Parada motocyklowa w Lublinie źle zabezpieczona? Policja zapewnia: Nic z tych rzeczy

  • Kurier Lubelski

EP

- Cud, że nie doszło do wypadku - tak, niedzielny przejazd motocyklistów przez Lublin skomentował Czytelnik, który wysłał do nas zdjęcia, obrazujące sytuację na skrzyżowaniu ul. Narutowicza i Okopowej. Jego zdaniem, policja nie zabezpieczyła należycie parady, a uczestnicy sami nieudolnie próbowali ratować sytuację. - Nic z tych rzeczy - zapewnia rzecznik Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.
 Czytelnik AS

- Zablokowane jest całe skrzyżowanie, tworzą się gigantyczne korki. Motocykliści sami kierują ruchem i puszczają na czerwonym świetle auta, by nie zrobił się jeszcze większy zator - tak sytuację na skrzyżowaniu ul. Narutowicza z ul. Okopową podczas niedzielnej parady motocyklowej opisuje nasz Czytelnik. Jego zdaniem mogło dojść do tragedii, a policja, która miała zabezpieczać przejazd nie stanęła na wysokości zadania.

Funkcjonariusze odpierają te zarzuty. Podkreślają, że na czas przejazdu skrzyżowanie zostało zamknięte, przez co nie obowiązywała sygnalizacja świetlna. Zapewniają, że wszystko mieli pod kontrolą. - Nie ma możliwości, by osoba nieuprawniona regulowała ruch, to zadanie policjantów.W utrzymaniu porządku wspierała ich służba porządkowa. Jej członkowie mieli na sobie odblaskowe kamizelki - tłumaczy Renata Laszczka - Rusek, rzecznik prasowa Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. I zapewnia, że uczestnicy wydarzenia bezpiecznie dotarli do Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie motocykliści świętowali rozpoczęcie sezonu.

Organizatorzy parady nie mają złudzeń. - Miejscami mogliśmy być uciążliwi. Frekwencja przerosła jednak nasze najśmielsze oczekiwania - przyznaje Jarosław Kawa, współorganizator wydarzenia.

Dodaje, że wzięło w nim udział około dwóch tysięcy motocyklistów. - Piesi czy kierowcy mogli się denerwować, ale mieliśmy zgodę na taki przejazd. Ze względów bezpieczeństwa jechaliśmy powoli i to dodatkowo mogło przeszkadzać innym uczestnikom ruchu. Niektórzy próbowali wcinać się w kolumnę, a to tylko komplikowało sprawę - uważa.

Czy w związku z krytycznymi opiniami kolejna parada ominie centrum miasta? Motocykliści na razie nie biorą tego pod uwagę. - Chcemy się pokazać, tak jak biegacze, którzy także blokują czasem miasto - tłumaczy Kawa.

ZOBACZ TEŻ:

 Małgorzata Genca

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego 2018 w Lublinie. Przez mias...

Wideo

polecane: MiauCzat: Honorata Witańska ostrzega kobiety! Tęskni za PiP?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

26.04.2018, 14:08

Po co taka agresja i szukanie winnych na siłę wszędzie tylko nie na własnym podwórku? Nie zamierzam się z nikim kłócić ani wylewać żali czy też nikogo obrażać ale skoro wszyscy tak się tu sprytnie powołują na przepisy ruchu drogowego to pragnę jedynie przypomnieć że w świetle tych przepisów kolumna ( nie ważne jaka (motocyklistów, rolkarzy, policyjna , wojskowa czy Bóg jeden wie jeszcze jaka) jest kolumną, która ma prowadzącego- pojazd uprzywilejowany i zamykającego jadącego takim samym pojazdem i w środek takiej kolumny nie ma prawa nikt wjechać , i tyle w tym temacie.
A pod czas takich przejazdów wygląda to tak jak wygląda (czyli blokowane są skrzyżowania) ze względów bezpieczeństwa. Zawsze znajdzie się ktoś niecierpliwy komu się strasznie spieszy.
Zastanówcie się kto powodował większe zagrożenie, motocykliści prowadzeni przez policję i motocykliści blokujący skrzyżowania czy kierowcy i piesi wypadający pod koła i ładujący sie w środek kolumny.
Troszkę więcej empatii, wystarczyło odczekać na spokojnie te 15 czy 20 i po kłopocie, chyba świat się nie zawalił, nikt życia przez takie czekanie nie stracił, a nie - ja będę jechał bo mam zielone a na środku stoi gość bez uprawnień....
Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę więcej luzu

24.04.2018, 23:36

i niech sobie jeżdżą , co przecież nie było wypadków i nad czym te lamenty , skoro na co dzień motocykliści w mniejszych grupkach lub i pojedyńczo użytkują wojewódzkie szosy nie szkodząc nikomu zazwyczaj ....a ten zlot to przecież raz w roku ...

24.04.2018, 14:05

W Lublinie ZAWSZE było brudno, rekordy biją ulice Lubartowska, Buczka (dawniej Zamojska) i Gliniana, żaden system polityczny tego nie zmieni.

24.04.2018, 12:59

Idąc za Twoją radą aż sobie doczytałem i w takich sytuacjach organizator musi zapewnić:
8) środki techniczne niezbędne do zabezpieczenia imprezy, a w szczególności:
a) znaki lub tablice ostrzegawcze i informacyjne,
b) liny, taśmy lub wstęgi służące do oznaczenia trasy lub miejsca imprezy,
c) bariery, płotki lub przegrody służące do odgradzania miejsca imprezy.
oraz
e) sposób oznaczenia miejsc niebezpiecznych dla uczestników imprezy,
i) sposób informowania o ograniczeniach w ruchu drogowym wynikających z przebiegu imprezy - przed imprezą i w trakcie jej trwania;

Jest tego o wiele więcej ale nie chce mi się nawet tego kopiować. Gdyby organizator zrobił swoje to Policja nie miała by problemów. Jakbym wiedział jak pojadą to bym nie musiał stać w korku bo bym ominął, a nie na skrzyżowaniu jakiś motocyklistka stoi i nie puszcza nie tłumacząc nawet co się dzieje.

24.04.2018, 10:58

Jako kierowca, nie ważne jakiego pojazdu, obowiązują przepisy, jak każdego użytkownika drogi, a to że jest brak tej wiedzy, to tylko zagrożenie dla innych użytkowników - parada (nie tylko motocyklowa), jeśli jest prowadzona przez Policję wtedy nie dotyczą jej sygnalizacja świetlna i znaki drogowe. To że Policja dała ciała w kwestii zabezpieczenia przejazdu na skrzyżowaniach to nie wina motocyklistów. Organizatorzy próbowali "pomóc" Policji w zabezpieczeniu żeby nie doszło do kolozji i wypadków. Zaniedbanie było ze strony Policji, bo jeśli wydaje pozwolenie na przejazd parady przez miasto to powinna je odpowiednio zabezpieczyć, a tego nie zrobiła i poprowadziła ją. Jeśli chodzi o kwestię ukarania kogoś to proponuję naganą dla Policji, bo motocykliści dostosowali się do przepisów. Proponuję zapoznanie się z nimi, ewentualnie porozmawianie z Funkcjonariuszem Publicznym, który decyduje o pozwoleniach na takie przejazdy.

24.04.2018, 10:37

Jestem uczestniczką tego przejazdu i powiem, że parada prowadzona przez Policję, nie była właściwie zabezpieczona. Byłam w swoim życiu na wielu paradach - tu ze strony Policji zabrakło dobrej woli i śmiało bym rzekła - braku wyobraźni. Parada była prowadzona z prędkością 10 km/h, co przy takiej prędkości, szczególnie jadąc pod górę (np.ul.Bernandyjska), stwarza większą możliwość wywrotki, bo motocykl się dławi i silnik chce zgasnąć. Bezpieczną prędkością w takich paradach to od 20 do 30 km/h. Jeśli chodzi o przejazd na skrzyżowaniach i czerwonym świetle - gdy parada jest prowadzona przez Policję, nie obowiązują tą paradę sygnalizacja świetlna i znaki drogowe. Osoby, tak jak na paradzie, w kamizelkach odblaskowych z identyfikatorami organizatora imprezy, nie są funkcjonariuszami publicznymi i nie kieruje ruchem tylko zabezpiecza skrzyżowania przed kierowcami, którzy takiej wiedzy nie posiadają (a powinni, bo to nie dotyczy tylko parad motocyklowych) i stwarza to większe zagrożenie kolizji, a nawet wypadku. Sytuacja ta była spowodowana tym, iż "Policji" było zdecydowanie za mało, gdyby Funkcjonariuszy było więcej, zapewne impreza byłaby odpowiednio przez nią zabezpieczona, a "samozwańczy kierowcy skrzyżowania bawiący się w drogówkę" jechaliby sobie beztrosko w paradzie, a nie denerwowali się, że któregoś kierowcę stojącego na tymże skrzyżowaniu poniosą nerwy i dojdzie do nieprzyjemnych sytuacji, co podejrzewam, nie cieszy ani jednej ani drugiej strony tej przejazdu parady.

24.04.2018, 10:10

Motocykliści robią co chcą! Nie widać policji, która miała zabezpieczać? W takim razie powinien obowiązywać kodeks ruchu drogowego, nie ma zamkniętej ulicy czy bramek jak przy maratonach.
Motocykliści powinni zostać ukarani mandatem inaczej zaczną sobie blokować dowolne skrzyżowanie i powiedzą, że tam kilometr z przodu prowadzi ich policja.

23.04.2018, 20:16

Dwóch motocyklistów stoi na środku skrzyżowania i blokują ruch, ich rumaki stoją obok. Sygnalizacja świetlna działała, auta na zielonym chcą przejechać przez skrzyżowanie ale nie mogą bo ich blokują samozwańczy kierownicy skrzyżowania bawiący się w drogówkę. Żaden policjant nie kierował ruchem. Panowała samowolka. Policja kłamie i tyle. Skrzyżowanie nie było zamknięte dla ruchu, nie było takiego oznakowania, nie były zorganizowane objazdy. Tu było łamane prawo , jazda na czerwonym świetle przez skrzyżowanie.
POLICJA KŁAMIE!!!

23.04.2018, 10:20

Bylem uczestnikiem zlotu i chcę podziękować za cierpliwość i wyrozumiałość pieszym i kierowcom innych pojazdów.

23.04.2018, 04:49

O jakim zabezpieczeniu ono mówi???

23.04.2018, 00:46

Stałem na skrzyżowaniu Krakowskie 3go Mają i wygladalem policji a tu nic.Wyjazd od strony Okopowej zablokował motocyklista a panowie i panie jechali nie patrząc na sygnalizatory a hitem był manewr wyprzedzania z prawej strony na zakręcie z Krakowskiego w 3go Mają autobusu komunikacji miejskiej przez uczestnika parady.Duzo nie brakowało wylądował by pośród widzów. Panowie policjanci jechali na samym końcu parady . O jakim zabezpieczeniu imprezy pani rzecznik policji mówi.

22.04.2018, 22:22

są wszędzie

22.04.2018, 21:55

Może komuś uratujesz życie.

22.04.2018, 21:52

O kurde ale wtedy byłby ryk,aż motorzyści by dostawali orgazmów od decybeli!

22.04.2018, 20:47

Największą zakałą miasta jest samosmrodzik, bo jeden to równa się miejsce dla około trzech motocykli o rowerach (najlepiej elektrycznych nie wspominając.

22.04.2018, 20:18

Miasto od jakiegoś czasu balansuje na granicy anarchii - tzw. włodarzy chyba nie interesuje już nic poza dopinaniem kolejnych tematów dla deweloperki. Chaos parkingowy, komunikacyjny, bazarowy, reklamowy + wszechobecne śmieci - to wszystko uznawane jest za normę i nikt nic z tym nie robi.

22.04.2018, 19:55

Tak to jest jak ludzie bez zainteresowań, bez zamiłowania do czegokolwiek biorą się za komentowanie. Wychodzi z tego jeden wielki bełkot niczym nie różniący się od bełkotu w telewizji. Jeśli nawet były jakieś błędy w kwestii bezpieczeństwa to trudno, nie zawsze wszystko musi się układać. Ja nie byłem na tej imprezie bo motocykle niespecjalnie mnie interesują, ale w pełni popieram ich organizowanie. Przynajmniej ci ludzie mogą się ze sobą spotkać, porozmawiać spędzić miło czas a nie tak jak komentujący, nie wszyscy ale większość, narzekać na wszystko niczym typowy polak a potem mieć pretensje że w mieście się nic nie dzieje.

22.04.2018, 19:49

jak zgłosili paradę na 200 motocykli to policja była przygotowana na zabezpieczenie takiej grupy a nie 10x większej...

22.04.2018, 19:42

Ciekawe na ile osób zgłosili taką paradę...2000 ludzi... czy to przypadkiem nie jest już impreza masowa? i na zdjęciach dobrze widać, że kierują ruchem osoby nie tylko w kamizelkach odblaskowych.

22.04.2018, 19:35

Strasznie tania prowokacja. Szanowny Adamie jak brakuje Ci nawalanki politycznej to udaj się na portal gazeta.pl a tutaj nie przeszkadzaj normalnym mieszkańcom w rozmowie na temat bezpieczeństwa w swoim mieście

22.04.2018, 19:17

Szanowny Adamie jak masz ochotę na nawalanki polityczne to udaj się na portal gazeta.pl a tutaj nie przeszkadzaj normalnym mieszkańcom, którzy dyskutują o bezpieczeństwie w swoim mieście. Strasznie tania prowokacja

22.04.2018, 19:14

Trolu

22.04.2018, 19:04

już nawet motocykle przeszkadzają. Każda okazja jest dobra, żeby plunąć jadem na tych, którzy potrafią się cieszyć z tego, jak się nam Lublin rozwija.

22.04.2018, 19:01

Ojoji biedactwo spac nie moglo?

22.04.2018, 18:04

bo policja jest zmęczona obstawianiem miesięcznic