Palikot w Lublinie mówił o rozwodach na żądanie i gospodarce

DUN
- "Firma na próbę", zwiększenie ilości przedszkoli, legalizacja marihuany oraz związki partnerskie i rozwody "na żądanie"- to niektóre punkty programu Ruchu Palikota dla młodych ludzi.

Janusz Palikot, poseł i lider Ruchu w środę w Lublinie podkreślał, że największym problemem młodych ludzi jest dziś bezrobocie. - Dlatego nasze najważniejsze postulaty dotyczą ułatwień w tworzeniu nowych firm. Propozycja “firma na próbę" oznacza, że każdy, kto po raz pierwszy zakłada działalność gospodarczą, byłby na początku zwolniony z płacenia podatków - z wyjątkiem VAT. Jeśli zrezygnowałby w czwartym miesiącu działalności, nie ponosiłby z tego powodu żadnych kosztów - tłumaczył.

Ruch Palikot proponuje też m.in. przekazanie dodatkowych rządowych pieniędzy dla inkubatorów przedsiębiorczości, wprowadzenie do szkól przedmiotu edukacja zdrowotna zamiast religii i wybory przez Internet.

Po konferencji prasowej Palikota w sali Starostwa Powiatowego w Lublinie odbyło się pierwsze spotkanie młodzieżówki partii Palikota - Ruchu Młodych. - On formalnie jeszcze nie istnieje, dopiero się tworzy. Ale już teraz wstępną chęć przyłączenia się do niego zadeklarowało w Lublinie 50 osób - mówił Michał Kabaciński, poseł RP.

- Mam nadzieję, że w wyniku tych spotkań z młodymi ludźmi wyłonią się liderzy, którzy później znajdą się na naszych listach w wyborach samorządowych - zaznaczył Janusz Palikot.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 34

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gib
Dla was ma tylko trawe zabawę i miejsca na swojej śmiesznej liście
j
johnny
Daj młodym miejsca pracy .Masz dla nich tylko marichuanę i coś na papierze.-A jeszcze miejsce na liście.
d
dr Marco
KIEDY KONIEC Z KONKORDATEM I BEZWGLĘDNYM WYZYSKIEM POLSKI, PRZY KTÓRYM RELACJE PRL-CCPP TO MAŁY PIKUŚ.
F
Fang
najbardziej reprezentowana w Ruchu?
Ile Kościół dostał od państwa w 2011 roku?


W ubiegłym roku Kościół katolicki otrzymał od państwa co najmniej 720 milionów złotych. Rząd zapowiedział reformę Funduszu Kościelnego i zmniejszenie ilości kapelanów, ale zdaniem analityków portalu Money.pl to tylko propagandowa kosmetyka. Z kolei księża bronią dotacji od państwa podkreślając, że są one wykorzystywane w celach "służących społeczeństwu".

W 2011 roku najwięcej państwowych pieniędzy otrzymali katecheci nauczający religii w szkołach. Na ich wypłaty poszło łącznie 350 milionów złotych. Drugie na liście były dotacje dla Kościelnych Uczelni Wyższych, na które państwo przeznaczyło 221 milionów złotych.

Fundusz Kościelny został zasilony dotacją w wysokości 89 milionów, na renowację zabytków kościelnych wydano 26,6 miliona złotych. Na ograniczany ostatnio przez rząd Ordynariat Polowy poszło niecałe 20 milionów złotych. Caritas został wsparty kwotą 5,5 miliona złotych.





Mniejsze dotacje zostały przekazane na utrzymanie kapelanów: szpitalnych (3 miliony złotych), więziennych (2,4 miliona złotych), Straży Granicznej (842 tysiące złotych), Straży Pożarnej (745 tysięcy złotych), policji (441 tysięcy złotych) i BOR (150 tysięcy złotych).

Jak podliczył portal w sumie z budżetu państwa do kościoła popłynęło 720 milionów złotych.

Pieniądze z Funduszu Kościelnego trafiają m.in. do ZUS i służą ubezpieczeniu księży. Jednak emerytury duchownych nie są wysokie. Obecnie wynoszą średnio 1050 złotych, przy czym średnia emerytura w kraju to ok. 1800 złotych.

Pensje kapelanów w wojsku polskim są zróżnicowane. najwięcej otrzymuje biskup polowy w stopniu generała - prawie 11 tysięcy złotych. Zwykły wikariusz zarabia 3800 złotych. Zdecydowanie mniej zarabiają kapelani w innych służbach i szpitalach.

Czy Kościół obawia się, że za sprawą takich głosów strumień państwowych pieniędzy może zostać radykalnie ograniczony? - Nie podejmuję się interpretacji intencji rządu. Zdaje się on jednak nie zauważać pozytywnej i potrzebnej pracy wielu ludzi z kręgu Kościoła dla ludzkich sumień, edukacji, nie dostrzega jego działalności charytatywnej. Rządy na całym świecie wspierają działania Kościołów – nie te związane z kultem, ale te, które służą społeczeństwu – w edukacji, dobroczynności czy dbałości o dobra kultury narodowej. Pieniądze idą bowiem nie tylko w jedna stronę. Sam Caritas, instytucja charytatywna Kościoła w Polsce, przeznacza na programy pomocowe rokrocznie 480 milionów złotych. To pięć razy więcej niż wartość Funduszu Kościelnego - podkreśla ks. Józef Kloch.
k
ktosik
I Ty masz czelność coś pisać o cudzych poglądach?
k
ktosik
chyba w sadzie nie byłeś?
P
PPPP
Wszyscy komentujący tutaj prezentują niski poziom intelektualny tymi wszystkimi wyzwiskami i głupimi tekstami. Potraficie tylko krytykować!
m
m
W Polsce ponad 90% ludzi deklaruje, że jest katolikiem - więc o co ci chodzi? Propozycje Palikota miałby by chyba tutaj obowiązywać. Hipokryzja i tyle
g
gada
jak rozwód na żądanie - to tylko z ZUS
g
gada
kiedy wreszcie zostanie zlikwidowana możliwość płacenia przez różnych cwaniaków, podatków za granicą ?
To tu należy szukać pieniędzy nie w okradaniu nas z emerytur.
p
po prostu emeryt
zacofanie ciągnie z innej strony? Palikot tylko pokazuje coś, co się dotychczas nie mieściło w głowie katolickiego ublina.
a
asas
ON JEST P-O-J-E-B-A-N-Y
l
loki
zabieraj to biłgorajstwo z mojego miasta i paszoł
f
fhu
zabolała prawda
J
JUU
ALE ZAINTERESOWANIE ZALEDWIE 50 OSÓB ZADEKLAROWAŁO WSTĘPNĄ !!!!!! CHĘĆ PRRZYSTĄPIENIA DO MŁODZIEŻÓWKI PALIKOTA ALE JAZDA UUUUUU!!! LUDZIOM POTRZEBA PRACY A NIE IGRZYSK !!!!!!!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie