Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Ogrodu Saskiego dopiero wiosną

Małgorzata Szlachetka
Otwarcie Ogrodu Saskiego dopiero wiosną
Otwarcie Ogrodu Saskiego dopiero wiosną Małgorzata Genca
Jak zmieni się Ogród Saski? Będzie monitoring i ławki, które można przestawiać w cień. Nie zobaczymy tam już łabędzi, za to otwarty jest temat pawi. Ratusz skłania się też do zamykania parku na noc.

Miasto zapewnia, że rewitalizacja Ogrodu Saskiego zakończy się do 31 października. Nie od razu jednak będziemy mogli się przekonać, jakie zmiany zaszły w najstarszym miejskim parku.

- Musimy pamiętać jeszcze o odbiorach technicznych. To była duża inwestycja, więc mogą one potrwać dwa, trzy tygodnie - zapowiada Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta Lublina i zapewnia, że październikowy termin zakończenia rewitalizacji Ogrodu Saskiego będzie dotrzymany.

- Harmonogram nie jest zagrożony. Ogród udostępnimy jesienią, ale uroczyste otwarcie chcielibyśmy zorganizować na wiosnę - mówi Siemiński.

Pewne jest też, że miasto nie zamierza po latach przerwy sprowadzić do Ogrodu Saskiego łabędzi. - Mamy ekspertyzę z Uniwersytetu Przyrodniczego, z której wynika, że hodowla ptaków wodnych wpłynęłaby negatywnie na stan nowych stawów - wyjaśnia Ludwika Stefańczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Lublin.

Zapytaliśmy więc, czy jest szansa, aby - tak jak przed wojną - w parku żyły pawie. Te ptaki są obecnie m.in. w warszawskich Łazienkach i na terenie pałacu w Kozłówce.

- Osobiście jestem za. Pawie byłyby wspaniałą atrakcją dla dzieci. Warto podjąć ten temat, wymaga to też konsultacji z konserwatorem zabytków - obiecuje dyrektor Stefańczyk.

Nie wiadomo też jeszcze, czy Ogród Saski będzie zamykany na noc, chociaż miasto skłania się ku temu rozwiązaniu.
Jak przebiegają prace pod koniec inwestycji?

W czwartek wylewany był beton na dno dolnych stawów, które przed remontem były wiecznie suche. Prawdopodobnie jeszcze w październiku stawy zostaną napełnione wodą, a urzędnicy sprawdzą, czy niecka nie przecieka.

- Zastosowana w tym przypadku technologia wymaga, aby woda w stawach nie była spuszczana na zimę - tłumaczy Ludwika Stefańczyk.

Nadal nie ma urządzeń na placu zabaw, chociaż jego teren jest już ogrodzony. Zdemontowane zostały także plastikowe siedziska na widowni muszli koncertowej. Nowe też będą zielone i z plastiku. Na ustawienie czekają ławki. Nie ma też jeszcze koszy na śmieci.

Ogród Saski na chwilę przed otwarciem (zobacz ZDJĘCIA)

- Ławki nie zostaną na stałe przymocowane do podłoża, aby można było je sobie przenieść w cień. Usunęliśmy też ogrodzenie okalające muszlę. Teraz będzie można siedzieć na trawie i patrzeć sobie na koncert - dodaje dyrektor Stefańczyk.

Gotowe są natomiast nowe alejki - niektóre pokrywa asfaltowy dywanik, inne mają nawierzchnię wysypaną drobnym grysem lub wyłożoną kostką. Remont przeszła też zabytkowa kapliczka, widoczna od Al. Racławickich.

Oczyszczony jest także pomnik-obelisk, na którym możemy przeczytać: "1837 Epoka założenia Ogrodu dla Miasta Lublina". W czwartek robotnicy malowali jeszcze latarnie. Trwają też ostatnie prace przy nowych klombach.

Niespodzianka czeka fanów zabytkowego zegara słonecznego. Przypomnijmy, że pierwsza instalacja z kwiatów otaczających wykutą w metalu wskazówkę, została zrobiona w tym samym miejscu w 1848 roku. Bywały jednak ostatnio lata, kiedy zegar był całkowicie zniszczony.

Redakcja Kuriera kilkakrotnie walczyła o odnowienie cennej instalacji. Teraz zegar będzie wyglądał prawdopodobnie prawie tak jak w XIX wieku. A to dzięki odnalezieniu metalowych, zdobionych elementów, które mogą pochodzić z pierwszego zegara. Robotnicy wydobyli je z ziemi.

Co jeszcze w Ogrodzie Saskim zmieni się po remoncie?

Spacerujących lublinian będzie śledzić 18 kamer. Utrzymany został zakaz wprowadzania psów na teren parku, który wcześniej nie zawsze był przestrzegany.

- Ten zapis był także we wcześniejszym regulaminie. Dzięki temu będzie można swobodnie usiąść sobie na kocu, rozłożonym na trawie - dodaje Anna Machocka z zespołu prasowego ratusza.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski