Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni weekend wakacji będzie legendarny. Rusza Festiwal Legend Lubelskich

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Łukasz Kaczanowski
Od czwartku do niedzieli na Starym Mieście w Lublinie rozegra się kolejna edycja Festiwalu Legend Lubelskich – święta miejskich opowieści. Będą teatry uliczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, familijna gra miejska, spacery z przewodnikami oraz instalacja multimedialna Kozi Czart.

Z czego słynęła Helenka, córka złotnika, gdzie rosło drzewo, pod którym zasnął Leszek Czarny, skąd pochodzi „kamień nieszczęścia” i jaki ma to związek z Lublinem? Na te i wiele innych zagadek możemy poszukać odpowiedzi na Festiwalu Legend Lubelskich, który sprawi, że na cztery dni lubelskie Stare Miasto zamieni się w legendarny tygiel kulturalny.

– Przed nami cztery dni kulturalnych atrakcji, występów teatrów ulicznych, warsztatów dla dzieci i młodzieży, gier miejskich i spacerów z przewodnikami. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w historycznej części miasta, od Bramy Krakowskiej i Wieży Trynitarskiej po Zamek Lubelski. Chcemy w ten sposób przybliżyć mieszkańcom i turystom miejskie legendy oraz mniej znane fakty z historii naszego miasta - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji i dodaje, że program festiwalu został przygotowany tak, by całe rodziny mogły spędzić wspólnie czas w baśniowym klimacie Starego Miasta.

Symboliczne odegranie w cztery strony świata hejnału Festiwalu Legend Lubelskich z Wieży Trynitarskiej w wykonaniu Marcina „Suszkina” Suszka (czwartek, godz. 13) zainauguruje tegoroczne wielkie święto miejskich opowieści. W kolejnych dniach lublinianie będą mogli poznać znane i mniej znane lubelskie legendy oraz opowieści w różnych atrakcyjnych formach.
Np. w piątek o g. 21 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego Teatr Harmider z Łucka pokaże spektakl fantasty „Tripillia Visions”, w sobotę o g. 18 Improv Teatru „Poławiacze Pereł” zaprezentuje premierowo „Pieśń Leszka Czarnego”, przedstawienie rozgrywające się w dwóch miejscach - na dziedzińcu Zamku Lubelskiego i na Placu po Farze.

Festiwal Legend Lubelskich już za nami (ZDJĘCIA)

Zobaczymy też spektakl Teatru Prapremier In Vitro „Kamień nieszczęścia - dintojra” wg. Marcina Wrońskiego (czw.-pt. g. 18; sb. g. 17, nd. g. 16, Wieża Trynitarska, ul. Jezuicka.) Będą spotkania i warsztaty. - Uczestnicy spotkań będą mogli eksperymentować z ruchem scenicznym, grą aktorską, dźwiękiem czy charakteryzacją. W ofercie znajdują się również warsztaty manualne i plastyczne. Spacery i gra miejska to sposób na niecodzienne zwiedzanie miasta i poznanie ciekawych historii oraz legend związanych z Lublinem – podają organizatorzy. Z kolei dziś wieczorem (czwartek) na placu Po Farze będzie można zobaczyć multimedialną interaktywną instalację artystyczną „Kozi Czart” Marcina Moszyńskiego.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, jednak na spektakle na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Lublinie, warsztaty i spacery obowiązują wcześniejsze zapisy.
Wejściówki można odebrać w Centrum Inspiracji Turystycznej na ul. Jezuickiej 1 oraz poprzez system evenea.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski