Otwarcie Portu Lotniczego Lublin (RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO)

  Otwarcie Portu Lotniczego Lublin (RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO)

  Aleksandra Dunajska, LUB

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Otwarcie Portu Lotniczego Lublin (RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO)
  1/126
  przejdź do galerii

  ©Tomek Koryszko

  Uroczyste otwarcie Portu Lotniczego Lublin za nami. W poniedziałek o godz. 13.25 wylądował pierwszy samolot z pasażerami. To maszyna Ryanaira z około 200 osobami na pokładzie. Nieco godzinę później Boeing, z nowymi pasażerami, odleciał w drogę powrotną do Londynu. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z lotniska.

  Macie zdjęcia z lotniska? Prześlijcie je na online@kurierlubelski.pl  Godz. 17.16
  - Lot do Londynu przebiegł bez zakłóceń. Wszyscy wylądowali w dobrych humorach - donosi z lotniska Stansted marszałek Krzysztof Hetman.

  Godz. 16.45
  Samolot z Lotniska Lublin wylądował na lotnisku London Stansted.

  Godz. 16.02
  Samolot linii Ryanair, który wystartował z Lotniska Lublin zbliża się do Londynu. Jest już nad Holandią.  Godz. 14.39
  Za opóźnienie w odlocie samolotu częściowo odpowiada... zając, który biegał po płycie lotniska - dowiedzieliśmy się od obsługi. Zwierzak kicał sobie po pasie startowym zanim na dobre go przepędzono.

  Godz. 14.30
  Boeing Ryanaira wystartował z Lotniska Lublin. Wśród pasażerów wypatrzyliśmy Krzysztofa Hetmana, marszałka województwa oraz Dariusz Piątek, biznesmen i były radny Lublina.  Godz. 14.18
  Odlot do Londynu ciut się opóźnia, za to w terminalu trwają gorączkowe przygotowania do bankietu, w którym będą uczestniczyć goście przybyli na otwarcie lotniska. Pojawią się tam po wysłuchaniu koncertu Budki Suflera, który trwa w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

  Godz. 14.03
  Wkrótce odlot do Londynu. Jako ciekawostkę podajemy, że Ryanair podchodził do lądowania od strony Felina, natomiast
  wystartuje ze Świdnika w kierunku Mełgwi. Jak się dowiedzieliśmy, wszystko z powodu zmiany kierunku wiatru.  Godz. 13.50
  W terminalu trwa odprawa pasażerów, którzy przylecieli z Londynu. W tym samym czasie do samolotu wsiadają już pasażerowie, którzy odlecą z Lublina do Londynu.

  Godz. 13.35
  Na pasażerów samolotu, który przed chwilą wylądował, w hali czekają słodkości w postaci tortu w kształcie samolotu Ryanaira oraz specjalne certyfikaty zaświadczające, że byli pasażerami pierwszego lotu do Lublina.

  Godz. 13.25
  Boeing 737-8AS (B738) linii Ryanair wylądował na lotnisku w Świdniku!  Materiał od naszego Czytelnika, Jarosława Jarzyńskiego:


  Godz. 13.14
  Wykonał pętlę nad Świdnikiem. Ma wysokość 2500 m i ciągle się zniża.

  Godz. 13.10
  Zmniejsza wysokość. W tej chwili ma pułap 4000 m.

  Godz. 13.05
  Boeing wleciał nad Lubelszczyznę. Pokonał Wisłę na wysokości miejscowości Opoczka Mała koło Annopola.

  Godz. 12.49
  Jest nad Częstochową.

  Godz. 12.39
  Samolot przeleciał na południe od Wrocławia. Ma wysokość 11278 m i prędkość 846 km/h.

  Godz. 12.34
  Minął Legnicę.

  Godz. 12.28
  Boeing Ryanaira lecący z Londynu do Lublina jest już nad terytorium Polski!!! Przekroczył granicę w rejonie miejscowości Sanice w woj. lubuskim na wysokości 11278 m. Jego lot możecie śledzić w naszej relacji lub na stronie: www.flightradar24.com

  Godz. 12.21
  - W Londynie mamy dzieci i wnuki - mówią Kurierowi Maria i Zygmunt Kosek z Lublina, którzy są pasażerami pierwszego lotu z Lublina do Stansted. - Do tej pory lataliśmy do nich m.in. z lotniska w Warszawie. Teraz mamy bliżej i szybciej, i dlatego uruchomienie portu Lublin jest dla nas takie ważne. O wiele łatwiej jest nam dojechać na lotnisko, choćby taksówką.  Godz. 12.05
  Rozpoczęła się odprawa pasażerów na lot do Londynu Stansted z godz. 14.10. Klienci częstowani są tortem w kształcie samolotu Ryanaira  Godz. 11.51
  Prezydent Krzysztof Żuk i marszałek Krzysztof Hetman rozbili lodową bryłę, z której wyłoniła się dzisiejsza data otwarcia lotniska.

  Godz. 11.50
  Abp Stanisław Budzik poświęcił terminal lotniska. - 17 grudnia 2012 to data, kiedy lotnisko otwiera się na Polskę i cały świat - podkreślał metropolita lubelski.  Goście pojadą teraz na bankiet i koncert Budki Suflera do Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego. Za chwilę do terminalu zostaną wpuszczeni pasażerowie pierwszego lotu Ryanaira do Londynu Stansted. Wystartują o godz. 14.05. Na pokładzie będzie marszałek Krzysztof Hetman. - Polecę, ale w środę wracam - zapewniał Hetman odnosząc się do wcześniejszych słów ministra Nowaka.

  Godz. 11.49
  Boeing Ryanaira przeleciał nad granicą holendersko-niemiecką.

  Godz. 11.44
  Oficjalne uroczystości w terminalu już się zakończyły.

  Godz. 11.39
  - Ilekroć spotykałem ludzi z Lublina, w tym prezydenta Krzysztofa Żuka, to ogień w oczach moich rozmówców pojawiał się, kiedy zaczynali mówić o tej inwestycji czyli lotnisku. I słowo ciałem się stało. Jest port lotniczy, nowoczesny, pierwszy w dziejach powojennej Polski zbudowany od zielonej trawy - mówił Sławomir Nowak, minister transportu. - Życzę udanych startów i lądowań wszystkim tym, którzy już za chwilę wylecą z Lublina w świat. Jednocześnie proszę, żeby wracali - niech to nie będzie tylko port odlotów, ale też przylotów - zaznaczył minister.

  Godz. 11.38
  Samolot leci nad Holandią na wysokości 11278 metrów, z prędkością ok. 870 km/h.

  Godz. 11.34
  Przyszedł czas na wystąpienie Grzegorza Muszyńskiego, prezesa Portu Lotniczego Lublin: - Nasze lotnisko to efekt zgody politycznej. Zbudowaliśmy port z podatków mieszkańców Lubelszczyzny udowadniając, że nie jesteśmy Polską B. Możemy podpisać się dziś pod słowami wypowiedzianymi przez marszałka Rydza - Śmigłego podczas otwarcia tu szkoły pilotów w 1939 roku: "Niech to piękne dzieło będzie przykładem mądrej myśli państwowej oraz silnej woli, która umie swe zamierzenia realizować".  Godz. 11.24
  Boeing Ryanaira jest już nad Morzem Północnym. leci z prędkością 850 km/h i ma wysokość ponad 9000 metrów.

  Godz. 11.21
  - W listopadzie doczekaliśmy się 500-tysięcznego. pasażera. Życzę naszemu najbliższemu sąsiadowi, żeby nie musiał czekać na ten wynik aż tak długo - podkreślał Stanisław Nowak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka.

  Godz. 11.17
  Kilkanaście minut temu z London Stansted Airport wystartował Boeing 737-8AS (B738) lecący do Lublina. Jest jeszcze nad Wyspami. Jego lot możecie śledzić w naszej relacji lub na stronie: www.flightradar24.com  Godz. 11.08
  Przemawiają prezesi innych polskich portów lotniczych. Mówią o inwestycjach na swoich lotniskach i składają gratulacje Lublinowi. - Wszystko jest tutaj nowe, szyte na miarę. Mam nadzieję, że zostaną uruchomione połączenia między naszymi miastami - podkreśla prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz Tomasz Moraczewski.

  Godz. 11.00
  - Lotnisko otwiera dla tego regionu nową bramę kontaktów z Europą i światem. Mają dziś państwo powody do dumy i satysfakcji - mówi w imieniu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

  Godz. 10.49
  W terminalu rozpoczyna się uroczysta gala. - Lublin wraca dziś na lotniczą mapę Polski - powiedział otwierając oficjalną uroczystość otwarcia portu Grzegorz Muszyński, prezes Portu Lotniczego Lublin.

  Godz. 10.30
  O tej porze miała się rozpocząć uroczystość otwarcia lotniska. Będzie drobny poślizg.  Godz. 9. 50
  - Lotnisko i terminal wyglądają architektonicznie bardzo ładnie - powiedział nam Michał Tusk, który na uroczystym otwarciu reprezentuje Port Lotniczy w Gdańsku im. Lecha Wałęsy. - Pas startowy jak widziałem jest dobrze odśnieżony. Lądowało nam się bardzo dobrze i bez komplikacji.

  Godz. 9. 42
  Samolotem przylecieli m.in. wiceminister transportu Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, europosłanka Lena Kolarska-Bobińska, Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, reprezentanci Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Wypatrzyliśmy w tłumie gości także syna premiera Tuska - Michała.

  Godz. 9. 25
  Na lotnisku w Świdniku są już pierwsi goście. W sumie zaproszono ok. 500 osób, będą m.in. ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego, reprezentanci linii lotniczych i innych lotnisk. Na otwarciu nie będzie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Właśnie wylądowała maszyna czarterowych linii EnterAir z gośćmi z Warszawy.

  Warto dodać, że pierwszym samolotem, który wylądował w Świdniku był An26 EXIN. Siadł na płycie lotniska przed godz. 8 rano.  Godz. 9.00
  Po dwóch latach prac budowlanych poprzedzonych kilkoma latami przygotowań dziś oficjalnie zostanie otwarty Port Lotniczy Lublin. Inwestycja kosztowała 420 mln zł netto, zatrudniono 136 pracowników, a na terenie o wielkości 200 ha powstało 11 tys. mkw. terminalu.

  Czytaj więcej o lotnisku w Świdniku w naszym serwisie  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (237)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wyjazd z Lotniska

  tstn@o2.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 849 / 798

  Witam, w związku z sytuacja jaka występuje na naszym lotnisku oferuje podróżnym swoja pomoc, chętnych zapraszam pod e-maila tstn@o2.pl za kurs do Lublina 15 zl/os + bagaż, serdecznie zapraszam do...rozwiń całość

  Witam, w związku z sytuacja jaka występuje na naszym lotnisku oferuje podróżnym swoja pomoc, chętnych zapraszam pod e-maila tstn@o2.pl za kurs do Lublina 15 zl/os + bagaż, serdecznie zapraszam do kontaktu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lubelski smolensk

  fenol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 918 / 720

  ten las z tylu groznie wyglada. dobrze ze Kaczynski nie przylecial bo na pewno by sie na nim zatrzymal

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PSL chciało lotniska w Niedźwiadzie, a teraz lata od nas i mówi, że walczyło o Świdnik

  perkoz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 848 / 792

  To jest polityka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biała Podlaska

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 878 / 808

  podniecacie sie tym lotniskiem jakby było czym, ludzi wygoniliście ze Świdnika jak sie pobudowali własne domy mieli a po co ? jak w Białej jest Lotnisko ? wystarczylo by wyremontować posiada jedne...rozwiń całość

  podniecacie sie tym lotniskiem jakby było czym, ludzi wygoniliście ze Świdnika jak sie pobudowali własne domy mieli a po co ? jak w Białej jest Lotnisko ? wystarczylo by wyremontować posiada jedne z najdłuższych pasów w Europie! a w Świdniku tyle Kasy i od Nowa ale to jest Lublin tylko pod Siebie pozdrawiam Strażnika Granicznego :) zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wieś tańczy i śpiewa a prowincja sie cieszy

  Szejk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 935 / 736

  a co do lotniska to wygląda jak Carrefour we Wrocławiu haha


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  walić

  michał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 862 / 774

  wrocław , jego carrefour oraz ciebie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żenada

  hans (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 902 / 759

  Wielka podnieta z powodu otwarcia kolejnej prowizorki.
  Skończy się jak w Mgłodlinie - trochę mgły i po lataniu.
  I to polactwo z Polski B na zdjęciach - wąchy, nieostrzyżeni, w brudnych butach,...rozwiń całość

  Wielka podnieta z powodu otwarcia kolejnej prowizorki.
  Skończy się jak w Mgłodlinie - trochę mgły i po lataniu.
  I to polactwo z Polski B na zdjęciach - wąchy, nieostrzyżeni, w brudnych butach, z reklamówkami. Żenada.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hans

  mnich (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 885 / 795

  to burak z polski a czy też z rzeszy 3 ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  racja

  Zbigniew (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 879 / 785

  Racja hans!
  Materiał eksportowy z nich żaden.
  Wstyd jak zmywak w Londynie...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaka linia takie stewardessy

  katz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 893 / 785

  Mam nadzieję, że te dwie poczwary z Rayanaira nie maja zamiaru rozbierać się do przyszłorocznego kalendarza charytatywnego tej linii.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Warsafka pokazała gdzie ma Lublin ..kopię Donalda aferzyste nam podesłali...

  LUBBBBB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 888 / 789

  Prezydent tez pokazał co mysli o swoim kraju poza Warsafka... pewnie patrzał.. w TV

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co tam robi ten facet w sukience

  ted z Melbourne (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 924 / 793

  Co on idiota kropi,ludzie i Wy w to wierzycie?ale ciemnota panuje w tej Polsce--TRAGEDIA?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zły dotyk boli całe zycie

  Paliknot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 925 / 780

  Myslaleś o psychiatrze?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A może rządzące partie wreszcie będą wysyłać na uprawnione emerytury i ograniczą możliwości zatrudni

  Bezrobotna z dyplomami. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 895 / 789

  W urzędach administracji państwowej i w urzędach administracji samorządowej pracuje armia urzędników z uprawnieniami do emerytur, a druga armia bezrobotnych jest bez pracy i bez dochodów oraz żyje...rozwiń całość

  W urzędach administracji państwowej i w urzędach administracji samorządowej pracuje armia urzędników z uprawnieniami do emerytur, a druga armia bezrobotnych jest bez pracy i bez dochodów oraz żyje w biedzie. Rządzące partie nic nie zrobiły w tym zakresie od ponad 5 lat. A przecież cała armia emerytów i rencistów zwłaszcza z tzw. mundurówki ma ma bardzo wysokie świadczenia z ZUS i dorabia zawodowo. Od dawna powinny być wprowadzone przepisy, że osoba która otrzymuje świadczenie z ZUS w wysokości co najmniej 2 tys. miesięcznie powinna mieć zakaz dodatkowej pracy. Ale władza tym się nie zajmuje podobnie jak wieloma istotnymi sprawami dla społeczeństwa, które ją opłaca, ponieważ ewentualne restrykcje dotknęły by najbardziej kolesi partyjnych i ich rodziny. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo