Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pańskie oko konia tuczy, czyli tournee ministra Glińskiego po lubelskich muzeach

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Z gospodarską wizytą do Lublina przybył w piątek (28.04) minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Był w muzeum Pod Zegarem, powstającym Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, a na Zamku Lubelskim otworzył wystawę obrazów Andrzeja Wróblewskiego.

- Byłem w muzeum Pod Zegarem, gdzie zrealizowaliśmy dwie inwestycje poświęcone wielkim nieszczęściom – więźniarkom z KL Ravensbrück pochodzącym z Warszawy i Lublina. Wśród nich była m.in. Wanda Półtawska. Te kobiety doświadczały tam strasznych pseudodoświadczeń – mówił minister Piotr Gliński.

Minister odwiedził również Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej (oddział Muzeum Narodowego w Lublinie), które mieści się w Pałacu Lubomirskich (w dawnej siedzibie Wydz. Politologii UMCS) przy pl. Litewskim. W skrócie nazywa się je Muzeum Kresów.

– W tej chwili mamy już pozwolenie na budowę i za nieco ponad dwa lata będziemy mogli wszystkich zaprosić do dużego muzeum, które będzie przedstawiało historię polskich Kresów. Będzie miejscem dialogu i edukacji nawiązującym do ważnej części polskiego dziedzictwa i tradycji – wskazywał minister kultury i przypomniał przy tej okazji, że powstające lubelskie muzeum będzie jednym z czterech tego typu. - Jest już samorządowe Muzeum Kresów w Lubaczowie, ale budujemy także Muzeum Kresów w Brzegu, a niedługo otworzymy takie w Sejnach – wyliczał Gliński.

Pałac Lubomirskich jest wpisany do rejestru zabytków, wszystkie roboty budowlane wykonywane będą pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich.

Jakie prace zostaną wykonane?

– To nie jest prosta inwestycja, muzeum znacznie się powiększy, w ramach istniejącego już budynku pojawią się dwie dodatkowe kondygnacje, które nie będą jednak widoczne, bo będą pod ziemią – mówiła Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.

– Pałac Lubomirskich otrzyma nowe życie, a prace budowlane rozpoczną się jesienią tego roku. Z ok. 3 tys. m2, którymi teraz dysponujemy uzyskamy 5 tys. m2. Dwie podziemne kondygnacje pod murami pałacu umożliwią nam pomieszczenie wszystkich funkcji, które musimy w muzeum zrealizować - precyzował wicedyrektor Muzeum Narodowego, Marcin Gapski.

Jedną z tych funkcji będzie wystawa stała „Podróż po Kresach”.

- Przeniesie nas ona niezwykły świat, będziemy podróżować w czasie i przestrzeni, a zaczniemy w X wieku od pierwszych kontaktów między państwem Piastów, a Rusią – opowiadał Gapski.

Co ważne, chociaż Muzeum Kresów jeszcze nie ruszyło, to ma już swoją kolekcję - 3 tys. obiektów na chwilę obecną - która ciągle się powiększa.

– Na dzień dzisiejszy nie jest może bardzo liczna, ale składa się z ważnych elementów. Można je podzielić na dwie grupy: jedne kupujemy, a drugie pochodzą ze zbiórek, które realizujemy na terenie całej Polski. W ich trakcie zgłaszają się do nas osoby, które pamiętają dawne Kresy, to historia mówiona i pamiątki rodzinne – zdradzała charakter zbiorów Katarzyna Mieczkowska.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski