Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pająki w ogrodzie mogą być pożyteczne! W czym mogą nam pomóc? Sprawdzamy, jak przyciągnąć pająki do naszego ogrodu

Justyna Madan
Justyna Madan
Pająki mogą być w ogrodzie bardzo przydatne, trzeba jednak najpierw wiedzieć, jak je tam przyciągnąć.
Pająki mogą być w ogrodzie bardzo przydatne, trzeba jednak najpierw wiedzieć, jak je tam przyciągnąć. pixabay.com
Pająki nie są najbardziej lubianymi zwierzętami, głównie przez swoje długie nogi i sposób, w jaki się poruszają. Im większy pająk, tym większe emocje wywołuje, chociaż nie brak im i miłośników. Jeśli w naszym ogrodzie zobaczymy dużego pająka, warto stłumić w sobie pierwszy odruch przerażenia i próbę zdeptania go butem. Dlaczego? Ponieważ jest wiele argumentów przemawiających za tym, że pająki są pożyteczne. Co takiego dobrego robią i jak wobec tego przyciągnąć je do naszego ogrodu?

Spis treści

W przeważającej części pająki w ogrodzie to dobra rzecz. Nawet jeśli wzdrygasz się na ich widok, mogą być niezwykle korzystne. Uwielbiają jeść i nie są wybredne, jeśli chodzi o codzienne posiłki. Bez względu na swoją reputację, ich celem nie jest uprzykrzanie nam życia, wolą skupiać się na „przeżuwaniu” owadów, mniej interesują je ogrodowe warzywa i owoce.

Dlaczego warto mieć pająki w ogrodzie?

  • Pożeracz owadów – to główny powód, dla którego chcemy mieć pająki w ogrodzie. Jedzą owady i to tak dużo, jak tylko mogą. Niektóre z nich szkodzą naszym warzywom lub nam samym, więc kiedy pająk zajada się np. muchami, komarami, chrząszczami, mszycami, czy przędziorkami możemy im tylko przyklasnąć. Pająki mogą kontrolować populacje tych szkodników, co naszym roślinom wyjdzie tylko na zdrowie, a ryzyko, że ugryzie nas komar, zmniejsza się. Minusem może być to, że głodne pająki zjedzą też pożyteczne owady, w tym pszczoły.
  • Pojawiają się, kiedy trzeba – czyli nie wiosną, kiedy dopiero sadzimy nasze rośliny, a kiedy sadzonki są większe, nawet wówczas, kiedy rośliny są już w pełnym rozkwicie i produkują warzywa. Pająki zimują w ogrodzie, ale kiedy zaczną się pojawiać, jeść i rosnąć, nie będziemy mieć problemu z odnalezieniem ich. Zwykle uaktywniają się, kiedy i szkodniki stają się bardziej aktywne, a to oznacza, że pająki są jak superbohaterowie, którzy pojawiają się, kiedy jesteśmy w potrzebie.
  • Rośliny chorują rzadziej – wszystko przez wcześniej wspomniane szkodniki. Dzięki temu, że pająki je jedzą, redukują szkodliwe patogeny i bakterie, które mogą unicestwić nasze rośliny. Szkodniki przenoszą choroby grzybowe i bakteryjne z rośliny na roślinę, a niektóre choroby potrafią zniszczyć nam wręcz całe zbiory.

Pająki nie zawsze są dobre

Chociaż pająki ogrodowe nie są niebezpieczne i nie zrobią nam krzywdy, zawsze warto zachować ostrożność. Jest też rzecz, która powinna nas zaalarmować.

Jeśli zauważymy pajęczyny na całej roślinie, może to oznaczać, że została zaatakowana przez przędziorki, a te już nie są dla naszego ogrodu takie dobre. Te maleńkie pajączki to ogrodowe szkodniki. Są jednak skuteczne, domowe sposoby, żeby się ich pozbyć.

Jak przyciągnąć dobre pająki do ogrodu?

Jeśli nie widzisz żadnych pająków ogrodowych, możesz spróbować je zwabić, tak jak każdego innego owada. Chociaż może nie jest to pierwszy punkt na liście rzeczy do zrobienia w ogrodzie, warto podjąć próbę zwrócenia uwagi pająka na nasz ogród.

  • Sadź atrakcyjne rośliny – jeśli jeszcze nie masz wśród warzyw posadzonych kwiatów, warto się nad tym zastanowić. Kwiaty są dobrym towarzystwem dla wielu warzyw, dzięki czemu będą zdrowiej rosły, a i pająki chętniej wpadną z wizytą. Drzewa i krzewy są natomiast jednymi z ulubionych pajęczych domów. Dają im siedlisko do przędzenia sieci. Uwzględnij wysokie rośliny, pająki wolą mieć więcej miejsca.
  • Nie zapominaj o ściółceściółka jest i tak niezbędna w ogrodzie, lepiej nie zostawiać odsłoniętej ziemi. Niektóre pająki też wolą tam spędzać czas, dlatego skoszona trawa czy kora może stać się ich domem na dłużej.
  • Nie usuwaj wszystkiego na zimę – jeśli jest taka możliwość, nie usuwaj na zimę wszystkich martwych roślin. Może się wydawać, że to zaniedbywanie ogrodu, ale pająki potrzebują bezpiecznego miejsca do przezimowania, a resztki roślin nadają się do tego idealnie.
  • Zostaw w spokoju – nie niszcz sieci ogrodowych, które znajdziesz w swoich rabatach ogrodowych, nawet jeśli naprawdę ich nie lubisz. Pająki nieustannie polują i zjadają owady w całym ogrodzie, w tym szkodniki, które mogą zniszczyć rośliny warzywne.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pająki w ogrodzie mogą być pożyteczne! W czym mogą nam pomóc? Sprawdzamy, jak przyciągnąć pająki do naszego ogrodu - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski