Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pandemiczny początek stacjonarnej edukacji. Czy lubelskie szkoły są na to przygotowane?

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Łukasz Kaczanowski
Dzieci i młodzież pierwszy dzwonek usłyszą na szkolnych korytarzach, nie z głośników komputera. – Nie bierzemy pod uwagę żadnego innego scenariusza poza powrotem do szkół w trybie pełnym stacjonarnym – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek Kurierowi Lubelskiemu. Nauka w formie tradycyjnej oznacza jednak dalsze stosowanie się do wymogów sanitarnych.

Resort edukacji zapowiedział pomoc finansową w zaopatrzeniu placówek w środki ochrony osobistej. Szkoły mogły wysłać zapotrzebowanie na maseczki, rękawiczki i pojemniki z płynem do dezynfekcji. Termin składania wniosków upłynął 11 sierpnia.
– Ministerstwo przekazało nam jednak dobrą wiadomość: lista nie jest zamknięta. Jeśli któraś szkoła nie zgłosiła się po pomoc, bo na przykład dyrekcja była na urlopie, to nic straconego. Resort obiecał, że rozpatrzy zgłoszenia, które wpłyną już po 1 września – tłumaczyła rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Lublinie Jolanta Misiak.

Pandemiczne wytyczne z ministerstwa

Główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego sprowadzają się do pięciu punktów: szczepienia, dezynfekcji, dystansu i higieny i wietrzenia. Zasady te mają charakter rekomendacji dla dyrektorów szkół. – To oni najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły, co da możliwość zastosowania optymalnych, czasem nietypowych rozwiązań. Zagwarantują one bezpieczeństwa i troską o zdrowie psychiczne uczniów – twierdzi resort. Większość wytycznych obowiązywała już przed wakacjami. Nadal więc na porządku dziennym będzie dezynfekcja ławek i innego sprzętu przed zajęciami i po nich, zachowanie 1,5-metrowego dystansu, częste mycie rąk i wietrzenie sal w trakcie przerw i dni wolne. Maseczki mają obowiązywać tylko w miejscach, w których nie jest możliwe stosowanie bezpiecznej odległości.
– Jesteśmy spokojni, że dyrektorzy szkół zdążyli się już oswoić z zasadami bezpieczeństwa sanitarnego. Na ten moment nie widzimy powodów, które uniemożliwiłyby powrót do szkoły uczniom w naszym województwie – powiedziała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Które miejscowości na Lubelszczyźnie mają największą liczbą ...

Szczepienie w szkolnej ławce

Nowym punktem w wytycznych z ministerstwa są szczepienia. Resort planuje otworzyć dedykowane punkty w części placówek. Będą mogli się w nich zaszczepić uczniowie od 12. roku życia, ich rodzice, nauczyciele i pozostali pracownicy szkół. Preparaty odpowiednie do podania dzieciom to Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech i Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L. – Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zarówno u dzieci, jak i u dorosłych są cały czas ściśle monitorowane. Tym samym, co należy stanowczo podkreślić, stosowanie szczepionek nie jest żadnym eksperymentem medycznym – czytamy w liście ministra zdrowia do dyrektorów szkół. Na ten moment nie wiadomo, jaki kształt przybierze wykaz szkolnych punktów szczepień w naszym województwie.
– W tym tygodniu dyrektorzy szkół spotkają się z kurator oświaty. Wszystkim nam zależy, żeby edukacja była prowadzona w trybie stacjonarnym, więc mamy nadzieję, że jak najwięcej uczniów wyrazi chęć zaszczepienia – wyjaśniła Jolanta Misiak.
Dyrektorzy szkół będą zbierać deklaracje rodziców, którzy wyrażają zgodę na podanie preparatu swoim dzieciom. Ministerstwo chce, żeby punkty szczepień w placówkach oświaty zaczęły działać już w 3. tygodniu września.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski