Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwowe Muzeum na Majdanku. Były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny na zdjęciach z drona

MS
Państwowe Muzeum na Majdanku powstało w listopadzie 1944 roku, w miejscu byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

Niemiecki, nazistowski obóz na Majdanku działał od października 1941 roku do 22 lipca 1944 roku, bo w tym dniu zakończyła się okupacja Lublina przez Niemców.

Majdanek pełnił funkcję obozu koncentracyjnego, ale dla Żydów był obozem zagłady. 3 listopada 1943 roku na Majdanku doszło do największej egzekucji w historii niemieckich obozów koncentracyjnych. Niemcy ironicznie nazwali ją akcją Erntefest, czyli Dożynki. Pozostali więźniowie dzień, w którym okupacji rozstrzelali ponad 18 tysięcy Żydów - mężczyzn, kobiet i dzieci - określili mianem "krwawej środy". Do dziś możemy w rejonie krematorium oglądać ślad rowów egzekucyjnych.

Więźniowie byli bici, skazani na głodowe racje żywnościowe i zmuszani do niewolniczej pracy ponad siły. Cały czas groziły im selekcje.

Teren obozu otaczało ogrodzenie pod napięciem, więźniowie byli obserwowani m.in. z wieżyczek strażniczych.

Na terenie obozu, oprócz drewnianych baraków więźniarskich przypominających stajnie z niewielkimi okienkami, była część gospodarcza m.in. z magazynami mienia więźniarskiego. Na miejscu zlokalizowane zostały też łaźnie, a także komory gazowe oraz krematorium (to murowane Niemcy, zacierając ślady swoich zbrodni, wysadzili w powietrze. Po wojnie zostało ono odbudowane).

Po 22 lipca 1944 roku Rosjanie na terenie Majdanka utworzyli obóz NKWD dla członków polskiego Państwa Podziemnego.

Baraki, które obecnie pełnią rolę przestrzeni wystawienniczych w okresie okupacji niemieckiej obejmowały m.in. zabudowę III pola. Poddawane regularnej konserwacji obiekty są dziś świadectwem mrocznej przeszłości.

21 września 1969 roku został odsłonięty Pomnik Ofiar Majdanka, którego koncepcję stworzył Wiktor Tołkin. Monument ma formę przestrzenną: składa się z bramy oraz mauzoleum z prochami pomordowanych, które łączy ze sobą droga.

Zajęcia edukacyjne odbywają się obecnie w wyremontowanym Centrum Obsługi Zwiedzających, widoczne od strony ulicy Droga Męczenników Majdanka. W środku jest miejsce na wystawy, sala kinowa oraz księgarnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski