Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papież Franciszek w Irlandii. Oprócz wiernych czekają na niego demonstranci

Aleksandra Gersz AIP
AP/East News
W sobotę rozpoczyna się pielgrzymka papieża Franciszka do Irlandii. To zaledwie druga papieska wizyta w tym kraju (pierwszy był Jan Paweł II w 1979 r.), Irlanczycy są więc podekscytowani i przygotowują się na spotkanie z głową Kościoła katolickiego. Jednak mogą pojawić się napięcia. Po pierwsze zaplanowane sa protesty przeciwko pedofilii w kościołach. Po drugie katolicka Irlandia przez lata diametralnie zmieniła swoje oblicze, legalizując m.in. małżeństwa homoseksualne.

Papież rozpocznie swoją dwudniową wizytę w Irlandii w sobotę. W Dublinie Ojciec Święty weźmie udział w Światowym Kongresie Rodzin, na który przybędą duchowni i rodziny z całego świata. Pierwszego dnia pielgrzymki wygłosi on m.in. przemówienie na stadionie Croke Park, z kolei w niedzielę będzie przewodniczył uroczystej mszy świętej w parku miejskim Phoenix Park.

W piątek ekscytacja przed wizytą papieża Franciszka sięgnęła w Irlandii zenitu. Niektórzy na ostatnią chwilę wieszali w oknach i na balkonach flagi Stolicy Apostolskiej czy zdjęcia Ojca Świętego. Wizerunki papieża rozmieszczono na budynkach i billboardach, o Światowym Kongresie Rodzin z udziałem Franciszka od miesięcy mówi się także w irlandzkich mediach. W najwyższy stan gotowości postawiono także policję. Jak podaje BBC, w sobotę w Dublinie służbę będzie pełnić 2 tysiące funkcjonariuszy. Te środki bezpieczeństwa są zresztą zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę zainteresowanie papieską pielgrzymką. Szacuje się, że w niedzielnej mszy w Phoenix Park weźmie udział nawet pół miliona wiernych.

CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek przeprasza katolików za pedofilię i zapowiada walkę z księżmi "drapieżnikami"

Jednak pielgrzymka Franciszka do Irlandii może być trudna. Wszystko z powodu skandali dotyczacym molestowania seksualnego nieletnich przez księży, które w ostatnim czasie szczególnie wstrząsnęły Kościołem . W ubiegłym tygodniu sąd w Pensylwanii opisał bowiem w raporcie nadużycie seksualne, których przez 70 lat dopuszczali się księża w tym amerykańskim stanie. Ofiarami 300 duchownych było ponad 1000 nieletnich, a większość przypadków molestowania seksualnego była zatajana przez Kościół.

Raport w Pensylwanii wywołał tak ogromne oburzenie i chaos w Kościele, że kilka dni później papież opublikował bezprecedensowy list do całej społeczności katolickiej, w której przeprasza ofiary pedofilii i obiecuje, że będzie walczył z tymi „potwornościami”.

Bezpośrednich działań w sprawie molestowania i gwałtów dzieci przez duchownych będzie domagało się od papieża m.in. kilka tysięcy osób, które wezmą udział w sobotę w demonstracji w Dublinie. Sam papież ma zresztą prywatnie spotkać się z ofiarami pedofilii, o czym w ostatniej chwili poinformował Watykan.

To zaledwie druga papieska pielgrzymka do Irlandii, będzie jednak znacząca. Franciszek odwiedzi bowiem kraj, który znacznie zmienił się przez dekady od wizyty Jana Pawła II. W maju amerykańska organizacja Pew Research Centre opublikowała raport, z którego wynika, że Europa jest obecnie jednym z najbardziej świeckich regionów na świecie. Tę zmianę podejścia do religii widać w Irlandii. To tutaj w 2015 r. większość ludzi poparła legalizację małżeństw jednopłciowych, a trzy lata później – liberalizację aborcji. A to decyzje bez precedensu w kraju, w którym przeważają katolicy.

CZYTAJ TAKŻE: Watykan: Papież Franciszek poprawił Katechizm Kościoła Katolickiego. Kara śmierci uznana za niedopuszczalną

Przypomnijmy, że w 1979 r. po raz pierwszy w historii papież odwiedził Irlandię – wówczas jeden z najbardziej katolickich krajów świata. Tym papieżem był Jan Paweł II, który – jak piszą irlandzkie media – był powitany przez Irlandczyków jak gwiazda. We mszy w Dublinie wzięło udział prawie 1,5 miliona ludzi – do dzisiaj jest to największe publiczne zgromadzenie w Irlandii. Komentatorzy podkreślają jednak, że takiej reakcji na wizytę papieża raczej nie będzie w tym roku, kiedy pozycja Kościoła w Irlandii znacznie osłabła.Jak zauważa BBC,w latach 70-tych prawie 90 proc. ludzi co tydzień chodziło na mszę, a rozwody i aborcja były nielegalne.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Papież Franciszek w Irlandii. Oprócz wiernych czekają na niego demonstranci - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski