MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni dzwonek przed pierwszym dzwonkiem. Uczniowie zaczynają nowy rok szkolny

Adrianna Romanek
Jedni się cieszą, inni smucą. Wakacje dobiegły końca, a dziś uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Warto pamiętać, że nadchodzące semestry przyniosą kilka zmian w polskim systemie edukacji. Czy okażą się one skuteczne?
Jedni się cieszą, inni smucą. Wakacje dobiegły końca, a dziś uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Warto pamiętać, że nadchodzące semestry przyniosą kilka zmian w polskim systemie edukacji. Czy okażą się one skuteczne? Małgorzata Genca
Jedni się cieszą, inni smucą. Wakacje dobiegły końca, a dziś uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Warto pamiętać, że nadchodzące semestry przyniosą kilka zmian w polskim systemie edukacji. Czy okażą się one skuteczne?

Zmiany w szkołach

Uczniowie wrócili już do szkół i oficjalnie rozpoczęli nowy rok szkolny 2024/2025. Będzie to dla nich czas nie tylko nauki i rozwijania swoich zainteresowań ale także moment zmierzenia się ze zmianami w systemie edukacji. Dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice będą musieli zmierzyć się z nowymi rozporządzeniami, które docelowo mają na celu poprawę jakości kształcenia. Czy zmiany te przyniosą oczekiwane rezultaty?

- Do nowego roku szkolnego podchodzę optymistycznie. W szkole zaplanowaliśmy dużo fajnych rzeczy i przygotowaliśmy ją na powrót uczniów. Jeśli chodzi o rzeczy, które się zmienią, to muszę podkreślić, że jestem zwolenniczką współpracy. W związku z tym sposób nauczania według nowych podstaw programowych będziemy omawiać wspólnie. Od razu po rozpoczęciu roku, spotkamy się z nauczycielami na radzie pedagogicznej, gdzie razem będziemy wypracowywać działania - mówi Marzena Kamińska, dyrektor VI LO w Lublinie.

Od września do szkół ponadpodstawowych zarządzanych przez miasto pójdzie łącznie blisko 45 tysięcy uczniów, z czego ponad tysiąc stanowić będą obywatele Ukrainy. Warto wspomnieć, że w Lublinie w tegorocznej rekrutacji do klas I szkół ponadpodstawowych największą popularnością cieszyły się:

wśród liceów ogólnokształcących:

  • XV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie,
  • XXX Liceum Ogólnokształcące im. księdza Jana Twardowskiego w Lublinie,
  • IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie.

wśród techników:

  • Technikum Ekonomiczno-Handlowe w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego,
  • Technikum Samochodowe w Zespole Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie,
  • Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie.

Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września dzieci z Ukrainy, które przyjechały do Polski w wyniku działań wojennych, będą objęte obowiązkiem szkolnym. Co więcej, obowiązek szkolny będzie połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Nowy przepis został wprowadzony nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Dla ułatwienia dzieci z Ukrainy, które pójdą we wrześniu do naszych szkół, będą miały możliwość wzięcia udziału w dodatkowych lekcjach z języka polskiego (poza zajęciami szkolnymi) w wymiarze 4 godzin.

Religia w szkołach

W nowym roku szkolnym uczniowie na świadectwach nie zobaczą już ocen z religii lub etyki. Dodatkowo Barbara Nowacka, ministra edukacji już w czerwcu poinformowała, że MEN rozpoczęło pracę nad redukcją liczy godzin lekcji religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo. Zajęcia w nowym wymiarze godzin miałyby odbywać się dopiero od 1 września 2025 r.

- Kościół się przyzwyczaił, że wszystko ma, że politycy są na rozkaz, że jeżeli chcą dostać pieniądze, dotację, subwencję, granty - wszystko jest dla nich. Natomiast my chcemy rozdziału Kościoła od państwa. Chcemy traktować Kościoły z całym szacunkiem i zrozumieniem. Dlatego konieczny jest dialog, konieczne jest porozumienie i jak najlepsza organizacja zajęć również religii w szkołach, bo tego wymaga od nas Konkordat - zaznaczyła wówczas Nowacka.

Ministra edukacji podkreślała także, iż ma świadomość, że uderzy w interes pewnej grupy. Ks. dr Adam Jaszcz, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie w rozmowie z Kurierem Lubelskim odpowiedział, że reforma uderzy w interes wielu obywateli państwa polskiego, wykonujących uczciwie swoją pracę i zawód.

- Uderzy też w rodziców, ciężko pracujących i płacących podatki, chcących wychować swoje dzieci zgodnie z wartościami wyznawanej przez siebie wiary. Mają prawo być w tym wspierani przez państwo, które sfinansuje fakultatywne lekcje religii. I to z ich strony przyjdzie odpowiedź na te działania - mówił Jaszcz.

Nowa podstawa programowa

Nowy rok szkolny przyniesie także zmiany w podstawie programowej. Uszczuplone zostaną treści w klasach IV–VIII w szkołach podstawowych. Dotyczyć będą następujących przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki.

W szkołach średnich zmiany dotyczą będą tych samych przedmiotów z dodatkiem: historii i teraźniejszości, filozofii, języka łacińskiego i kultury antycznej, historii muzyki oraz historii sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski