Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie nowego zakładu opiekuńczego dla psychicznie chorych. Z 80 do 200 wzrośnie liczba miejsc

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Urząd Marszałkowski
W nowym budynku znajdzie się miejsce dla 80 pacjentów z chorobą psychiczną, którzy wymagają opieki długoterminowej. Od przyszłego roku w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie będzie w sumie 200 takich łóżek, co znacznie ma skrócić kolejki. Obecnie na przyjęcie pacjenci muszą czekać od roku do nawet trzech lat.

- Jest to bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia psychiatrii, ponieważ docelowo będziemy zwiększać bazę łóżek Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznego. Województwo lubelskie jest jednym z ostatnich w Polsce, jeśli chodzi o liczbę miejsc tego typu. Docelowo, od przyszłego roku, będzie ich u nas około 200 - informuje Piotr Dreher, dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.

Wyjaśnijmy, że oprócz 80 łóżek w nowym budynku, kolejnych 73 będzie w obiekcie, w którym dotychczas przebywali pacjenci. Następne 40 łóżek, w ramach zakładu opiekuńczo-leczniczego, będzie w miejsce oddziału neurologii, który od 1 października zostaje przeniesiony do szpitala przy al. Kraśnickiej.

- Jestem przekonany, że te wszystkie łóżka zostaną zapełnione w ciągu tygodnia, bo niektórzy pacjenci od lat mają skierowania do takiej placówki. Ze względu na brak miejsc, przebywają na naszych oddziałach ogólnej psychiatrii. Do tego dochodzą jeszcze osoby z kolejki. Stąd czas oczekiwania na przyjęcie wynosił nawet do 3 lat. Mam nadzieję, że wkrótce te kolejki się skrócą. Dzięki temu rozluźnią się też oddziały psychiatrii ogólnej - dodaje dyrektor Dreher.

W środę nastąpiło oficjalne otwarcie nowego pawilonu szpitalnego na potrzeby Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznego. Wybudowanie i wyposażenie obiektu kosztowało 24 mln zł, większość środków pochodzi z Unii Europejskiej. Pierwsi pacjenci zostaną przeniesieni do nowego budynku już w najbliższych dniach. Pokoje będą znajdować się na pierwszym i drugim piętrze budynku. Na parterze umieszczono pomieszczenia terapeutyczno-rehabilitacyjne oraz oddział dzienny zaburzeń nerwicowych. W budynku znalazła się także centralna sterylizatornia funkcjonująca na potrzeby całego szpitala.

- Nasz zakład przeznaczony jest przede wszystkim dla osób psychicznie chorych (np. upośledzenie umysłowe, ciężka depresja), którzy dodatkowo mają jeszcze zaburzenia somatyczne i wymagają opieki długoterminowej - mówi dyrektor Dreher.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski