Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Sobieszynie popada w ruinę

Hanna Bednarzewska
Tak wygląda dzisiaj pałac w Sobieszynie
Tak wygląda dzisiaj pałac w Sobieszynie Paweł Saran
Klasycystyczny pałac, dawna rezydencja możnych rodów szlacheckich, wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku w Sobieszynie od lat popada w ruinę. Właścicielem obiektu jest Starostwo Powiatowe. W ubiegłym roku radni zdecydowali o sprzedaży pałacu, gdyż trudno było znaleźć chętnego na dzierżawę. Nieruchomość nie znalazła jednak nabywcy. W przyszłym miesiącu starostwo ogłosi przetarg na sprzedaż obiektu.

Starostwo będzie szukało inwestora, który zagospodaruje pałac i oficyny oraz park. Park pałacowy jest bardzo zniszczony, częściowo przetrwały tylko aleje, wyznaczające układ przestrzenno-kompozycyjny. Dawny reprezentacyjny salon ogrodowy za pałacem, niegdyś obsadzony krzewami i kwiatami, zamieniony został w ogród warzywny. Teren opadający kiedyś tarasowo w kierunku Wieprza, znacznie zmniejszono na korzyść powierzchni stawów. W koncepcji zagospodarowania przestrzennego powierzchnia 40 ha stawów została przeznaczona na rekreację. Pozostałe stawy o powierzchni 153 ha wykorzystywane są do hodowli ryb.

W latach sześćdziesiątych w pałacu znajdowały się biura gospodarstwa szkolnego, ośrodek zdrowia i przedszkole. Zabudowania gospodarcze należące do zespołu pałacowego wzniesione zostały przed rokiem 1863 według projektu słynnego architekta Henryka Marconiego. Wokół budynków pałacowych w pierwszej połowie XIX wieku założony został park angielski. W 2000 roku zabytkowy pałac decyzją wojewody został przekazany powiatowi ryckiemu.

Wielki architekt, wielki magnat

W latach 1777-1778 w sobieszyńskim pałacu zaprojektowanym prawdopodobnie przez architekta Piotra Aignera mieszkał Ignacy Twardowski, 1813-1819 Franciszek Gastil, a w 1819 Jan Joachim Wagner. Na początku XIX stulecia Sobieszyn przeszedł w ręce rodziny Tarnowskich. W latach 1818-1824 miejscowość Sobieszyn należała do hrabiego Augusta Kickiego oraz jego dzieci. Hrabia Kajetan Jan Kanty Konstanty Kicki był jednym z nielicznych magnatów polskich, który cały swój majątek testamentem przekazał na rzecz Towarzystwa Osad Rolnych i Przytułków Rzemieślniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski