MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć i hołd. Chełm uczcił 81. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Podczas swojego wystąpienia przed koncertem prezydent Jakub Banaszek zapowiedział, że pomimo wielu trudności, zrobi wszystko aby w 2027 roku Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie zostało otwarte.
Podczas swojego wystąpienia przed koncertem prezydent Jakub Banaszek zapowiedział, że pomimo wielu trudności, zrobi wszystko aby w 2027 roku Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie zostało otwarte. Jolanta Masiewicz
W dniach 11-12 lipca Chełm stał się miejscem, gdzie z należytym szacunkiem uczczono 81. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Obchody, w których uczestniczyły setki osób, objęły wystawy, bieg pamięci, prelekcje, a także wyjątkowy koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa. Wydarzenie to nie tylko przypomniało o tragicznych wydarzeniach z lat 1943-1945, ale również stało się okazją do refleksji nad historią i pamięcią narodową.

"Sąsiedzka krew" - wystawa otwierająca obchody

Obchody 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Chełmie rozpoczęły się w czwartek od otwarcia wystawy "Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945", przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Lublinie. Wystawa została zorganizowana na skwerze Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i przez dwa dni stanowiła przestrzeń dla odwiedzających, aby głębiej zrozumieć i przemyśleć tragiczne wydarzenia sprzed lat.

Prezentacja ta, poprzez swoje eksponaty, zmuszała do refleksji nad brutalnością i skutkami konfliktów narodowościowych, jednocześnie oddając hołd ofiarom. Uczestnicy mogli zapoznać się z historią ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów, co było ważnym elementem edukacyjnym obchodów.

Bieg "Pamięci Wołynia" - sportowa pamięć o historii

Drugiego dnia obchodów, w piątek rano, odbył się II Bieg "Pamięci Wołynia", w którym wzięło udział blisko 200 zawodników. Bieg ten miał na celu upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej, a uczestnicy mieli do pokonania dystanse symbolizujące rok wybuchu konfliktu - 1943 metry oraz 5 kilometrów.

Zawody te, ze startem i metą przy Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie, stały się wyrazem sportowej rywalizacji połączonej z głębokim szacunkiem dla historii. Była to okazja, aby w nietypowy sposób przypomnieć młodszym pokoleniom o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski.

Wystawa i prelekcje w bibliotece: Edukacja przez sztukę i dyskusję

Chełmska Biblioteka Publiczna stała się kolejnym miejscem, gdzie odbyły się wydarzenia związane z obchodami rocznicy. Otwarta została tam wystawa "Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego", przygotowana przez IPN. Prezentacja ta była nie tylko okazją do zapoznania się z bogactwem kulturowym Wołynia, ale również z tragiczną historią regionu.

W ramach obchodów odbyły się także prelekcje i dyskusje. O tragicznych losach Polaków na Wołyniu i konieczności ich upamiętnienia mówił m.in. Jakub Banaszek - prezydent Chełma oraz Karol Polejowski - zastępca prezesa IPN.

Dyskusja z udziałem dra Leona Popka, dra Pawła Sokołowskiego oraz dra hab. Edwarda Gigilewicza pozwoliła na głębsze zrozumienie tematu oraz zapoznanie się z najnowszymi badaniami dotyczącymi Rzezi Wołyńskiej.

Koncert Requiem Mozarta - muzyczny hołd dla ofiar

Kulminacyjnym punktem obchodów był wyjątkowy koncert Requiem Mozarta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa, który odbył się na terenie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie. Był to pierwszy tego typu koncert w tym miejscu, który zgromadził licznie gości i mieszkańców Chełma.
Podczas swojego wystąpienia przed koncertem prezydent Jakub Banaszek zapowiedział, że pomimo wielu trudności, zrobi wszystko aby w 2027 roku Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie zostało otwarte.

Wykonanie Requiem Mozarta było nie tylko wydarzeniem kulturalnym najwyższej klasy, ale również głęboko symbolicznym aktem pamięci, oddającym hołd wszystkim ofiarom Rzezi Wołyńskiej.

Chełmskie obchody 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej były wyrazem szacunku i pamięci o jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w historii Polski. Przez sztukę, sport, edukację i wspólną refleksję, mieszkańcy Chełma i goście z różnych części kraju mogli wspólnie oddać hołd ofiarom i przypomnieć sobie o ważnej lekcji historii.
Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia z tych wydarzeń.

[/b]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski