Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Padwa Zamość oraz AZS-AWF Biała Podlaska i Azoty II Puławy rozpoczną w sobotę nowy sezon w I lidze piłki ręcznej

Krzysztof Szuptarski
Padwa Zamość zainauguruje rozgrywki I ligi z AZS UJK Kielce
Padwa Zamość zainauguruje rozgrywki I ligi z AZS UJK Kielce materiały klubowe
19 września zostaną zainaugurowane rozgrywki I ligi piłki ręcznej. W sezonie 2020/21 na pierwszoligowych parkietach, podobnie, jak w poprzedniej kampanii zobaczymy trzy drużyny z województwa lubelskiego: MKS Padwę Zamość, AZS-AWF Biała Podlaska oraz rezerwy Azotów Puławy.

Zamościanie w nadchodzącej kampanii zagrają w grupie D, natomiast w grupie C wystąpią szczypiorniści AZS-AWF Biała Podlaska i rezerwy Azotów Puławy. Padwa zainauguruje sezon u siebie spotkaniem z AZS UJK Kielce. Z kolei bialczanie pierwsze starcie zagrają na wyjeździe z Wisłą Orlen II Płock, a puławianie we własnej hali z Anilaną Łódź.

Spotkanie w Zamościu rozpocznie się o godz. 17. Podopiecznych trenera Marcina Czerwonki czeka trudne zadanie, gdyż kielczanie w poprzedniej kampanii, jako beniaminek nie miał respektu dla żadnego z rywali, kończąc rozgrywki tuż za Padwą.

– UJK to bardzo solidna ekipa, grająca niezwykle zespołowo. Kilkuletnia praca trenera Tomasza Błaszkiewicza przyniosła efekt w postaci czwartego miejsca beniaminka w ubiegłorocznych rozgrywkach 1 ligi. Personalnie zbyt wiele się u nich nie zmieniło, utrzymali trzon zespołu i pozyskali kilku zdolnych juniorów z Kielc. To zespół, który na pewno będzie walczył o czołowe miejsca w naszej lidze – charakteryzuje rywala Szymon Fugiel, kapitan Padwy. – Mamy dla rywali wiele szacunku i doceniamy ich sportową jakość. Wyjdziemy jednak w sobotę na parkiet, żeby wygrać. Po raz kolejny powtarzam, że połowa tej ligi będzie chciała awansować w przyszłym sezonie na szczebel centralny i dlatego łatwych meczów nie będzie. Namiastkę tego z pewnością zobaczymy już w sobotę – dodaje Marcin Czerwonka, szkoleniowiec zamościan.

Do ekipy trenera Marcina Czerwonki dołączyło przed sezonem pięciu nowych graczy: bramkarz Damian Procho, rozgrywający Konrad Bajwoluk oraz Irańczyk Ali Mehdizadeh, a także skrzydłowy Kacper Mchawrab i obrotowy Karol Małecki. Tylu samych zawodników opuściło po przerwanym sezonie team żółto-czerwonych.

Na wyjeździe nowy sezon zainaugurują z kolei szczypiorniści AZS-AWF Biała Podlaska. Potyczka z w Płocku z rezerwami Orlenu Wisły rozpocznie się o godz. 17. Drużyna z Białej Podlaskiej u siebie, w hali przy ulicy Marusarza zaprezentuje się dopiero w trzeciej kolejce spotkań, gdyż z uwagi na nieparzystą liczbę drużyn w rozgrywkach, w drugiej kolejce AZS-AWF będzie pauzował. Akademicy bardzo dobrze prezentowali się w okresie przygotowawczym, wygrywając między innymi dwukrotnie w sparingach z Padwą Zamość. W porównaniu do poprzedniego, z wiadomych względów niedokończonego sezonu, w składzie akademików nie zobaczymy jedynie Karola Nowickiego i Daniela Sętowskiego. Pozostali zawodnicy nadal będą walczyć w zespole duetu trenerskiego Dmitrij Tichon-Sławomir Bodasiński. Drobne ubytki w kadrze uzupełnili młodzi, utalentowani i ambitni piłkarze ręczni UKS Olimpii Biała Podlaska: Daniel Kobyliński, Michał Olichwiruk, Jakub Tarasiuk i bramkarz Hubert Niedzielski. Nowym członkiem sztabu szkoleniowego został ponadto Piotr Lachowicz, który będzie pełnił rolę fizjoterapeuty.

W tej samej grupie, co bialczanie będą rywalizować szczypiorniści rezerw Azotów Puławy. Premierowe starcie puławska drużyna zagra przed własną publicznością, w sobotę o godz. 15. Rywalem Azotów będzie zespół Anilany Łódź. Do meczu derbowego bialskich akademików z zespołem z Puław dojdzie zaś w 10. kolejce, 5 lub 6 grudnia. Po zakończonym sezonie 2019/20 w rozgrywkach juniorskich i pierwszoligowych z Azotów II odeszło dziewięciu zawodników: Miłosz Jeżyna, Miłosz Napora, Rafał Capała, Krystian Figura, Adam Stępień, Dominik Janicki, Hubert Kamiński, Kacper Wiącek oraz Michał Czerwiński. Część z nich zdecydowało się kontynuować naukę na studiach i tym samym grę z piłką ręczną w innych miastach, a część zakończyła przygodę z handballem. Powstałe luki w drużynie zostały wypełnione młodymi i ambitnymi zawodnikami, którzy reprezentowali barwy Azotów w rozgrywkach juniora młodszego. Najmłodszy szczypiornista, który dołączył do składu Azotów, ma zaledwie piętnaście lat. Do pierwszoligowego sztabu szkoleniowego, w roli asystenta trenera Piotra Dropka dołączył Piotr Pezda. Zastąpił on na tym stanowisku Karola Gosia. Pezda do niedawna sam był zawodnikiem i grał na pozycji rozgrywającego.

Związek Piłki Ręcznej w Polsce w kolejnym sezonie (2021/22) planuje reorganizację rozgrywek polegającą na tym, że powstanie centralna I liga z udziałem szesnastu najlepszych ekip. Żeby w niej zagrać, zespoły będą musiały uplasować się w przedziale miejsc 1-4. Z kolei najlepsze drużyny kampanii 2020/21 powalczą z mistrzami innych grup o awans do PGNiG Superligi.

ZOBACZ TAKŻE:

MKS Perła Lublin. Nowe zagraniczne piłkarki klubu prywatnie....

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski