lublina odbywa się na wielu polach. O niektórych z działań, które wpisały się już w tkankę miasta. Jest więc akcja pisania listów do Henia Żytomirskiego, Misteria Pamięci, festiwal Miasto Poezji, spacery śladami Józefa Czechowicza, czy festiwal Śladami Singera.

Wiele wydarzeń równolegle dzieje się w internecie albo jest realizowanych tylko w wirtualnej przestrzeni od początku do końca. W sieci są też regularnie umieszczane kolejne relacje mówione i fotografie ze zbiorów Ośrodka.

Dla Teatru NN każdy moment historii Lublina i Lubelszczyzny jest warty tego, aby się nad nim pochylić. Powstał więc internetowy model mieszkania z epoki PRL, ale też wirtualne makiety 3D przedstawiające Lublin z różnych wieków.

Jaka jest skala działalności Ośrodka? Można się tego dowiedzieć m.in. z podsumowania, jakie Teatr NN przygotował za 2014 rok. W tym czasie zorganizowano 95 wydarzeń, w tym dwa wykłady w Yad Vashem. Wystawę "Pamięć Miejsca" w Bramie Grodzkiej zobaczyły 4123 osoby, a strona internetowa tej lubelskiej instytucji miała ponad 5 tysięcy wejść dziennie.

W specjalnym dodatku Kuriera "25 Teatru NN" przeczytasz także:

- o nowym projekcie "Lublin.43 tysiące", który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany 11 maja
- o działaniach Teatru NN w ciągu 25 lat, czyli o misteriach pamięci i obchodzeniu ważnych rocznic
- rozmowę z Tomaszem Pietrasiewiczem, dyrektorem Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski