MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papiery poszły w ruch. Na górkach czechowskich będzie ścieżka pieszo-rowerowa. To pierwszy etap budowy parku

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Połączy Czechów ze Sławinem. Ścieżka pieszo – rowerowa przetnie teren górek czechowskich. Ruszyły procedury administracyjne dotyczące niezbędnych pozwoleń na inwestycje. Obejmują też powstanie placu zabaw dla dzieci.

Ruszyły procedury administracyjne dotyczące pozwoleń na budowę pierwszego etapu parku naturalistycznego na terenie górek czechowskich.

- Wniosek o pozwolenie na budowę złożony przez TBV Investment dotyczy budowy ścieżki terenowej wraz z placem zabaw i obiektami małej architektury na działce przy ul. Poligonowej – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza. I precyzuje: - Wniosek jest obecnie na etapie sprawdzania kompletności dokumentu. Rozesłane zostało również zawiadomienie o wszczęciu postępowania.

Jak długo potrwają procedury? Nie wiadomo.

- Czekamy na zakończenie postępowania administracyjnego. Wtedy wybierzemy wykonawcę i poznamy koszty prac – mówi Anna Nieoczym, specjalista ds. marketingu TBV Investment

O zakresie robót spółka poinformowała miesiąc temu.

- W pierwszym etapie powstanie łącznik między ul. Poligonową a ul. Koncertową, który połączy dwie dzielnice: Czechow i Sławin i przeprowadzi użytkowników terenu w bardzo przystępny sposób – zapowiadał wówczas Piotr Szkołut, architekt krajobrazu, który odpowiada za projekt parku.

Chodzi o ścieżkę pieszo – rowerową. Połączenie będzie miało w sumie ok. 1 km długości i 3 metry szerokości. Trasa ma być wykonana z kilku warstw kruszywa, które zostanie zagęszczone aby tworzyło zwartą konstrukcje. Ścieżka nie będzie przebiegała najkrótszą drogą między Koncertową a Poligonową. – Trasa meandruje, co dostarcza dodatkowych walorów krajobrazowych – dodawał Szkołut.

- Ścieżka będzie oświetlona, wzdłuż trasy pojawią się elementy małej architektury m.in. ławki, kosze – uzupełniał Zbigniew Dymowicz, dyrektor inwestycji TBV.

Ścieżka to jeden z elementów planowanych robot. Drugim jest plac zabaw dla dzieci. Powstanie w połowie trasy pieszo – rowerowej. Będzie miał ok. 500 metrów kwadratowych powierzchni. W przyszłości na terenie planowanego parku mają funkcjonować cztery place zabaw dla dzieci.

- Zastosowane zostały konstrukcje sprawnościowe: kolejka linowa, konstrukcja do balansowania, zjeżdżalnia, tunel. Skarpa wspinaczkowa ze zjeżdżalniami, rozległa piaskownica i różnorodne urządzani tworzą przestrzeń o nieograniczonych możliwościach zabaw i gier – przekonuje TBV.

Ten etap budowy parku ma potrwać do końca roku. Park powstanie na terenach miasta. Grunt o powierzchni ok. 77 ha ratusz odkupił od TBV niemal rok temu. Kosztował 1 zł. Sprzedaż była element „transakcji wiązanej”, w której gmina zobowiązała się do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego górek czechowskich. Chodzi o umożliwienie budowy osiedla mieszkaniowego na ok. 25 ha dawnego poligonu.

Procedury z planem utknęły jednak w miejscu. Ratusz czeka na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącego uchwały o „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina”. Część zapisów uchwały m.in. w obrębie górek czechowskich uchylił WSA w Lublinie pod koniec 2019 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski