Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto najpiękniejsze lubelskie szopki. Zobaczcie na ZDJĘCIACH

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Pasterze, zwierzęta, Maryja z Józefem i Dzieciątko. To elementy, których nie może zabraknąć w bożonarodzeniowych szopkach. Skąd się wzięły i czemu służą?

Prawie każdy kościół w Lublinie ma swoją szopkę, w której prezentuje jedną z najbardziej znanych scen z Nowego Testamentu. Zwyczaj budowania tych bożonarodzeniowych instalacji rozpowszechnił się w całym chrześcijańskim świecie za sprawą św. Franciszka z Asyżu. Nad Wisłę dotarł w XIV wieku. Przez kolejne setki lat scenografia ulegała znacznym przeobrażeniom od skalistej groty z elementami górskiego pejzażu i z rozgwieżdżonym niebem, aż po brzozową chatkę.

W lubelskich kościołach najczęściej spotykaną instalacją świąteczną jest drewniana stajenka, jednak bliskowschodnie realia lepiej oddaje grota ze żłóbkiem. Taka szopka powstała w kościele z Matczyna, który znajduje się w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Zabytkowe figury pochodzą z kościoła parafialnego w Chodlu. Część z nich (m.in. trzej królowie) pochodzą z lat 40-tych. Kolejne zostały zakupione w latach 50-tych XX wieku przez ówczesnego proboszcza ks. Józefa Frankowskiego.

- Rozmówcy zgodnie wskazywali, że dawne szopki urządzane w kościele po 1945 r. miały formę skalistej groty z elementami górskiego pejzażu, w tle gwiaździste niebo z Aniołem, po bokach choinki – świerki. W późniejszym okresie, przed ok. 20 laty pojawiła się forma rodzimej stajenki, brzozowej chatki - opowiada kustosz Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz na podstawie wyników własnych badań.

Przerwa świąteczna w skansenie trwa do 1 stycznia, więc dopiero po tym czasie będzie można zwiedzić szopkę, wraz z innymi eksponatami muzeum.

Cały czas można oglądać tradycyjną szopkę, która stoi na rynku Modliborzyc w powiecie janowskim. Należy do nielicznych świątecznych instalacji, które można obserwować przez internet.

- Mamy wejścia z różnych części kraju i świata. Ludzie o nas pamiętają - przyznaje Tomasz Siroń, główny pomysłodawca multimedialnej szopki i wykonawca projektu.

Co przyciąga internautów do szopki z Modliborzyc? To, że jej kolorowym oświetleniem i muzyką płynącą z głośników można sterować za pośrednictwem strony modliborzyce24.pl na komputerze, telefonie lub tablecie.

#PolskieStajenki
Szopka od wieków była narzędziem do przekazywania historii narodzenia Jezusa. Tak jest i dzisiaj. Żłóbek wzrusza i zadziwia. Dlaczego?

- Przede wszystkim dlatego, że ukazuje czułość Boga – argumentuje papież Franciszek w wydanym ostatnio Liście Apostolskim. I dodaje: - W Jezusie Ojciec dał nam brata, który wychodzi, by nas szukać, kiedy jesteśmy zdezorientowani i zatracamy kierunek; wiernego przyjaciela, który jest zawsze blisko nas; dał nam swego Syna, który nam przebacza i podnosi nas z grzechu.

Do dzielenia się zdjęciami i stworzenia ogólnopolskiej galerii szopek bożonarodzeniowych namawia rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

- Oznaczajmy nasze zdjęcia szopek hasztagiem #PolskieStajenki i zamieszczajmy je w mediach społecznościowych -

podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik. Rzecznik Episkopatu zachęca do umieszczania zdjęć szopek bożonarodzeniowych na Facebooku i Twitterze, oraz w innych mediach społecznościowych.

- Dzięki inicjatywie #PolskieStajenki, w którą angażuje się tak wielu internautów, pokazujemy wiarę i dzielimy się radością z narodzin Syna Bożego. Przez to wypełniamy intencję Papieża Franciszka, aby szopki bożonarodzeniowe były nie tylko w kościołach, ale także w przestrzeni publicznej - przekonuje ks. Paweł Rytel-Andrianik.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski