Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka z KUL. Spoczął na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
W środę w parafii Księży Salezjanów w Lublinie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w niedzielę ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Solezjanin zmarł pod respiratorem (był zakażony koronawirusem), w wieku 70 lat. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk był filozofem i metafizykiem, wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie pełnił funkcję kierownika Katedry Metafizyki i Sekcji Filozofii Teoretycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od ponad 20 lat był redaktorem naczelnym m.in. 10 tomowej „Powszechnej Encyklopedii Filozofii”.

- To dzieło na które czekała polska kultura i filozofia około 700 lat – podkreślał podczas ostatniego pożegnania bp. Ignacy Dec.

Ks. prof. Maryniarczyk był aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Società Internazionale Tommaso d’Aquino, American Association of Catholic Philosophers i American Association for the Advancement of Science. Na swoim koncie miał wiele cennych nagród i odznaczeń, z tych najważniejszych wymienić można: Złoty Krzyż Zasługi, złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy tegoroczną nagrodę MNiSW za całokształt dorobku naukowego.

Dodatkowo, podczas środowych uroczystości pogrzebowych profesor został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odznaczenia Polski za „wybitne zasługi dla rozwoju filozofii oraz kultury chrześcijańskiej oraz za osiągnięcia w działalności naukowej i publicystycznej”. Odznaczenie to odebrała Marii Jarończyk, siostra zmarłego, z rąk ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

- Drogi ks. profesorze, drogi przyjacielu twoje ziemskie życie zawiera dla nas przesłania, które chcemy na tym pogrzebie rozpoznać, spoglądając na drogę twego życia – tymi słowami podczas homilii pogrzebowej zwrócił się do zmarłego bp. Ignacy Dec, wspominając etapy jego życia, tzw. „trzy ziemskie domy” - dom rodzinny k. Zakopanego, wspólnotę zakonną księży selezjanów i KUL.

- W swojej posłudze naukowo-dydaktycznej byłeś nie tylko nauczycielem akademickim, ale prezentowałeś się jako wychowawca, zatroskany nie tylko o przekaz wiedzy i kształcenia intelektu, ale także o integralne kształtowanie osobowości studenta w kierunku dobrych wyborów moralnych i czynienia prawdy w miłości. Młodzież akademicka bardzo ceniła takiego profesora – podkreślał biskup.

- Księże profesorze, byłeś nam prawdziwym mistrzem, kochaliśmy cię, tylko nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, jak bardzo. Bądź naszym niebieskim promotorem – w imieniu byłych studentów pożegnał profesora Kacper Sakowicz.

- Ks. prof. Maryniarczyk, człowiek wielkich talentów, wielkich zdolności, mądrości, skromności pokory wobec prawdy – wspominał minister edukacji, Przemysław Czarnek i podkreślał wielkie dziedzictwo, jakie pozostawił po sobie zmarły profesor: - Wśród moich najbliższych doradców i współpracowników od lat większość to są wychowankowie lubelskiej szkoły filozoficznej, uczniowie ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka, jest również Kacper Sakowicz, uczeń, który jest z kolei w ministerstwie kultury. Jest nas tam trochę. Pomagałeś nam, a teraz bądź naszym orędownikiem w tych zadaniach, które w ministerstwie edukacji i nauki i ministerstwie kultury podjęliśmy i chcemy koniecznie wykonać.

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk został pochowany na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.
W dniu pogrzebu KUL uruchomił wirtualną Księgę Kondolencyjną, która znajduje się tutaj. Wspomnienia związane ze zmarłym, zdjęcia, filmy czy skany notatek można również przesłać bezpośrednio na adres: [email protected].

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski