Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętnik Idy Gliksztejn. Promocja i spotkanie w Teatrze NN

Sylwia Hejno
Ida Gliksztejn, czasy powojenne/Mat. Organizatorów
Ida Gliksztejn, czasy powojenne/Mat. Organizatorów Fot. Archiwum rodzinne Idy Gliksztejn
Swoje losy opisała w siedmiu różnych wersjach, nosiła sześć nazwisk. Ida Gliksztejn to postać fascynująca, a we wspomnieniach uwieczniła Lublin z okresu terroru. Promocja jej "Pamiętnika z czasów wojny. Lublin, wrzesień 1939 – styczeń 1943” odbędzie się we środę w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”.

„Nad moją głową pojawił się samolot tak nisko, że gdy spojrzałam w górę, widziałam dobrze twarz lotnika. Kule, jak brzęczące ogniste osy, krążyły dookoła mojej głowy. Ostatni błysk przytomności rzucił mnie w pokrzywy, gęsto w tym miejscu rosnące i pociągnęłam za sobą dzieci. Dwuletnia moja córeczka z płaczem protestowała, bo pokrzywy parzyły jej buzię. Niemiecki zbój wciąż nad nami krążył i strzelał seriami. Nie wiem, jakim cudem uniknęliśmy śmierci” - dziwiła się.

Z zawodu była nauczycielką. Pisała szczerze o tym, co widziała, a ponieważ jej mąż pracował jako kierownik w Wydziale Pracy Przymusowej Mężczyzn, trafiało do niej wiele informacji. Przewodniczącego lubelskiego Judenratu opisała jako człowieka "oschłego serca, bezdusznego formalistę", który "bardzo gorliwie służył Niemcom, nie miał ni oka ni ucha dla niedoli żydowskiej”. Sama cudem ocalała z getta na Majdanie Tatarskim: skoczyła z dachu, przedarła się przez druty, zdjęła opaskę, a strażnikom, już na zewnątrz, powiedziała, że idzie do lekarza.

W krytycznym wydaniu jej pamiętnika w opracowaniu Adama Kopciowskiego możemy śledzić jej przeżycia towarzyszące wybuchowi II wojny światowej, uwięzienie w lubelskich gettach czy ukrywanie się z córką. "Pamiętnik Idy Gliksztejn jest unikalnym dokumentem czasu wojny, który w niezwykle sugestywny sposób oddaje atmosferę czasów terroru na terenie Lublina." - piszą organizatorzy. Wyjątkowe, osobiste świadectwo historii zostało opracowane i wydane drukiem w całości po raz pierwszy.

Spotkanie z udziałem dr. hab. Adama Kopciowskiego (Zakład Kultury i Historii Żydów UMCS) i mgr. Jakuba Chmielewskiego (Państwowe Muzeum na Majdanku) odbędzie się 29 listopada, godz. 18.30 w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”

Nowy dworzec dla Lublina. Tak będzie wyglądał (WIZUALIZACJE, WIDEO)
S17: Trasa ekspresowa nadciąga do Warszawy. Sprawdzamy, co dzieje się na budowie (ZDJĘCIA)
Black Friday w Lublinie. Sprawdzamy, co działo się w sklepach (ZDJĘCIA, WIDEO)
Pikieta przed Sądem Okręgowym w Lublinie (ZDJĘCIA, WIDEO)
Zaginieni z woj. lubelskiego. Policja prosi o pomoc. Czy rozpoznajesz te osoby? (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pamiętnik Idy Gliksztejn. Promocja i spotkanie w Teatrze NN - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski