OZE dla lubelskich firm - pierwsze umowy z REACT-EU podpisane

Materiał informacyjny LAWP
Oficjalne wręczenie umów.
Oficjalne wręczenie umów.

Prawie 20,5 mln euro dofinansowania trafi do lubelskich przedsiębiorców na budowę jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych oraz termomodernizację w ramach Działania 15.1 Wsparcie przedsiębiorstw w zakresie energetyki. Środki pochodzą z unijnego programu pomocowego REACT-EU. Pierwsze umowy w ramach Rundy I „Instalacje do produkcji energii z OZE o mocy do 0,5 MW” zostały już podpisane, a wręczył je przedsiębiorcom Marszałek Województwa Lubelskiego.

Niższe rachunki

To ważne projekty dla całej Lubelszczyzny. Transformacja energetyczna regionu jest głównym celem Działania 15.1. Konkurs wspiera inwestycje poprawiające efektywność energetyczną oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w sektorze przedsiębiorstw. Dzięki dotacjom przedsiębiorcy poprawią jakość powietrza, ograniczą emisję CO₂ oraz zmniejszą koszty energii. Organizatorem konkursu jest Lubelska Agencja Wpieniania Przedsiębiorczości w Lublinie.

LAWP podzielił nabór wniosków na 3 rundy:

· Runda I - Instalacje do produkcji energii z OZE o mocy do 0,5 MW (nabór w dn. 28luty-21 marca br.)

· Runda II - Głęboka termomodernizacja (nabór w dn. 22 marca-20 kwietnia br.)

· Runda III - Instalacje do produkcji energii z OZE o mocy powyżej 0,5 MW (nabór w dn. 21 kwietnia-06 maja br.)

O dotacje mogły starać się mikro, małe i średnie firmy oraz spółki prawa handlowego z większościowym udziałem jednostek samorządu terytorialnego. W rundzie I przedsiębiorcy mogli uzyskać do 200 tys. euro bezzwrotnego wsparcia. Ocena projektów w ramach pozostałych rund trwa.

Pierwsze umowy

Tylko w rundzie I „Instalacje do produkcji energii z OZE o mocy do 0,5 MW” przedsiębiorcy złożyli 352 wnioski, starając się o dotacje na ponad 69,1 mln złotych. Alokacja pozwoliła na wybranie do dofinansowania 120 projektów o łącznej wartości 49,1 mln złotych. Łączna kwota przyznanego im wsparcia sięga ponad 23,5 mln złotych.

Pierwsze umowy odebrało 10 przedsiębiorców. Wręczyli je oficjalnie Jarosław Stawiarski - Marszałek Województwa Lubelskiego i Marek Neckier - Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Umowy odebrali:

1. Zbigniew Droździel "PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO-USŁUGOWE D.Z"
Projekt pn. „Budowa farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 460,56 kWp wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na dz. nr 384/2 w miejscowości Lubycza Królewska, gm. Lubycza Królewska”.

2. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
Projekt pn. „Budowa czterech instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW każda dla MPGK Sp. z o.o. w Chełmie”.

3. Zakład Drzewny "FORESTER" Wojciech Kawalec
Projekt pn. Instalacja fotowoltaiczna na potrzeby Zakładu Drzewnego "FORESTER".

4. PHU BANACH CENTER Józef Banach

Projekt pn. „Montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej na potrzeby przedsiębiorstwa PHU BANACH CENTER Józef Banach”

5. Kamden Sp. z o.o.
Projekt pn. „Budowa instalacji fotowoltaicznej przez firmę Kamden sp. z o.o. dla Restauracji Zaścianek w Lublinie”

6. Dom Pielgrzyma w Kodniu Sp. o.o.
Projekt pn. „Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwie Dom Pielgrzyma w Kodniu Sp. z o.o.”

7. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.
Projekt pn. „Budowa instalacji fotowoltaicznych na budynkach technicznych LPEC S.A.”

8. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Międzyrzecu Podlaskim Sp. z o.o.
Projekt pn. "Montaż instalacji fotowoltaicznej na potrzeby Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Międzyrzecu Podlaskim Sp. z o.o.”

9. Zamojski Szpital Niepubliczny Sp. z o.o.
Projekt pn. „Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym”

10. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rykach Sp. z o.o.
Projekt pn. „Montaż Mikroinstalacji Fotowoltaicznej Na Oczyszczalni Ścieków "FREGATA" w Rykach”

Projekty wybrane do dofinansowania w ramach rundy I dotyczą głównie budowy nowych mikroinstalacji do produkcji energii elektrycznej - mówi Marek Neckier, Dyrektor LAWP. - Część beneficjentów planuje rozbudowę istniejących już systemów fotowoltaicznych. Przedsiębiorcy wyprodukowaną energię wykorzystają na potrzeby własne lub sprzedaż. Wśród inwestycji możemy też wyróżnić montaż pomp ciepła oraz budowę magazynów energii - dodaje.

REACT-EU dla zielonej energii

Województwo lubelskie otrzymało niebagatelną sumę prawie 26 mln euro na przeciwdziałanie skutkom pandemii COVID-19. Fundusze pochodzą z największego w historii Europy pakietu na rzecz ożywienia gospodarki - Planu Odbudowy Europy, a ściślej REACT-EU. To dzięki tym środkom lubelscy przedsiębiorcy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 zrealizują zielone inwestycje.

Dotacje na OZE

Od lat największym zainteresowaniem lubelskiego biznesu cieszą się konkursy i programy pomocowe wspierające przedsięwzięcia w odnawialne źródła energii. Dowodem są setki firm, które złożyły wnioski o bezzwrotne dotacje w konkursach organizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 -2020. Zarząd Województwa Lubelskiego z funduszy unijnych na inwestycje w efektywność energetyczną przedsiębiorstw skierował ponad 483,4 mln złotych. Dzięki tym środkom kwotą 240,2 mln złotych w ramach Działania 4.2 Produkcja energii z OZE w przedsiębiorstwach, wsparto 621 projektów związanych z produkcją energii odnawialnej. Z kolei 149,3 mln złotych LAWP podzieliła pomiędzy 264 przedsięwzięcia związane z termomodernizacją budynków w ramach Działania 5.1 Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Pozostała kwota to budżet Działania 15.1 Wsparcie przedsiębiorstw w zakresie energetyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski