Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent alarmuje: „Mam skierowanie, a nie mogę zrobić USG w szpitalu”

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Dyrekcja puławskiego szpitala potwierdza, że aktualnie jest problem z wykonaniem USG, bo pracowania znajduje się w części covidowej
Dyrekcja puławskiego szpitala potwierdza, że aktualnie jest problem z wykonaniem USG, bo pracowania znajduje się w części covidowej Fot. Łukasz Kaczanowski/archiwum
Dyrekcja puławskiego szpitala potwierdza, że aktualnie jest problem z wykonaniem USG, bo pracowania znajduje się w części covidowej. Proponuje jednak inne rozwiązanie w takiej sytuacji.

- W poradni urologicznej dostałem od lekarza skierowanie na badanie USG brzucha i jamy zaotrzewnowej. Niestety w szpitalu usłyszałem, że nie wykonują teraz tego badania ze względu na to, że są szpitalem covidowym. Wróciłem więc do poradni zapytać się, gdzie mogę zrobić to badanie bezpłatnie na NFZ w Puławach. W rejestracji nie dostałem odpowiedzi. Wychodzi na to chyba, że muszę jechać do Lublina albo zrobić prywatnie badanie. Mam 74 lata i orzeczenie o niepełnosprawności drugiego stopnia, naprawdę nie wiem co robić. Wszyscy mówią, żeby w pandemii się leczyć i nie lekceważyć objawów, a jak człowiek się zgłasza, to nie może zrobić badania - komentuje pacjent.

Dyrekcja szpitala w Puławach potwierdza, że faktycznie pacjenci nie mogą zrealizować badania USG, ponieważ zakład diagnostyki obrazowej znajduje się na terenie pawilonu A, gdzie przebywają pacjenci covidowi.

- Nie mniej jednak, mamy obowiązek wykonania takiego badania. Pacjent co prawda może poszukać innej placówki, w której mógłby to zrobić bezpłatnie na Fundusz, ale z tego co wiem prawdopodobnie jest to niemożliwe w Puławach, bo kiedyś mieliśmy podobny przypadek. Zaproponowałem wtedy, żeby pacjent wykonał badanie prywatnie, po czym przyniósł nam rachunek i szpital zwróci mu pieniądze. To są na razie pojedyncze przypadki, jeśli będzie ich więcej, to będziemy zastanawiać się, jak rozwiązać tę sytuację - tłumaczy Piotr Rybak, dyrektor puławskiego szpitala.

Lubelski NFZ wyjaśnia, że w przypadku gdy pacjent objęty leczeniem specjalistycznym wymaga niezbędnych dla prawidłowego leczenia dodatkowych badań diagnostycznych, skierowania na te badania wystawia i pokrywa koszty ich wykonania dany podmiot leczniczy udzielający świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

- Jeżeli podmiot ten nie jest w stanie zapewnić spełnienie tego warunku poprzez wykonanie badania w swojej pracowni USG, winien zapewnić pacjentom dostęp do badań tj. podpisać umowę na podwykonawstwo z innym podmiotem medycznym i tam kierować pacjentów na wykonanie badań USG - dodaje Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego Funduszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski